Ruce vzhůru! Tady ekopolicie!

26. května 2008, 00:00 - Filip Černoch
26. května 2008, 00:00

Žádná směšná pokuta. Pěkně káznice, chleba a nucený sex se spoluvězni.

Gumy kvílí, dálnicí se rojí policejní těžkooděnci. Chvíle čekání. Blížící se dodávka neochotně zpomaluje, aby se najednou pokusila muže zákona objet. Kulky zabubnují o plech, řidič prudce brzdí a zvedá ruce nad hlavu. „Pašovat ohrožená zvířata a myslet si, že ti to někde v Unii projde? Nesmysl. Dřív jak za deset let z báně nevylezeš,“ nekompromisně cedí velitel zásahu.

Že jde o historku, která by přišla divoká i tvůrcům Rodinných pout? Možná, jenže právě takto laděná legislativa teď prochází unijním schvalovacím procesem. Podle ní bude obzvláště výrazné poškozování životního prostředí trestným činem. A to ve všech zemích Evropské unie bez výjimky. Žádný přestupek, žádná směšná pokuta. Pěkně káznice, chleba a nucený sex se spoluvězni.

„Je to významný příspěvek k posílení ochrany životního prostředí v Evropě,“ pochvaluje si eurokomisař Jacques Barrot. Padouši už údajně nebudou moci využívat států s měkčími zákony, trest si je najde kdekoliv bez ohledu na státní hranici.

„Jde o ideologicky podbarvený pokus zavést zcela novou kategorii trestných činů a navíc tak částečně europeizovat trestní právo,“ temně kontrují poslanci za ODS.

Každé zašlápnutí žížaly podle nich nejspíš pošle neopatrného chodce na pár let do chládku, navíc bruselští byrokraté si určitě s environmentálními zločiny nedají zajít chuť. A za chvíli budou určovat tresty za další zločiny.

Než se ale rozpoutá typicky český europoplach, podívejme se na celou věc střízlivě. Česko je v oblasti ochrany životního prostředí hodnoceno celkem kladně, převratné změny se proto nečekají. Navíc se náš zástupce schvalování směrnice samozřejmě účastnil, je tedy trošku pozdě tvářit se překvapeně.

Co by ale mohlo v Česku vést k opravdovým problémům, je případná snaha Bruselu zasahovat i do dalších oblastí našeho trestního práva. Přece jen máme řadu národních specifik: za pěstování tří rostlin marihuany dostanete tři roky natvrdo a za vraždu pět; politici určují agendu justici, která pak zametá úplatky ministrů pod koberec, a soudní spor předvídatelností výsledku připomíná hru v kostky. Tady by zavádění evropských standardů opravdu mohlo způsobit nechtěnou revoluci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít