Ručení ve společnosti s ručením omezeným

05. února 2007, 00:00 - Petr Kučera
05. února 2007, 00:00

Zakládáme společnost s ručením omezeným. Každý ze dvou společníků (a zároveň jednatelů) složí 100 tisíc korun. Čím a do jaké výše částky pak jednatelé budou ručit při případném vyhlášení konkurzu nebo při finančních potížích kvůli neplacení závazků společnosti?

Mám obavy, abychom neručili svým soukromým majetkem, který nemá co do činění s podnikáním.

čtenář Michal

Jak už vyplývá ze samotného názvu, společnost s ručením omezeným ručí za své závazky pouze do výše (celého) svého majetku. Tam se - přinejmenším teoreticky - řadí jak základní kapitál (tedy splacené vklady společníků), tak i další peníze v hotovosti i na účtech, vybavení kanceláří, stroje, nemovitosti, automobily a podobně. Vždy jde ale o majetek psaný na společnost, nikoliv o soukromý majetek společníků.

Jaká je skutečná výše tohoto ručení, záleží vždy na konkrétním stavu majetku společnosti v okamžiku konkurzu. Právě odtud často pramení snaha společníků snížit majetek firmy na minimum, pokud hrozí konkurz.

Na rozdíl od právní úpravy v některých jiných zemích bohužel v České republice není povinností společníků nechat na firemním účtu vždy částku alespoň ve výši základního vkladu. Takže společnost, která má v obchodním rejstříku uvedeno základní jmění 200 tisíc korun, nemusí nakonec ručit ani v této „základní“ výši, pokud ji mezitím utratila. Obchodní zákoník totiž nezakazuje společníkům s touto částkou během podnikání disponovat. V praxi tak může být skutečný majetek firmy v okamžiku vyhlášení konkurzu nulový.

Společníci osobně ručí pouze v případě, že někdo z nich ještě nesplatil svůj vklad. V takovém případě ručí vlastním majetkem do výše nesplaceného vkladu. Pozor: Ručení je v tomto případě společné a nerozdílné. Tedy pokud jeden společník už svůj podíl splatil a druhý nikoliv, neznamená to, že by svým osobním majetkem ručil už jen ten druhý. Věřitel může požadovat splacení po kterémkoliv z nich. Lze proto důrazně doporučit, aby všichni společníci splatili své podíly co nejdříve - jinak hrozí, že to za některého z nich budou muset „ze svého“ zaplatit ostatní!

Od ručení společníka je ale nutné odlišit ručení jednatele (byť by šlo o stejnou osobu). Jednatel má ze zákona určité povinnosti, zejména pečovat o firmu „s povinností řádného hospodáře“. Pokud porušením zákonných povinností způsobí škodu, odpovídá za ni vlastním majetkem. Protože společník a jednatel bývá často tatáž osoba, může po jednateli požadovat zaplacení škody i přímo sám věřitel.

Mgr. Jan Beneš, právník

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít