Rozvíjejícím se trhům se daří

14. října 2009, 15:10 - Curtis A. Butler
14. října 2009, 15:10

Masivní injekce do globálního finančního systému dodaly potřebnou likviditu i důvěru

Rozvíjející se trhy utrpěly největší propad v období medvědího trhu, které začalo na podzim 2007. Nejvíce naopak získaly v posledním půl roce. Od vrcholu volatility dle indexu VIX loni v říjnu vzrostl index MSCI Emerging Markets téměř o 50 procent. Světový index MSCI World ve stejném období však o necelých deset procent. Takový strmý růst je sice podložen historicky a vychází z podstaty této třídy aktiv, ale rozvíjející se trhy potřebují několik měsíců, aby vstřebaly nové přírůstky, než začnou znovu růst.

Očekávání

Rozvíjejícím se trhům se coby okrajové třídě aktiv daří nejlépe, pokud je na trhu dostatek likvidity a panuje zdravá ochota riskovat. Masivní injekce do globálního finančního systému po bolestivých událostech v září 2008 dodaly potřebnou likviditu i důvěru v to, že se nenaplní nejhorší scénáře. V říjnu dosáhla volatilita vrcholu a rozvíjející se trhy dna. Proč zrovna rozvíjející se trhy?
Investoři zkoumali historii trhu a hledali pravděpodobné scénáře dalšího vývoje. Líbilo se jim, co viděli. Rozvíjející se trhy rostly rychleji než ostatní před předchozím obdobím medvědího trhu v letech 2000 až 2002. Přitom se dna dotkly o osmnáct měsíců dříve než zbytek světa a v dalších pěti letech opět rostly rychlejším tempem až do vrcholu v roce 2007. Investoři si také pamatují, o kolik rozvíjející se trhy předstihly ostatní – zhruba o 280 procent. Proto očekávají podobný vývoj v dalším období býčího trhu.

Relativní optimismus

Relativní optimismus trhu ohledně této třídy aktiv se opírá i o ocenění akcií a dlouhodobé ekonomické ukazatele. Na rozdíl od rozvinutých trhů jsou však ekonomické indikátory u rozvíjejících se ekonomik mnohem zdravější než před deseti lety. Z velkých deficitů zahraničního obchodu se staly přebytky, devizové rezervy výrazně narostly a míra zadluženosti podniků i domácností je mnohem nižší než v USA a Evropě.
Ve vývoji rozvíjejících se trhů lze pozorovat mnoho specifických faktorů vzbuzujících optimismus. Čína ukázala jedinečnou sílu a poskytla ekonomice dostatečný stimul s cílem zajistit její solidní růst i v roce 2009, přičemž se zaměřila na vnitrozemské provincie a venkovské oblasti. Ekonomičtí analytici nyní zvyšují odhady jejího růstu HDP na šest až osm procent. Ve všech rozvíjejících se ekonomikách centrální banky výrazně snižují úrokové sazby. To je důvodem k optimismu ohledně poměrně brzkého obnovení růstu.
Například Turecko snížilo během posledních šesti měsíců úrokovou sazbu na krátkodobé úvěry o sedm set bazických bodů. Poprvé v jeho moderní historii poklesla pod deset procent, přičemž měna zůstává relativně stabilní. Tento vývoj odráží důvěru trhu v tradiční měnovou politiku a rostoucí stabilitu rozvíjejících se ekonomik.

Specifické katalyzátory

Trhy rostly i s přispěním mnoha specifických katalyzátorů. Ty pomohly zlepšit dlouhodobé zdraví této třídy aktiv. Jeden z nejzajímavějších případů zhodnocení se odehrál po oznámení významného pokroku ve vztazích mezi Čínou a Tchaj-wanem před několika měsíci. To poslalo tchajwanské akcie vzhůru a navíc přispělo úvahami o možných fúzích a akvizicích. Vzhledem k pozitivním ekonomickým ukazatelům lze očekávat, že investoři, kteří pracují s dlouhodobým výhledem, budou bohatě odměněni. Z krátkodobého hlediska však budou akcie na rozvíjejících se trzích odpočívat, protože v nedávné době oproti těm ostatním rostly podstatně rychleji. Bylo by dobré, aby aktiva této třídy na několik měsíců zpomalila a vstřebala nedávné přírůstky, než zahájí další kolo výrazného růstu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít