Rudolf Ditmar: Výrobce sanitární keramiky

14. března 2009, 00:00 - Robert Šimek
14. března 2009, 00:00

Znojemské keramické závody loni oslavily 130 let existence a mohou se pochlubit jedním zajímavým prvenstvím – jsou nejstarším producentem sanitární keramiky v Evropě. Navazují přitom na firmu, kterou roku 1878 založil rakouský podnikatel Rudolf Ditmar.

Plakát od Bohumila Konečného.

Autor: Archiv Františka Ulče

Znojemský cech hrnčířů vznikl již ve 14. století. Z Dědické knihy města Znojma lze vyčíst, že roku 1381 sdružoval pět řemeslníků a roku 1415 sedm hrnčířských mistrů. V 16. století pak obdržel stanovy i nový znak.

Suroviny (žáruvzdorné hlíny, kaolin a písky) se odebíraly z nalezišť v okolí Přímětic a Únanova. Byly natolik kvalitní, že se vyvážely i do Haličské keramické manufaktury a císařské porcelánky ve Vídni.

Roku 1872 vznikla ve Znojmě také první keramická škola v českých zemích. Není tedy divu, že se ve městě brzy objevilo i několik keramických manufaktur. Tu největší založil roku 1878 rakouský průmyslník Rudolf Ditmar, který se zpočátku věnoval výrobě nádobí a selské majoliky. Již roku 1884 ale přešel na sanitární keramiku, o kterou byl zájem po celé Evropě.

Petrolejkový průkopník

S podnikáním začal už Rudolfův otec Karl Rudolf Ditmar, narozený roku 1818 v německém Prenzlau. Roku 1839 odešel do Vídně, kde za účasti bratra Friedricha založil roku 1841 první firmu na výrobu lamp v habsburské monarchii s názvem „Gebrüder Ditmar“.

Osvětlovací technika zaznamenávala v té době rychlý rozmach. Francouzi Proust a Organd vylepšili koncem 18. století olejové lampy a roku 1853 vznikla i první petrolejka, kterou zkonstruoval polský technik Ignas Lukasiewicz.

Firma Gebrüder Ditmar význam petrolejových lamp rychle rozpoznala a roku 1857 se stala jejich prvním evropským výrobcem. Prestiž podniku přejmenovaného na Lampen und Metallwaren Fabriken R. Ditmar rychle stoupala a úspěch přinesly i expozice na světových výstavách. Roku 1907 se firma spojila s konkurenčním závodem bratří Brünnerů a vznikla akciová společnost Ditmar-Brünner AG.

Bidety zdobené zlatem

Rudolf Ditmar, narozený roku 1848 ve Vídni, se ovšem vydal jinou cestou. Vystudoval práva a brzy ho zlákala keramická výroba v nedalekém Znojmě. Roku 1878 založil již zmíněnou firmu na výrobu nádobí a stavbu továrny, která probíhala v letech 1879 až 1880, svěřil znojemské společnosti J. Schweighofera. Plány továrního objektu, obytné budovy i stájí vypracovali vídeňští architekti Glaus a Gross. Keramické pece projektoval sám Ditmar.

KARL RUDOLF DITMAR (1818–1895)

Narodil se roku 1818 v německém Prenzlau. Roku 1939 odešel do Vídně, kde založil továrnu na lampy, kterou postupně zvětšoval. Další závody vybudoval v Berlíně, Miláně a Varšavě. Po smrti syna Rudolfa převzal roku 1887 vedení jeho firmy na výrobu kameniny ve Znojmě. Nadále se ale věnoval především výrobě lamp a keramiku si neoblíbili ani jeho vnuci, kteří roku 1909 podnik prodali Lichtensternům. Karl Rudolf Ditmar zemřel 21. března 1895.

Podnik ležící v jihovýchodní části Znojma začal roku 1884 také s produkcí užitkové a zdravotní keramiky a slavil velký úspěch. Vyráběl kompletní vybavení koupelen a toalet – umyvadla, bidety, záchodové mísy, nočníky, klozety i doplňky, jakými byly nádoby na štětky. Většina výrobků byla bohatě dekorována a existovaly i celé sady se stejným vzorem. Například souprava Vineta z roku 1895 měla plastické ornamenty a bohaté zdobení zlatem.

Milánská tragédie Firma měla sklady ve Vídni i Praze a s výrobky pronikla nejen do evropských zemí, ale také na americký kontinent a do Indie. Ditmar přitom nemyslel jen na zisk a zaměstnancům nabízel výhody, které v 19. století nebyly běžné. Patřily mezi ně například nemocenská pokladna, úrazové pojištění či závodní jídelna přímo v podniku. Situace se ale již roku 1887 změnila. Rudolf Ditmar při inspekci závodu v Miláně v pouhých devětatřiceti letech náhle zemřel a budoucnost podniku byla ohrožena. Vedení závodů se ujal Ditmarův otec Karl Rudolf a po jeho smrti roku 1895 připadla firma vnukům. RUDOLF DITMAR (1848–1887) Syn Karla Rudolfa Ditmara se narodil 11. prosince 1848 ve Vídni. Vystudoval práva, roku 1878 se ale rozhodl pro výrobu keramiky a založil ve Znojmě keramickou firmu. Zpočátku se věnoval hlavně výrobě nádobí a majoliky, největší úspěch mu ovšem přinesla až produkce sanitární keramiky, kterou zahájil roku 1884. Firma měla sklady ve Vídni a Praze a s výrobky pronikla i na zahraniční trhy. Rudolf Ditmar proslul i vzornou péčí o dělníky. Nečekaně zemřel 31. března 1887 při inspekční cestě do Milána. Ti ovšem o keramiku neměli velký zájem a již roku 1904 přeměnili rodinnou firmu na veřejnou obchodní společnost s názvem „Rudolf Ditmar Erben“. Továrna stále prosperovala, o její vedení se ale už místo Ditmarů starali ředitel Friedrich Kott a prokuristé Müller a Tima. Keramika pro celý svět Roku 1909 se novými majiteli stali Richard a Oskar Lichtensternové, kteří vlastnili keramickou továrnu ve Wilhelmsburgu v Dolním Rakousku. Ti sice nezměnili název ani tradiční značku (okřídlené ozubené kolo s písmenem Z), postupně ale přestali vyrábět umělecké zboží a zaměřili se pouze na produkci zdravotní keramiky. Roku 1919 získali také bývalou továrnu bratří Urbachů v Teplicích-Trnovanech a roku 1924 vytvořili akciovou společnost „Ditmar-Urbach“. Díky nově vybudovaným tunelovým pecím patřila mezi největší a nejlépe vybavené keramické závody v Evropě. Výrazně se zvýšil také export, který už nesměřoval jen do střední Evropy, ale také do Švédska, Finska, Ruska, Maroka, Alžírska, Turecka, Austrálie a některých zemí Jižní a Severní Ameriky. Pobočky vznikly v Praze, Miláně, Curychu, Hamburku a Bombaji. Součást světové jedničky**

Za druhé světové války zabrali podnik Němci a název se změnil na Ostmark-Keramik AG. Hned roku 1945 proto přišlo znárodnění a začlenění do Keramických závodů Znojmo.

Po roce 1989 se o zavedenou firmu začal zajímat švýcarský gigant Keramik Holding AG Laufen. Roku 1995 podnik zprivatizoval a přičlenil ho k Jihočeské keramice v Bechyni, kterou získal roku 1991. Obě společnosti roku 1999 fúzovaly a pod názvem Laufen CZ se staly součástí největšího světového výrobce sanitární keramiky, španělské firmy Roca.

Od roku 1999 zastupuje společnost Laufen CZ značky Laufen, Roca a Jika nejen na českém a slovenském trhu, ale také v dalších zemích střední a východní Evropy. Do výrobního sortimentu patří kompletní vybavení koupelen, sanitární keramika, koupelnový nábytek, vany, sprchové kouty, zástěny, baterie i veškeré doplňky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít