Article, show

Ručení ve společnosti s ručením omezeným

05. února 2007, 00:00 - Petr Kučera
05. února 2007, 00:00

Zakládáme společnost s ručením omezeným. Každý ze dvou společníků (a zároveň jednatelů) složí 100 tisíc korun. Čím a do jaké výše částky pak jednatelé budou ručit při případném vyhlášení konkurzu nebo při finančních potížích kvůli neplacení závazků společnosti?

Mám obavy, abychom neručili svým soukromým majetkem, který nemá co do činění s podnikáním.

čtenář Michal

Jak už vyplývá ze samotného názvu, společnost s ručením omezeným ručí za své závazky pouze do výše (celého) svého majetku. Tam se - přinejmenším teoreticky - řadí jak základní kapitál (tedy splacené vklady společníků), tak i další peníze v hotovosti i na účtech, vybavení kanceláří, stroje, nemovitosti, automobily a podobně. Vždy jde ale o majetek psaný na společnost, nikoliv o soukromý majetek společníků.

Jaká je skutečná výše tohoto ručení, záleží vždy na konkrétním stavu majetku společnosti v okamžiku konkurzu. Právě odtud často pramení snaha společníků snížit majetek firmy na minimum, pokud hrozí konkurz.

Na rozdíl od právní úpravy v některých jiných zemích bohužel v České republice není povinností společníků nechat na firemním účtu vždy částku alespoň ve výši základního vkladu. Takže společnost, která má v obchodním rejstříku uvedeno základní jmění 200 tisíc korun, nemusí nakonec ručit ani v této „základní“ výši, pokud ji mezitím utratila. Obchodní zákoník totiž nezakazuje společníkům s touto částkou během podnikání disponovat. V praxi tak může být skutečný majetek firmy v okamžiku vyhlášení konkurzu nulový.

Společníci osobně ručí pouze v případě, že někdo z nich ještě nesplatil svůj vklad. V takovém případě ručí vlastním majetkem do výše nesplaceného vkladu. Pozor: Ručení je v tomto případě společné a nerozdílné. Tedy pokud jeden společník už svůj podíl splatil a druhý nikoliv, neznamená to, že by svým osobním majetkem ručil už jen ten druhý. Věřitel může požadovat splacení po kterémkoliv z nich. Lze proto důrazně doporučit, aby všichni společníci splatili své podíly co nejdříve - jinak hrozí, že to za některého z nich budou muset „ze svého“ zaplatit ostatní!

Od ručení společníka je ale nutné odlišit ručení jednatele (byť by šlo o stejnou osobu). Jednatel má ze zákona určité povinnosti, zejména pečovat o firmu „s povinností řádného hospodáře“. Pokud porušením zákonných povinností způsobí škodu, odpovídá za ni vlastním majetkem. Protože společník a jednatel bývá často tatáž osoba, může po jednateli požadovat zaplacení škody i přímo sám věřitel.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít