„Rudí“ dosud nevládnou

07. listopadu 2008, 14:20 - Petr Nováček
07. listopadu 2008, 14:20

Příchod komunistů do krajských vlád neznamená pro Českou republiku nebezpečí

Dalo se to čekat! V Moravskoslezském a v Karlovarském kraji přibere ČSSD do „vládní koalice“ komunisty. Ve Středočeském, Libereckém a Plzeňském kraji, na Vysočině a možná i jinde to vypadá na menšinovou vládu ČSSD, jejíž vznik však umožní a bude ji podporovat KSČM. V nelevicových novinách se okamžitě objevily alarmující titulky, že „rudí“ díky ČSSD „už zase vládnou“, byť zatím jen v krajích. Pravda to je, ale jen částečná.
Ustavující zasedání nově zvolených krajských zastupitelstev se dosud nekonala. Nikde nemohl být proto zatím zvolen nový hejtman, jeho zástupci a další členové rady krajského zastupitelstva – to, čemu se říká „krajská vláda“. Zasednou-li v několika „krajských vládách“ dva či tři komunisté a násobek sociálních demokratů, KSČM bude v takovém kraji jen spoluvládnout. I to je však pro Filipovu stranu historický úspěch! O podíl na výkonné moci přišla v červnu 1990 po prvních svobodných volbách. Od té doby o něm jen snila a „přátelé“ KSČM, počítající s její odúmrtí, doufali, že při snění už navěky zůstane. Leč nestalo se!
KSČM sice vymírá, ale stále má dost voličů, aby byla nepomíjitelnou stranou. Čtenář nechť promine pár „suchých“ čísel. V parlamentních volbách v letech 1990, 1992, 1996, 1998, 2002 a 2006 získala KSČM postupně třináct, čtrnáct, deset, jedenáct, 18,5 a 12,8 procenta hlasů reálně od 600 do 900 tisíc voličů. V Senátu měla sice nejvýše čtyři zástupce (1998 až 2000), leč v Evropském parlamentu jich má šest, z českých stran nejvíc po ODS. Problémem komunistů však ani tolik není nedostatek voličů a obdržených mandátů, nýbrž především jejich minimální koaliční potenciál. Jen málokdo je chce do party! V Evropském parlamentu náležejí do okrajové frakce slepené z kuriózních radikálů. V Senátu zastupují KSČM tři mohykáni a nemá proto ani nárok na samostatný klub, s nímž by jako s jednotkou mohli jiní kalkulovat. A v krajích, dokud je ovládala ODS a jižní Moravu lidovci, také zůstávala KSČM „na ocet“! Mimochodem, když už padla zmínka o lidovcích, v menších, zejména jihomoravských obcích s komunisty v zastupitelstvech léta spolupracují. Od krajů výše však nechce mít KDU-ČSL s KSČM nic společného.
Chovala se tak i ČSSD, dokud se necítila pevná v kramflecích. Spolupráci s komunisty odmítla v únoru 1993 na hradeckém sjezdu, na němž se stal jejím předsedou Miloš Zeman. Na sjezdu v dubnu 1995 si pak schválila speciální „bohumínské usnesení“, jež vylučovalo na celostátní úrovni spolupráci sociální demokracie s extremistickými politickými stranami, za něž sjezd označil KSČM, SPR-RSČ Miroslava Sládka, Moravskou národní stranu, Levý blok, Stranu demokratické levice a Stranu československých komunistů Miroslava Štěpána. Levičácký pokus o revokaci „bohumínského usnesení“, na následujícím sjezdu iniciovaný delegátkou Al Malikiovou, zmařili stoupenci Stanislava Grosse a Petry Buzkové. Inkriminované „bohumínské usnesení“ dodnes platí, poněvadž žádný další sjezd ČSSD je nezrušil a nižší stranický orgán to učinit nemůže. Fakticky se dnes týká už jen KSČM, s níž ale Jiří Paroubek od roku 2005 spolupracuje v parlamentu. Jak je to možné? Inu, dle Lidového domu „bohumínské usnesení“ vylučuje toliko exekutivní spolupráci na celostátní, čili vládní úrovni.
Něco takového má už za sebou Francie. Exprezident, socialista François Mitterrand, přizval kdysi do vlády několik komunistů a učinil je tím spoluodpovědnými za politiku, jež posléze Francouzské komunistické straně odlákala voliče a vyřadila ji z „první ligy“. Jiří Paroubek zatím nenabízí ministerská křesla, neboť ČSSD nyní sestavuje „krajské vlády“. Leč podobně jako Mitterrand, nabízí-li v nich účast komunistům, činí je spoluodpovědnými za plnění nejen jejich představ a programu, což by se KSČM nemuselo v příštích volbách vyplatit. Pokud však ČSSD nedokáže komunisty ve vedeních krajů „uhlídat“ a sama nebude dostatečně myšlenkově potentní a pracovitá, nejenže neztvrdí svou hegemonii na levici, což by generaci po listopadu jistě chtěla, ale naopak pomůže KSČM „zaseknout se drápkem“.
Příchod komunistů do „krajských vlád“ neznamená pro Českou republiku „rudé nebezpečí“. ČSSD a KSČM nemají na české politické scéně jiné přirozené partnery než jedna druhou, a kdyby výsledků voleb nevyužily, otrávily by své příznivce a v příštích by propadly. Zároveň vedou obě strany od roku 1921, kdy Bohumír Šmeral přetáhl polovinu sociální demokracie do KSČ, historický spor o vůdčí postavení na levici. Dohromady by v českém prostředí triumfovaly, leč desetiletí si šly doslova po krku. Jejich sloučení je nepředstavitelné. Riskují i jen těsnou spoluprací! Posocialističtění komunisté by ztratili důvod existence stejně jako zkomunizovaní sociální demokraté. Jiří Paroubek využije komunistů jen do té míry, aby ČSSD nepřipravil o identitu a sebe o politickou budoucnost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít