Rudolf Ditmar: Výrobce sanitární keramiky

14. března 2009, 00:00 - Robert Šimek
14. března 2009, 00:00

Znojemské keramické závody loni oslavily 130 let existence a mohou se pochlubit jedním zajímavým prvenstvím – jsou nejstarším producentem sanitární keramiky v Evropě. Navazují přitom na firmu, kterou roku 1878 založil rakouský podnikatel Rudolf Ditmar.

Plakát od Bohumila Konečného.

Autor: Archiv Františka Ulče

Znojemský cech hrnčířů vznikl již ve 14. století. Z Dědické knihy města Znojma lze vyčíst, že roku 1381 sdružoval pět řemeslníků a roku 1415 sedm hrnčířských mistrů. V 16. století pak obdržel stanovy i nový znak.

Suroviny (žáruvzdorné hlíny, kaolin a písky) se odebíraly z nalezišť v okolí Přímětic a Únanova. Byly natolik kvalitní, že se vyvážely i do Haličské keramické manufaktury a císařské porcelánky ve Vídni.

Roku 1872 vznikla ve Znojmě také první keramická škola v českých zemích. Není tedy divu, že se ve městě brzy objevilo i několik keramických manufaktur. Tu největší založil roku 1878 rakouský průmyslník Rudolf Ditmar, který se zpočátku věnoval výrobě nádobí a selské majoliky. Již roku 1884 ale přešel na sanitární keramiku, o kterou byl zájem po celé Evropě.

Petrolejkový průkopník

S podnikáním začal už Rudolfův otec Karl Rudolf Ditmar, narozený roku 1818 v německém Prenzlau. Roku 1839 odešel do Vídně, kde za účasti bratra Friedricha založil roku 1841 první firmu na výrobu lamp v habsburské monarchii s názvem „Gebrüder Ditmar“.

Osvětlovací technika zaznamenávala v té době rychlý rozmach. Francouzi Proust a Organd vylepšili koncem 18. století olejové lampy a roku 1853 vznikla i první petrolejka, kterou zkonstruoval polský technik Ignas Lukasiewicz.

Firma Gebrüder Ditmar význam petrolejových lamp rychle rozpoznala a roku 1857 se stala jejich prvním evropským výrobcem. Prestiž podniku přejmenovaného na Lampen und Metallwaren Fabriken R. Ditmar rychle stoupala a úspěch přinesly i expozice na světových výstavách. Roku 1907 se firma spojila s konkurenčním závodem bratří Brünnerů a vznikla akciová společnost Ditmar-Brünner AG.

Bidety zdobené zlatem

Rudolf Ditmar, narozený roku 1848 ve Vídni, se ovšem vydal jinou cestou. Vystudoval práva a brzy ho zlákala keramická výroba v nedalekém Znojmě. Roku 1878 založil již zmíněnou firmu na výrobu nádobí a stavbu továrny, která probíhala v letech 1879 až 1880, svěřil znojemské společnosti J. Schweighofera. Plány továrního objektu, obytné budovy i stájí vypracovali vídeňští architekti Glaus a Gross. Keramické pece projektoval sám Ditmar.

KARL RUDOLF DITMAR (1818–1895)

Narodil se roku 1818 v německém Prenzlau. Roku 1939 odešel do Vídně, kde založil továrnu na lampy, kterou postupně zvětšoval. Další závody vybudoval v Berlíně, Miláně a Varšavě. Po smrti syna Rudolfa převzal roku 1887 vedení jeho firmy na výrobu kameniny ve Znojmě. Nadále se ale věnoval především výrobě lamp a keramiku si neoblíbili ani jeho vnuci, kteří roku 1909 podnik prodali Lichtensternům. Karl Rudolf Ditmar zemřel 21. března 1895.

Podnik ležící v jihovýchodní části Znojma začal roku 1884 také s produkcí užitkové a zdravotní keramiky a slavil velký úspěch. Vyráběl kompletní vybavení koupelen a toalet – umyvadla, bidety, záchodové mísy, nočníky, klozety i doplňky, jakými byly nádoby na štětky. Většina výrobků byla bohatě dekorována a existovaly i celé sady se stejným vzorem. Například souprava Vineta z roku 1895 měla plastické ornamenty a bohaté zdobení zlatem.

Milánská tragédie Firma měla sklady ve Vídni i Praze a s výrobky pronikla nejen do evropských zemí, ale také na americký kontinent a do Indie. Ditmar přitom nemyslel jen na zisk a zaměstnancům nabízel výhody, které v 19. století nebyly běžné. Patřily mezi ně například nemocenská pokladna, úrazové pojištění či závodní jídelna přímo v podniku. Situace se ale již roku 1887 změnila. Rudolf Ditmar při inspekci závodu v Miláně v pouhých devětatřiceti letech náhle zemřel a budoucnost podniku byla ohrožena. Vedení závodů se ujal Ditmarův otec Karl Rudolf a po jeho smrti roku 1895 připadla firma vnukům. RUDOLF DITMAR (1848–1887) Syn Karla Rudolfa Ditmara se narodil 11. prosince 1848 ve Vídni. Vystudoval práva, roku 1878 se ale rozhodl pro výrobu keramiky a založil ve Znojmě keramickou firmu. Zpočátku se věnoval hlavně výrobě nádobí a majoliky, největší úspěch mu ovšem přinesla až produkce sanitární keramiky, kterou zahájil roku 1884. Firma měla sklady ve Vídni a Praze a s výrobky pronikla i na zahraniční trhy. Rudolf Ditmar proslul i vzornou péčí o dělníky. Nečekaně zemřel 31. března 1887 při inspekční cestě do Milána. Ti ovšem o keramiku neměli velký zájem a již roku 1904 přeměnili rodinnou firmu na veřejnou obchodní společnost s názvem „Rudolf Ditmar Erben“. Továrna stále prosperovala, o její vedení se ale už místo Ditmarů starali ředitel Friedrich Kott a prokuristé Müller a Tima. Keramika pro celý svět Roku 1909 se novými majiteli stali Richard a Oskar Lichtensternové, kteří vlastnili keramickou továrnu ve Wilhelmsburgu v Dolním Rakousku. Ti sice nezměnili název ani tradiční značku (okřídlené ozubené kolo s písmenem Z), postupně ale přestali vyrábět umělecké zboží a zaměřili se pouze na produkci zdravotní keramiky. Roku 1919 získali také bývalou továrnu bratří Urbachů v Teplicích-Trnovanech a roku 1924 vytvořili akciovou společnost „Ditmar-Urbach“. Díky nově vybudovaným tunelovým pecím patřila mezi největší a nejlépe vybavené keramické závody v Evropě. Výrazně se zvýšil také export, který už nesměřoval jen do střední Evropy, ale také do Švédska, Finska, Ruska, Maroka, Alžírska, Turecka, Austrálie a některých zemí Jižní a Severní Ameriky. Pobočky vznikly v Praze, Miláně, Curychu, Hamburku a Bombaji. Součást světové jedničky**

Za druhé světové války zabrali podnik Němci a název se změnil na Ostmark-Keramik AG. Hned roku 1945 proto přišlo znárodnění a začlenění do Keramických závodů Znojmo.

Po roce 1989 se o zavedenou firmu začal zajímat švýcarský gigant Keramik Holding AG Laufen. Roku 1995 podnik zprivatizoval a přičlenil ho k Jihočeské keramice v Bechyni, kterou získal roku 1991. Obě společnosti roku 1999 fúzovaly a pod názvem Laufen CZ se staly součástí největšího světového výrobce sanitární keramiky, španělské firmy Roca.

Od roku 1999 zastupuje společnost Laufen CZ značky Laufen, Roca a Jika nejen na českém a slovenském trhu, ale také v dalších zemích střední a východní Evropy. Do výrobního sortimentu patří kompletní vybavení koupelen, sanitární keramika, koupelnový nábytek, vany, sprchové kouty, zástěny, baterie i veškeré doplňky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít