Rozvíjejícím se trhům se daří

14. října 2009, 15:10 - Curtis A. Butler
14. října 2009, 15:10

Masivní injekce do globálního finančního systému dodaly potřebnou likviditu i důvěru

Rozvíjející se trhy utrpěly největší propad v období medvědího trhu, které začalo na podzim 2007. Nejvíce naopak získaly v posledním půl roce. Od vrcholu volatility dle indexu VIX loni v říjnu vzrostl index MSCI Emerging Markets téměř o 50 procent. Světový index MSCI World ve stejném období však o necelých deset procent. Takový strmý růst je sice podložen historicky a vychází z podstaty této třídy aktiv, ale rozvíjející se trhy potřebují několik měsíců, aby vstřebaly nové přírůstky, než začnou znovu růst.

Očekávání

Rozvíjejícím se trhům se coby okrajové třídě aktiv daří nejlépe, pokud je na trhu dostatek likvidity a panuje zdravá ochota riskovat. Masivní injekce do globálního finančního systému po bolestivých událostech v září 2008 dodaly potřebnou likviditu i důvěru v to, že se nenaplní nejhorší scénáře. V říjnu dosáhla volatilita vrcholu a rozvíjející se trhy dna. Proč zrovna rozvíjející se trhy?
Investoři zkoumali historii trhu a hledali pravděpodobné scénáře dalšího vývoje. Líbilo se jim, co viděli. Rozvíjející se trhy rostly rychleji než ostatní před předchozím obdobím medvědího trhu v letech 2000 až 2002. Přitom se dna dotkly o osmnáct měsíců dříve než zbytek světa a v dalších pěti letech opět rostly rychlejším tempem až do vrcholu v roce 2007. Investoři si také pamatují, o kolik rozvíjející se trhy předstihly ostatní – zhruba o 280 procent. Proto očekávají podobný vývoj v dalším období býčího trhu.

Relativní optimismus

Relativní optimismus trhu ohledně této třídy aktiv se opírá i o ocenění akcií a dlouhodobé ekonomické ukazatele. Na rozdíl od rozvinutých trhů jsou však ekonomické indikátory u rozvíjejících se ekonomik mnohem zdravější než před deseti lety. Z velkých deficitů zahraničního obchodu se staly přebytky, devizové rezervy výrazně narostly a míra zadluženosti podniků i domácností je mnohem nižší než v USA a Evropě.
Ve vývoji rozvíjejících se trhů lze pozorovat mnoho specifických faktorů vzbuzujících optimismus. Čína ukázala jedinečnou sílu a poskytla ekonomice dostatečný stimul s cílem zajistit její solidní růst i v roce 2009, přičemž se zaměřila na vnitrozemské provincie a venkovské oblasti. Ekonomičtí analytici nyní zvyšují odhady jejího růstu HDP na šest až osm procent. Ve všech rozvíjejících se ekonomikách centrální banky výrazně snižují úrokové sazby. To je důvodem k optimismu ohledně poměrně brzkého obnovení růstu.
Například Turecko snížilo během posledních šesti měsíců úrokovou sazbu na krátkodobé úvěry o sedm set bazických bodů. Poprvé v jeho moderní historii poklesla pod deset procent, přičemž měna zůstává relativně stabilní. Tento vývoj odráží důvěru trhu v tradiční měnovou politiku a rostoucí stabilitu rozvíjejících se ekonomik.

Specifické katalyzátory

Trhy rostly i s přispěním mnoha specifických katalyzátorů. Ty pomohly zlepšit dlouhodobé zdraví této třídy aktiv. Jeden z nejzajímavějších případů zhodnocení se odehrál po oznámení významného pokroku ve vztazích mezi Čínou a Tchaj-wanem před několika měsíci. To poslalo tchajwanské akcie vzhůru a navíc přispělo úvahami o možných fúzích a akvizicích. Vzhledem k pozitivním ekonomickým ukazatelům lze očekávat, že investoři, kteří pracují s dlouhodobým výhledem, budou bohatě odměněni. Z krátkodobého hlediska však budou akcie na rozvíjejících se trzích odpočívat, protože v nedávné době oproti těm ostatním rostly podstatně rychleji. Bylo by dobré, aby aktiva této třídy na několik měsíců zpomalila a vstřebala nedávné přírůstky, než zahájí další kolo výrazného růstu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít