Rumem proti krizi

20. srpna 2012, 11:40 - Blahoslav Hruška, Euro
20. srpna 2012, 11:40

Kdo by si chtěl udělat obrázek o Řecích čistě podle filmu Řek Zorba (respektive stejnojmenné románové předlohy Nikose Kazantzakise) musel by si pomyslet, že jsou to věčně připití a milí lidé, kteří toho moc neudělají, zato tanec, zpěv a popíjení jim jde výborně. Neprohlubujme stereotypy - i v Řecku žije spousta pracovitých abstinentů. Ale někdy může taková zažitá představa být dobrým marketingovým tahem.

Minulý týden kupříkladu evropský šéf původně kubánské (dnes bahamské) likérky Bacardi Stefan Bomhard prohlásil, že chystají velké investice na jihu Evropy. Dočkat by se mělo Řecko, Španělsko i Itálie, tedy země, které většinou zbytku Evropy dělají těžkou hlavu nikoliv kvůli alkoholu, ale dluhům a nedostatku likvidity. Bacardi to prý přinese výhody proti konkurenci, která zaspala a peníze na reklamu dává především západoevropským trhům.

Plán je to dobrý nejen pro likérku, ale i pro překonání krize. Více reklamy na Bacardi znamená, že v barech bude mojito stále oblíbenější, na své si přijdou i ostří hoši popíjející podle vzoru Jamese Bonda vodku s martini – obojí má Bacardi pod palcem. A více vypitých lahví znamená více zaměstnanců – v obchodě, marketingu i distribuci. Stát i obce si zase přijdou na své na daních. Prostor pro penetrování jihoevropského trhu rumem tu je i podle statistik Světové zdravotnické organizace. Jihoevropané vypijí v drincích a panácích jen dva litry čistého alkoholu na osobu a rok – u nás je to dvakrát více. Kromě toho jsou to rodilí popíječi a nehrnou do sebe alkohol jen o víkendech jako Seveřané.

Docela zajímavá by byla představa, kdyby podobnou expanzi na jih vyhlásila třeba likérka Pernod Ricard, která obhospodařuje českou becherovku. Reklamní vzoreček bacardi=rum=mojito=juchající mládež funguje spolehlivě. Jakou cílovou skupinu si člověk vybaví pod becherovkou? Troufám si tvrdit, že pro většinu Čechů to není letní pití, ale lepivý likér, který si z dovolené domů vozí němečtí důchodci, aby pak zelenou butylku léta měli v komodě v obýváku. Ne, že by se becherovka nedala pít. Jako digestif je dokonce dobrá. Jen na ní Pernod Ricard marketingově jaksi pozapomněl. Dělat si iluze, že bude někdy soupeřit s rumem, je samozřejmě nesmysl. Slyšet bychom o ní ale měli více. Kdo ví, třeba Bacardi marketéry z Pernod Ricard naštve a za pár let se dočkáme výjevu, kdy manželský pár německých důchodců završí večeři v krétské taverně zvoláním: „Noch zweimal bešerofka, Herr Zorba!“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít