Ručení ve společnosti s ručením omezeným

05. února 2007, 00:00 - Petr Kučera
05. února 2007, 00:00

Zakládáme společnost s ručením omezeným. Každý ze dvou společníků (a zároveň jednatelů) složí 100 tisíc korun. Čím a do jaké výše částky pak jednatelé budou ručit při případném vyhlášení konkurzu nebo při finančních potížích kvůli neplacení závazků společnosti?

Mám obavy, abychom neručili svým soukromým majetkem, který nemá co do činění s podnikáním.

čtenář Michal

Jak už vyplývá ze samotného názvu, společnost s ručením omezeným ručí za své závazky pouze do výše (celého) svého majetku. Tam se - přinejmenším teoreticky - řadí jak základní kapitál (tedy splacené vklady společníků), tak i další peníze v hotovosti i na účtech, vybavení kanceláří, stroje, nemovitosti, automobily a podobně. Vždy jde ale o majetek psaný na společnost, nikoliv o soukromý majetek společníků.

Jaká je skutečná výše tohoto ručení, záleží vždy na konkrétním stavu majetku společnosti v okamžiku konkurzu. Právě odtud často pramení snaha společníků snížit majetek firmy na minimum, pokud hrozí konkurz.

Na rozdíl od právní úpravy v některých jiných zemích bohužel v České republice není povinností společníků nechat na firemním účtu vždy částku alespoň ve výši základního vkladu. Takže společnost, která má v obchodním rejstříku uvedeno základní jmění 200 tisíc korun, nemusí nakonec ručit ani v této „základní“ výši, pokud ji mezitím utratila. Obchodní zákoník totiž nezakazuje společníkům s touto částkou během podnikání disponovat. V praxi tak může být skutečný majetek firmy v okamžiku vyhlášení konkurzu nulový.

Společníci osobně ručí pouze v případě, že někdo z nich ještě nesplatil svůj vklad. V takovém případě ručí vlastním majetkem do výše nesplaceného vkladu. Pozor: Ručení je v tomto případě společné a nerozdílné. Tedy pokud jeden společník už svůj podíl splatil a druhý nikoliv, neznamená to, že by svým osobním majetkem ručil už jen ten druhý. Věřitel může požadovat splacení po kterémkoliv z nich. Lze proto důrazně doporučit, aby všichni společníci splatili své podíly co nejdříve - jinak hrozí, že to za některého z nich budou muset „ze svého“ zaplatit ostatní!

Od ručení společníka je ale nutné odlišit ručení jednatele (byť by šlo o stejnou osobu). Jednatel má ze zákona určité povinnosti, zejména pečovat o firmu „s povinností řádného hospodáře“. Pokud porušením zákonných povinností způsobí škodu, odpovídá za ni vlastním majetkem. Protože společník a jednatel bývá často tatáž osoba, může po jednateli požadovat zaplacení škody i přímo sám věřitel.

Mgr. Jan Beneš, právník

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít