Ručení za neplatiče DPH: odsoudí za vraždu každého, u koho se najde zbraň?

27. dubna 2013, 11:40 - Petra Dlouhá, Peníze.cz
27. dubna 2013, 11:40

Nový zákon o DPH, kterým chce ministerstvo zlepšit výběr daní, je účinný od ledna. Kromě jiného zřizuje seznam nespolehlivých plátců. První firmy se na černé listině mají objevit až teď, plnit se začne každým dnem. Sledujte registr pozorně: jestli budete s firmou, která má cejch nespolehlivého plátce, obchodovat, může stát její dluh na DPH vymáhat na vás.

Nový zákon o DPH vzbudil mezi českými podnikateli rozruch. Od prvního dubna se černá listina a statut „nespolehlivého plátce DPH“ propojily se systémem ručení, podle kterého za nespolehlivého plátce přebírá odpovědnost za zaplacení daně jeho obchodní partner. Jestliže uzavřete obchod s firmou, která na blacklistu v daný okamžik není, za její případné dluhy na DPH zodpovědní nebudete. Černá listina se má začít plnit každým dnem. Zákon je účinný od začátku roku, ale správní řízení, jehož výsledkem je vyvěšení firmy na blacklist, přece jen nějaký čas zabere. Jména prvních hříšníků by tak měla být známá do konce dubna.

Svého obchodního partnera si proklepnete tak, že zadáte jeho daňové identifikační číslo do Registru plátců DPH a zaměříte se na to, zda se v kolonce nespolehlivý plátce DPH neobjeví ANO. Generální finanční ředitelství podnikatelům ovšem už dřív doporučilo lišácký (hlavně s ohledem na jeho roli hlavního výběrčího daně) postup: navrhuje firmám, aby preventivně a nastavil smlouvy s obchodními partnery tak, že za dodavatele daň odvedou sami přímo finančnímu úřadu a cenu o stejnou sumu sníží.

Ručení za platbu na špatný účet se odkládá

Podle původního plánu mělo od začátku měsíce fungovat stejné ručení také za platby, které jdou na jiný účet, než který má firma nahlášený a registrovaný u finančního úřadu. Generální finanční ředitelství ale nakonec vycouvalo – termín posouvá prozatím na říjen. „Poskytneme podnikatelům širší časový prostor, aby si mohli v praxi aplikaci k ověřování účtů osvojit a dále aby se s ní, respektive s předmětným zákonným ručením důkladně seznámili,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. Ministerstvo financí navíc údajně chystá další novelu, která má toto opatření upravit – v současné podobě je prý nedomyšlené.

Nad novinkami v oblasti DPH však visí řada otazníků. V Bruselu už leží stížnost, podle které je nový zákon o DPH v rozporu s evropským právem. „Boj českého státu proti daňovým únikům, jakkoliv sám o sobě chvályhodný, je veden způsobem zcela absurdním. Proto naše advokátní kancelář, jejíž specializací je řešení daňových sporů, využila možností evropského práva a podala stížnost k Evropské komisi s úmyslem upozornit na vzniklé absurdity a tuto právní úpravu co nejdříve sprovodit ze světa,“ říká advokát Ondřej Lichnovský.

Snaha jeho kanceláře prý brzy přinesla první ovoce. „Finanční správa chvíli po medializaci celé věci připustila svou chybu a pozastavila účinnost ručení u plateb na nezveřejněné účty. Přitom z jejího vyjádření je zjevné, že v mezidobí dojde ke změně právní úpravy. Můžeme jen doufat, že výsledek nebude zatížen stejnými neduhy, jak je tomu u právní úpravy stávající,“ pokračuje advokát. Vadí mu, že stát na bedra podnikatelů nakládá stále víc zbytečných povinností. Finanční správa podle něj má už od roku 2011 dost prostředků na to, aby s daňovými úniky bojovala.

„Možnosti a prostředky finanční správy jsou v tomto smyslu obdobné jako v ostatních státech EU – jsou založeny na prokazování viny ručícím plátcům. Nicméně náš stát s tím nedokázal pracovat. Kamenem úrazu bylo právě prokazování zavinění,“ vysvětluje advokát Lichnovský.

Počet případů, ve kterých se to loni a předloni podařilo takové zavinění podnikateli prokázat a tudíž na něj ručení za uhrazení DPH uplatnit, se podle dosavadních vyjádření Ministerstva financí pohybuje řádově pouze v jednotkách.

Pouhá zbraň usvědčí ze zločinu?

Proto podle Ondřeje Lichnovského současná právní úprava nutnost prokazování viny vypustila. Ke vzniku ručení za zaplacení DPH podle nového zákona stačí naplnění jedné z mnoha podmínek – například platba na nezveřejněný účet nebo obchodování s firmou, která je v registru zapsána jako nespolehlivý plátce DPH.

„Je to podobné, jako kdyby za vraždu měl být odsouzen každý, u koho je nalezena vražedná zbraň. Je evidentní, že tímto je ignorována realita všedních dnů, jelikož zcela jistě budou nastávat situace, kdy zbraň bude nalezena u nevinné osoby (platba na nezveřejněný účet bude uskutečněna bez jakékoliv souvislosti s daňovým únikem). Ručení tak dříve nebo později bude uplatňováno u nevinných subjektů, kdy důsledky mohou být pro tyto podnikatele likvidační – málokdo má dnes marži vyšší než kolik činí sazba DPH,“ argumentuje Ondřej Lichnovský.

Celý článek si přečtěte na serveru Peníze.cz


• Čtěte také:

Vypočítat důchod pomůže finanční kalkulačka

Darování versus dědictví: jak výhodněji přenechat nemovitost?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít