Article, show

Rozšíření může pokračovat

10. prosince 2008, 16:25 - David Kasl
10. prosince 2008, 16:25

Díky třetí řadě zdymadel se v Panamském průplavu zdvojnásobí objem dopravy

Zatímco světem otřásá krize a významné finanční instituce bojují o přežití, panamská vláda v polovině října oznámila, že se jí podařilo získat 2,3 miliardy dolarů na výstavbu třetí řady zdymadel Panamského průplavu. „Pro celý národ musí být ohromným zadostiučiněním, že v období celosvětové nejistoty skupina finančních institucí znovu potvrdila důvěru v naši zemi,“ prohlásil při té příležitosti panamský prezident Martín Torrijos.
Úvěr poskytnou společně Japonská banka pro mezinárodní spolupráci (JBIC) – 800 milionů dolarů, Evropská investiční banka (EIB) – 500 milionů, Meziamerická rozvojová banka (BID) – 400 milionů, Mezinárodní finanční korporace (IFC) – 300 milionů, a Andské společenství rozvoje (CAF) – 300 milionů dolarů. O půjčce začal vládní úřad, který se stará o provoz Panamského průplavu (Autoridad del Canal de Panamá, ACP), jednat již před více než rokem. Prezident smlouvu o poskytnutí úvěru posvětil díky „výhodným podmínkám“ splácení, které jsou lepší, než jaké mohla nabídnout Panamská národní banka. Úvěr je úročen v průměru 5,49 procenta a je splatný do dvaceti let s desetiletým odkladem.

Ani dolar ze státního

Když byl v referendu v roce 2006 schválen ambiciózní plán na rozšíření průplavu, kritici projektu se obávali především výrazného zvýšení předpokládaných nákladů, nárůstu korupce a dalšího neúměrného zadlužení země. Panamský ministr pro záležitosti průplavu Dani Kuzniecky nicméně v říjnu vysvětlil, že finance budou poskytnuty za jasně stanovených podmínek: úvěr bude splácen z budoucích příjmů spojnice mezi Atlantským a Tichým oceánem, a nikoliv ze státního rozpočtu, čerpání úvěru nebude podmíněno nákupem zboží ani služeb od konkrétních dodavatelů a věřitelé nebudou žádným způsobem zasahovat do správy ani fungování námořní cesty. Splácení se podle Kuznieckého nijak neprojeví ve výši příjmů, které z poplatků za použití průplavu plynou do státní pokladny.
Výstavba třetí řady zdymadel by měla dle plánu začít v příštím roce a skončit by měla o pět let později. Zbytek předpokládaných nákladů v celkové výši 2,73 miliardy dolarů by měl pocházet z vlastních zdrojů ACP, stejně jako další části projektu, jenž by měl vyjít na celkových 5,25 miliardy dolarů. Rozšířením průplavu, které začalo vloni, se v roce 2014 zdvojnásobí jeho současná kapacita na 600 milionů tun nákladu ročně a umožní průjezd větším lodím než doposud.
Dle ředitele ACP Alberta Alemána byly k 30. červnu uzavřeny smlouvy na související práce, například na výstavbu přístupových koryt ke zdymadlům, v celkové výši 296,1 milionu dolarů. Výběrové řízení na stavbu třetí řady zdymadel by mělo být spuštěno koncem letošního roku.

(box)
Spojnice mezi oceány Panamský průplav vede skrz Panamskou šíji a spojuje Atlantský oceán a Tichý oceán (Karibské moře a Panamský záliv). Je dlouhý 81,6 kilometru a v současnosti široký 150 až 305 metrů. Průplav má nyní šest zdymadel, z toho dvě na tichomořské straně v oblastech Pedro Miguel a v Miraflores. Voda je do zdymadel napouštěna z jezera Gatún, přes které průplav také vede.
Budování průplavu zahájili v roce 1880 Francouzi, kteří ručně mýtili, mapovali i zaměřovali jeho budoucí trasu. Práce komplikovaly nemoci – malárie, žlutá zimnice – a sesuvy půdy kolem řeky Chagres v období dešťů. Do roku 1889, kdy projekt zkrachoval, při stavbě zemřelo na 20 tisíc lidí. I když se Francouzům nepodařilo dílo dokončit, byla třetina prací na průplavu hotova.
Po nástupu Theodora Roosevelta do prezidentské funkce v roce 1901 začaly stavbu průplavu podporovat Spojené státy americké. Těm také Panama v roce 1903 povolila za deset milionů dolarů kontrolovat území kolem budoucího kanálu. Američané stavbu zahájili v roce 1904, v říjnu 1913 otestoval funkčnost díla remorkér Gatum. Slavnostní otevření průplavu se uskutečnilo 15. srpna 1914, do plného provozu bylo dílo uvedeno po první světové válce v roce 1920. Američany stála výstavba 352 milionů dolarů, spolu s francouzskou investicí to bylo celkem 639 milionů dolarů, což v současnosti odpovídá zhruba sedmi miliardám dolarů. Od roku 1904 při budování zahynulo dalších 5,6 tisíce lidí. Do panamských rukou přešel průplav 31. prosince 1999.
Návrh na rozšíření průplavu oficiálně představil panamský prezident Martín Torrijos 24. dubna 2006, v referendu v říjnu téhož roku vládní plán podpořilo 78 procent obyvatel země (k urnám přišlo jen 43 procent z 2,1 milionu oprávněných voličů).

(mapka)
Dvakrát více nákladu Plánované změny Panamského průplavu do roku 2014

1
Prohloubení a rozšíření přístupu z Atlantského oceánu
2
Nový přístupový kanál
3
Nový komplex zdymadel
4
Zvýšení operační hladiny jezera Gatún
5
Prohloubení a rozšíření plavebního kanálu v jezeře Gatún a v úseku Culebra přes panamskou vyvýšeninu
6
Nový přístupový kanál
7
Nový komplex zdymadel
8
Prohloubení a rozšíření přístupu z Tichého oceánu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít