Rozviňte svou tvořivost

21. července 2011, 06:10 - Renata Lichtenegerová
21. července 2011, 06:10

Také byste rádi patřili mezi kreativní jedince, o které se firmy perou? Nezbývá než trénovat. Téměř každá pracovní pozice dnes vyžaduje tvořivost.

Foto: Profimedia.cz

Tvořivost je talent podívat se na problém jinýma očima, než to běžně dělají ostatní, schopnost vyvodit ze známých faktů nové závěry, vynalézat praktické věci pro život, vymýšlet nové zákonitosti. Na trhu práce se toto umění velmi cení. Zvláště pak po dopadech globální ekonomické recese. Krachy milionů firem na celém světě, vznik nových dravých společností a obavy, že manažeři nebudou stačit na úkoly a hrozby, které přicházejí, to vše totiž určilo nové trendy v personalistice.

Rostoucí nároky na kreativitu potvrdil například i průzkum společnosti IBM mezi 1 500 generálními řediteli v 33 oborech v 60 zemích světa. IBM se jich dotazovalo, jaké vlastnosti by měli mít nejvýše postavení manažeři, aby v nejbližších letech obstáli. Výsledek průzkumu všechny překvapil, na prvním místě byla právě kreativita, následovaná integritou a globálním myšlením.

Mnoho dotázaných generálních ředitelů v průzkumu uvedlo, že si najímají lektory kreativity, aby jim změřili míru inovativního prostředí ve firmě, nastavili systémy podchycení a využívání kreativních talentů a trénovali v kreativitě top management i specialisty. Jiní ředitelé se přihlásili do několikaletých kurzů. Další se začali alespoň věnovat umění – malovat, fotografovat, točit filmy, učit se na hudební nástroj či hrát divadlo.

Choďte do kroužků    

U kreativity se měří originalita nápadů, jejich množství, plynutí, správnost, aplikovatelnost a podobně. „Na rozdíl od IQ, inteligenčního kvocientu, který lze tréninkem zvýšit maximálně o tři až čtyři procenta, lze kreativní inteligenci tréninkem zvyšovat o stovky procent,“ říká Karel Červený z Asociace pro rozvoj kreativity a inovativního myšlení, zakladatel oboru rozvoje kreativity v Česku.

Tvořivost můžete podle něho trénovat sami každý den tím, že budete narušovat některé své stereotypy. Pomůžou i drobnosti, jako učesat se levou rukou, jste-li pravák, či změnit pořadí v některém z denních rituálů. Výraznější efekt přinesou zcela nové činnosti. „Přihlaste se do různých kroužků, dramatických, výtvarných, hudebních. Absolvujte kurz vaření, navštěvujte výstavy umění nebo třeba muzea vědy a techniky,“ radí Červený. Doporučuje také častou návštěvu kulturních akcí s tím, že ideální je frekvence aspoň dvakrát do týdne. „Naučte se řízené imaginaci a podporujte své denní snění. Ve volných chvílích si kreslete či zpívejte. V duchu neustále přemýšlejte, jak věci fungují a zda by mohly fungovat lépe. Jednou týdně napište nějakou básničku či povídku,“ pokračuje Červený.

Kurzy kreativity v Česku:

Master of Business Creativity

Pořádá Asociace pro rozvoj kreativity a inovativního myšlení ve spolupráci s Talent Innovation a ACPS FF MU v Brně. Délka kurzu je 12 měsíců, celkem 330 hodin. Cena je 98 tisíc korun za rok. Začátek je v září, ukončení v srpnu. Každý měsíc jsou tři výukové dny. Kurz probíhá v Praze-Jinonicích a okolí. Po prvním ročníku navazuje druhý, stejně dlouhý. Více informaci najdete na www.arkim.cz.

  • *Manažer kreativity a inovací Pořádá DTO CZ v Ostravě. Cena kurzu je 136 tisíc korun, trvá 8 měsíců, celkem 176 hodin. Začátek kurzu je každý rok v říjnu, ukončení v květnu. Každý měsíc jsou tři výukové dny. Výuka probíhá v hotelu Prosper v Čeladné v Beskydech. Více informací najdete na www.dtocz.cz. Pod odborným vedením**

Výrazné zlepšení tvořivosti slibují specializované kurzy. V Česku naleznete dva. Pořádají je zmíněná Asociace pro rozvoj kreativity a inovativního myšlení a vzdělávací organizace DTO CZ, dříve Dům techniky Ostrava. „Zcela neskromně musím konstatovat, že mi roční kurz kreativity změnil život, a to jak profesní, tak soukromý. Objevily se mi do té doby nepoznané obzory v nahlížení na různé věci,“ konstatuje Michaela Černíková, vedoucí odboru Síťové služby společnosti ČEZ Distribuce, která absolvovala právě kurz Karla Červeného. „Existuje spousta zajímavé literatury o tvořivosti, nicméně teprve praktická cvičení mě naučila hledat zcela netradiční a nová řešení, opustit zastaralé mantinely mého uvažování. Dospěla jsem k poznání, že nic není nemožné,“ dodává.

Další možnosti studia kreativity jsou v zahraničí. Například magisterský program s názvem Master of Science in Creative Studies v International Center for Studies in Creativity na Buffalo State Univerzity v USA. Délka studia je jeden rok, cena 11 tisíc dolarů (bez letenek, ubytování a stravování). Kreativitu studují zájemci také v MBA programu na Harvardu nebo v magisterských programech na MIT.

A podle čeho vybírat konkrétní kurz? Zjistěte si jména školitelů. Aby měla výuka smysl, měli by být mezi nimi skutečné kapacity v umění, vědě i kultuře. Dále je třeba brát v potaz to, na kolik vyjde jedna hodina kurzu, a počítat s tím, že se mistrem kreativity nestanete za pár týdnů. „Nárůst tvořivosti není lineární, ale exponenciální. K největším přírůstkům dochází až 10. měsíc. Nárůst tvořivosti na velmi dobrou úroveň trvá 20 až 24 měsíců,“ říká Červený. Nárůst kreativity na absolutně špičkovou úroveň podle něho zabere 36 až 48 měsíců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít