Rozsáhlý sklad za pár korun

05. března 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
05. března 2007, 00:00

MLÝN V SUCHDOLE NAD ODROU Obec Suchdol nad Odrou patří mezi největší v Poodří. Kdysi zde pracovala strojírna, sýrárna a také velký parní a válcový mlýn. Ten je sice dnes již mimo provoz, jeho budova se ale může stát zajímavou investiční příležitostí. Parní a válcový mlýn v Suchdole nad Odrou býval kdysi jednoduchou přízemní stavbou.

MLÝN V SUCHDOLE NAD ODROU Obec Suchdol nad Odrou patří mezi největší v Poodří. Kdysi zde pracovala strojírna, sýrárna a také velký parní a válcový mlýn. Ten je sice dnes již mimo provoz, jeho budova se ale může stát zajímavou investiční příležitostí.

Parní a válcový mlýn v Suchdole nad Odrou býval kdysi jednoduchou přízemní stavbou. Postupem času se změnil v dnešní čtyřpodlažní zděný objekt obdélníkového půdorysu s polovalbovou střechou. Mlýnské vybavení bylo sice již demontováno, původní účel ale dodnes prozrazuje přilehlé přízemní křídlo s dochovanou strojovnou.

Hlavní budova je v současnosti prázdná, čeká na nové využití a je nabízena k prodeji. Její stav je podle realitní kanceláře Sting, která se snaží nalézt vhodného kupce, dobrý. Cena je přijatelných 540 tisíc korun. Z dostupných fotografií je ale zřejmé, že nezbytná rekonstrukce si určitě vyžádá další investice.

ROZMACH SE ŽELEZNICÍ

První zmínka o Suchdole nad Odrou pochází z roku 1253. Náležel k panství Fulnek a dlouho byl převážně zemědělskou obcí. Rozmach průmyslu přišel teprve v souvislosti se stavbou Severní dráhy císaře Ferdinanda v roce 1847. V Suchdole vzniklo velké nádraží a postupně také několik významných podniků.

Objekt se sice v obci připomíná již roku 1457, dlouho byl ale jen malou stavbou se dvěma mlýnskými koly. Patřil kunínskému panství, které ho postupně pronajímalo podnikatelským rodinám Richterů, Tillů, Benischů aWeselských.

Teprve po první světové válce nechal Victor Bauer, majitel velkostatku a poslední kunínský pán, mlýn přestavět a zmodernizovat. Kola nahradily holandské turbíny o výkonu 25 kilowattů a podnik se zařadil k významným závodům v regionu.

OD MOUKY KE SKLADU

V soukromých rukou byl suchdolský mlýn až do konce druhé světové války. V roce 1945 byl znárodněn, ještě několik let ale obě jeho mlecí stolice poháněl původní plynový motor na koks. Teprve v průběhu 50. let minulého století byl do budovy instalován moderní elektromotor. Výroba mouky ale po čase ustala. Objekt přešel pod správu místního JZD a sloužil jen jako sklad. Snesen byl také již nepotřebný cihlový komín.

Po revoluci v roce 1989 získala objekt stavební firma PKD stavba Suchdol. Nakonec pro něj ale nenašla žádné využití a rozhodla se mlýn raději prodat. Podle informací z realitní kanceláře Sting by budova mohla po rekonstrukci sloužit k bydlení, nebo by z ní mohl vzniknout jakýkoliv komerční objekt. Konečné rozhodnutí ale bude záležet až na novém vlastníkovi. 

|POPIS OBJEKTU název mlýn Suchdol místo Suchdol nad Odrou kraj Moravskoslezský typ mlýn stav zchátralý využití žádné kult. památka ne nabízí RK Sting cena** 540 tisíc korun |

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít