Ručení za neplatiče DPH: odsoudí za vraždu každého, u koho se najde zbraň?

27. dubna 2013, 11:40 - Petra Dlouhá, Peníze.cz
27. dubna 2013, 11:40

Nový zákon o DPH, kterým chce ministerstvo zlepšit výběr daní, je účinný od ledna. Kromě jiného zřizuje seznam nespolehlivých plátců. První firmy se na černé listině mají objevit až teď, plnit se začne každým dnem. Sledujte registr pozorně: jestli budete s firmou, která má cejch nespolehlivého plátce, obchodovat, může stát její dluh na DPH vymáhat na vás.

Nový zákon o DPH vzbudil mezi českými podnikateli rozruch. Od prvního dubna se černá listina a statut „nespolehlivého plátce DPH“ propojily se systémem ručení, podle kterého za nespolehlivého plátce přebírá odpovědnost za zaplacení daně jeho obchodní partner. Jestliže uzavřete obchod s firmou, která na blacklistu v daný okamžik není, za její případné dluhy na DPH zodpovědní nebudete. Černá listina se má začít plnit každým dnem. Zákon je účinný od začátku roku, ale správní řízení, jehož výsledkem je vyvěšení firmy na blacklist, přece jen nějaký čas zabere. Jména prvních hříšníků by tak měla být známá do konce dubna.

Svého obchodního partnera si proklepnete tak, že zadáte jeho daňové identifikační číslo do Registru plátců DPH a zaměříte se na to, zda se v kolonce nespolehlivý plátce DPH neobjeví ANO. Generální finanční ředitelství podnikatelům ovšem už dřív doporučilo lišácký (hlavně s ohledem na jeho roli hlavního výběrčího daně) postup: navrhuje firmám, aby preventivně a nastavil smlouvy s obchodními partnery tak, že za dodavatele daň odvedou sami přímo finančnímu úřadu a cenu o stejnou sumu sníží.

Ručení za platbu na špatný účet se odkládá

Podle původního plánu mělo od začátku měsíce fungovat stejné ručení také za platby, které jdou na jiný účet, než který má firma nahlášený a registrovaný u finančního úřadu. Generální finanční ředitelství ale nakonec vycouvalo – termín posouvá prozatím na říjen. „Poskytneme podnikatelům širší časový prostor, aby si mohli v praxi aplikaci k ověřování účtů osvojit a dále aby se s ní, respektive s předmětným zákonným ručením důkladně seznámili,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. Ministerstvo financí navíc údajně chystá další novelu, která má toto opatření upravit – v současné podobě je prý nedomyšlené.

Nad novinkami v oblasti DPH však visí řada otazníků. V Bruselu už leží stížnost, podle které je nový zákon o DPH v rozporu s evropským právem. „Boj českého státu proti daňovým únikům, jakkoliv sám o sobě chvályhodný, je veden způsobem zcela absurdním. Proto naše advokátní kancelář, jejíž specializací je řešení daňových sporů, využila možností evropského práva a podala stížnost k Evropské komisi s úmyslem upozornit na vzniklé absurdity a tuto právní úpravu co nejdříve sprovodit ze světa,“ říká advokát Ondřej Lichnovský.

Snaha jeho kanceláře prý brzy přinesla první ovoce. „Finanční správa chvíli po medializaci celé věci připustila svou chybu a pozastavila účinnost ručení u plateb na nezveřejněné účty. Přitom z jejího vyjádření je zjevné, že v mezidobí dojde ke změně právní úpravy. Můžeme jen doufat, že výsledek nebude zatížen stejnými neduhy, jak je tomu u právní úpravy stávající,“ pokračuje advokát. Vadí mu, že stát na bedra podnikatelů nakládá stále víc zbytečných povinností. Finanční správa podle něj má už od roku 2011 dost prostředků na to, aby s daňovými úniky bojovala.

„Možnosti a prostředky finanční správy jsou v tomto smyslu obdobné jako v ostatních státech EU – jsou založeny na prokazování viny ručícím plátcům. Nicméně náš stát s tím nedokázal pracovat. Kamenem úrazu bylo právě prokazování zavinění,“ vysvětluje advokát Lichnovský.

Počet případů, ve kterých se to loni a předloni podařilo takové zavinění podnikateli prokázat a tudíž na něj ručení za uhrazení DPH uplatnit, se podle dosavadních vyjádření Ministerstva financí pohybuje řádově pouze v jednotkách.

Pouhá zbraň usvědčí ze zločinu?

Proto podle Ondřeje Lichnovského současná právní úprava nutnost prokazování viny vypustila. Ke vzniku ručení za zaplacení DPH podle nového zákona stačí naplnění jedné z mnoha podmínek – například platba na nezveřejněný účet nebo obchodování s firmou, která je v registru zapsána jako nespolehlivý plátce DPH.

„Je to podobné, jako kdyby za vraždu měl být odsouzen každý, u koho je nalezena vražedná zbraň. Je evidentní, že tímto je ignorována realita všedních dnů, jelikož zcela jistě budou nastávat situace, kdy zbraň bude nalezena u nevinné osoby (platba na nezveřejněný účet bude uskutečněna bez jakékoliv souvislosti s daňovým únikem). Ručení tak dříve nebo později bude uplatňováno u nevinných subjektů, kdy důsledky mohou být pro tyto podnikatele likvidační – málokdo má dnes marži vyšší než kolik činí sazba DPH,“ argumentuje Ondřej Lichnovský.

Celý článek si přečtěte na serveru Peníze.cz


• Čtěte také:

Vypočítat důchod pomůže finanční kalkulačka

Darování versus dědictví: jak výhodněji přenechat nemovitost?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít