Rozvoj letiště omezuje kapacita dráhy

29. března 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. března 2005, 00:00

PRAHA-RUZYNĚ Celkem 61 dopravců do 122 destinací bude v osobní i nákladní přepravě létat během letošního roku z pražského ruzyňského letiště. Jejich počet tak opět vzroste. Problémem ale je, že letiště nyní funguje na hranici svých možností. Téměř 10 milionů cestujících odbavilo v loňském roce ruzyňské letiště.

PRAHA-RUZYNĚ

Celkem 61 dopravců do 122 destinací bude v osobní i nákladní přepravě létat během letošního roku z pražského ruzyňského letiště. Jejich počet tak opět vzroste. Problémem ale je, že letiště nyní funguje na hranici svých možností.

Téměř 10 milionů cestujících odbavilo v loňském roce ruzyňské letiště. V letošním roce předpokládá provozovatel Česká správa letišť (ČSL) další nárůst, a to na 11 až 12 milionů odbavených cestujících. Přispějí k tomu i nové linky například do Kuvajtu, Florencie, Ženevy, Žiliny, Minsku či Sarajeva. Podle generálního ředitele ČSL Martina Kačura přitom mohou současní i noví dopravci ještě během sezony žádat o další sloty, tedy časy pro odlety a přílety na Ruzyni. Provoz na letišti však začíná narážet zejména na omezenou kapacitu současné dráhy.

NOVÁ DRÁHA NUTNOSTÍ

ČSL předpokládá, že by novou přistávací dráhu začala stavět v roce 2007, hotovo by mělo být o dva roky později. Bez její výstavby se podle Kačura rozvoj letiště zastaví „Stát poskytne letišti maximální podporu, aby se podařilo projekt realizovat co nejdříve,“ přislíbil ministr dopravy Milan Šimonovský.

Projekt nové přistávací dráhy je momentálně ve fázi územního schvalování a schvalování dopadu na životní prostředí. Právě tady však mohou nastat problémy. Ač se ČSL snažila vybrat prakticky jediný možný směr nové dráhy tak, aby se koridor startujících a přistávacích letadel maximálně vyhnul obydleným sídlům, přesto se již některé obce nechaly slyšet, že jim nová dráha bude vadit.

Šimonovský ani Kačur se nicméně protahování stavby z důvodu různých protestů neobávají.

Do doby, než dokončí nový projekt, chystá ČSL výstavbu nových rychlých výjezdů ze současné přistávací dráhy. To by mělo zvýšit její propustnost až na hranici 40 pohybů letadel za hodinu.

TERMINÁL SEVER 2 S PŘEDSTIHEM

Ruzyňské letiště je na hranici své kapacity nejen kvůli kapacitě přistávací dráhy, ale i vzhledem k možnostem současného odbavovacího terminálu. V tomto směru je ale situace poměrně radostnější.

Již v srpnu se totiž otevře část nově budovaného Terminálu Sever 2. Zcela dokončen má být na přelomu letošního a příštího roku. Díky němu vzroste odbavovací kapacita letiště na 15 až 20 milionů lidí ročně.

Přibude i nových pracovních míst. ČSL momentálně zaměstnává přes dva tisíce lidí, letos se očekává nárůst o dalších pět set. Zhruba 13 tisíc zaměstnanců mají další společnosti na letišti. V regionu se na letiště váže ještě dalších více než deset tisíc pracovních míst.

RYCHLODRÁHA NEBUDE?

Posledním velkým problémem zůstává zajištění dopravního spojení letiště s centrem Prahy. Zdá se, že definitivně padla výstavba nové dvoukolejné rychlodráhy, která by dále pokračovala do Kladna.

Ministerstvo dopravy má nový projekt, který by mohl být přijatelný pro všechny kritiky rychlodráhy. Měla by se totiž pouze modernizovat současná jednokolejná železnice z Masarykova nádraží přes Prahu 6 do Kladna s odbočkou na letiště Ruzyně. Počítá se také s dalšími zastávkami na území Prahy 6 a Prahy 7. Projekt je podle Šimonovského připraven a měl by být pilotním projektem spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP). Odhadované náklady se pohybují kolem 12 miliard korun.

Foto popis| Model nového terminálu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít