Rozvojová banka bojuje o podporu

22. září 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
22. září 2008, 08:00

ZÁRUČNÍ PROGRAMY - Mezi podnikateli velmi oblíbené záruční programy Českomoravské záruční a rozvojové banky od letošního května stojí a marně čekají na schválení ministerstva průmyslu a obchodu. Jde o to, přesunout do nich další peníze.

Program Záruka, v jehož rámci Českomoravská záruční a rozvojová banka ručí malým a středním podnikům za úvěry od komerčních bank, stále marně čeká na znovuoživení. Peníze na letošní rok byly totiž už dávno vyčerpány. Přitom s návrhem řešení přišla banka již v květnu, tedy bezprostředně poté, co program vyčerpal letošní přidělené peníze. Podle jejího generálního ředitele Ladislava Macky do něj lze přesunout peníze určené na příští rok. „Naše jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu stále probíhá, přičemž jsem přesvědčen o tom, že náš návrh řešení je zcela v souladu s pravidly Evropské unie. Nezbývá než čekat, až ministerstvo tento názor potvrdí a připraví se nové výzvy,“ říká Macka.

„Rozhodnutí ministerstva jako řídícího orgánu padne během měsíce. S vysokou pravděpodobností dojde k přesunu prostředků z rozpočtu na rok 2009,“ říká mluvčí rezortu Tomáš Bartovský.

Program Záruka se skládá ze čtyř typů poskytování záruk za úvěry – M záruku, M záruku s příspěvkem, S záruku a S záruku s příspěvkem. V květnu byly pozastaveny programy M záruka, M záruka s příspěvkem a S záruka s příspěvkem, v červenci pak i S záruka bez příspěvku.

PROGRAM S – ZÁRUKA

Je určena pro malé a střední podniky, které splňují definici malého a středního podniku. Výše záruky činí až 80 procent jistiny zaručovaného úvěru, doba ručení je maximálně 15 let. Výše zaručovaného úvěru není omezena. Příjemce podpory hradí z vlastních prostředků pouze část ceny záruky, a to 0,1 až 0,3 procenta ročně z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky může Českomoravská záruční a rozvojová banka příjemci podpory poskytnout finanční příspěvek k úhradě zbývající části ceny záruky, a to čtyři procenta ročně z výše záruky.

Bez záruky pro úvěr nechoď

Odezva na pozastavení programu od potenciálních žadatelů, ale i od různých asociací, ve kterých se malí a střední podnikatelé sdružují, je podle generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky veliká. Zaskočeni jsou prý hlavně ti, kteří již připravovali konkrétní projekty, ve kterých chtěli některý z programů banky využít. Volání po obnovení podpory se ozývá i od komerčních bank. Bez záruk totiž mnozí podnikatelé na úvěry nedosáhnou.

Macka dokonce preferuje záruční programy před těmi dotačními. Peníze ze strukturálních fondů, které Česko může využívat, jsou omezené, a to rokem 2013. Po tomto datu zřejmě již Česko od Unie finance na dotace a záruky mít nebude. Pokud alespoň část z nich bude použita jako úvěry nebo záruky za úvěry, tak se v podobě splátek podle Macky opět vrátí do banky a bude je možné používat opakovaně. „Malí podnikatelé budou potřebovat nějakou možnost přístupu ke kapitálu i po roce 2013 a je třeba, aby zde byly finanční prostředky, které by jim v tom pomohly,“ upřesňuje.

PROGRAM M – ZÁRUKA

Je určena pro firmy, které splňují definici malého a středního podniku. Výše záruky činí až 70 procent jistiny zaručovaného úvěru, doba ručení je maximálně 15 let. Výše zaručovaného úvěru je omezena pěti miliony korun. Příjemce podpory hradí z vlastních prostředků pouze část ceny záruky, a to 0,1 procenta ročně z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky je příjemci podpory poskytnut finanční příspěvek ve vybraných regionech ve výši 10 procent a pro začínající podnikatele ve výši až 15 procent zaručovaného úvěru.

Start a Progres stále stojí

Českomoravská záruční a rozvojová banka rovněž administruje programy podpory Start a Progres, které jsou určeny na rozjezd a podporu rozvoje podnikání a které nebyly ještě od začátku roku vůbec spuštěny. „Všechny tři programy, tedy Záruka, Start a Progres, byly velmi úspěšné a jmenovitě o záruky byl ze strany komerčních bank velký zájem. Hodně potenciálních žadatelů se ptá, proč tato situace vznikla a kdy budou programy dostupné,“ potvrzuje Macka.

Programy Start, Progres a Záruka jsou součástí Operačního programu Podnikání a inovace a jsou v gesci ministerstva průmyslu a obchodu. Na tyto tři programy bylo pro období do roku 2013 vyčleněno přes osm miliard korun.

Celkově bylo od 1. července 2007 v programech Záruka a Start poskytnuto 1328 záruk za bankovní úvěr v celkové výši 4, 5 miliardy korun, což umožnilo čerpat úvěry ve výši 6,5 miliardy korun. Průměrná výše poskytnuté záruky v programu Záruka je 3,3 milionu korun. Nejlepší přístup k úvěrům za pomoci záruky za bankovní úvěr mají podle Macky klienti České spořitelny a Komerční banky. Rychlý vzestup ve využívání záruk letos zaznamenala Citibank. Mezi další spolupracující banky patří ČSOB, GE Money Bank a Raiffeisenbank.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít