Rukavičky dolů!

30. října 2009, 12:44 - Petr Bušta
30. října 2009, 12:44

EURO light

Držitel medaile Za zásluhy Karel Gott se pokusil prezentovat jako příslušník elitních kruhů. Učinil tak v krátké reportáži TV Prima, v níž medaili políbil, příznivcům poděkoval a nepřející „vyfakoval“ (viz otisk televizní obrazovky). Je to jedna ze dvou možných reakcí na veřejné mínění; obě jsou legitimní. Mediální prostor je už celý týden přeplněn anketami a hlasováním na téma, zda si Gott medaili zaslouží, dokonce i promo stránky ČSSD zařadily takovou anketu mezi svá videa. Jsou-li osobnost, její kariéra a osud tímto způsobem předhozeny veřejnosti, může dotyčný reagovat jako demokrat, liberál a strpět i negativní názor, anebo reagovat jako Gott. Nic proti.
Vtírá se jen otázka, zda v tomto případě forma odpovídá obsahu, totiž zda vztyčený prostředník patří k výrazovému aparátu a kultuře elity či nobility. Ta část západní kultury, kterou lze nazvat noblesní, přece jen kapku pokročila od časů, kdy se za zásluhy přidělovali otroci, prostitutky či polnosti i s dobytkem, popřípadě zpozdile alespoň jméno na nástěnce, fotografie před rozvinutou zástavou, potažmo titul národního umělec. K ocenění se dnes užívá tak prostá hodnota, jako je čest – dříve reprezentovaná rytířským titulem, dnes alespoň kouskem kovu.
Se ctí se dobře páruje i jakés takés chování, přičemž není až tak podstatná případná vulgarita projevu, jako míra agresivity. Ona kultura, jíž se dovoláváme, poměrně brzy identifikovala nebezpečí, které je latentně přítomno ve rčení „co na srdci, to na jazyku“. Obhájci rozvolněné etikety chutě namítnou, že styl „co na srdci, to na prostředníku“ je výrazem upřímnosti a lidství. Jenže právě jistou část tohoto lidství se dobré vychování vždy snažilo pacifikovat – nepřiměřenou agresivitou vyvolávající animozity. Jinými slovy slušné chování v rukavičkách umožňuje, aby se lidé byli s to domluvit i přes rozdílnost názorů, a případně se též na potkání nepozabíjeli. Samozřejmě lze vzkázat lidem „Zklidni hormon“ a stejně tak lze zdvihnout obočí a utrousit: „Opravdu?“ Obsah vyjádření zůstává podobný, ovšem s podstatně odlišnými důsledky.
Všimněme si, jak například od jara vyrostl šéfkuchař Zdeněk Pohlreich v seriálu Ano, šéfe! Zatímco na jaře z jeho úst vycházely věty jako „vyndej si hlavu ze zadku“, v říjnu promlouvá jinak: „Přístě bych se na tvém místě podobného postupu vyvaroval.“ Mentorský postoj a sebedůvěra elity jsou v tom případě zcela v souladu s formou, jíž jsou vyjadřovány ve veřejné komunikaci. Uměla to stará i novější evropská šlechta a vzdělanci ve velkoměstech. Od synka ze Strakonic to asi čekat nemůžeme.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít