Rozpočtové provizorium jako lepší varianta

06. prosince 2013, 12:00 - Tomáš Plhoň, Euro
06. prosince 2013, 12:00

Málo platné, z krizového managementu by čeští politici asi dostali pořádnou pětku. S tímto nekompromisním hodnocením by dnes nesouhlasil málokdo. Snad ani skalní fanoušci Kalouskových úsporných strategií už nemohou tváří v tvář číslům o propadu českého HDP popírat realitu.

Klasifikace je zdrcující, ovšem nemějme to našim politikům za zlé. Vyvést ekonomiku z krize je poměrně těžký předmět, s kterým si neporadily ani osobnosti většího světového formátu. Zcela bez ironie, řídit se podle tři čtvrtě století starých ekonomických zákonů (v krizi utrácet, v dobrých časech šetřit) není v reálné politice zas až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Takže i když kvůli pár špatným rozhodnutím chudne celý národ a společnost se tříští na kusy pod náporem neúprosných sociálních klepet, můžeme být tak trochu i shovívaví.

Něco jiného by bylo, kdyby ti plantážníci nestačili ani na mnohem jednodušší úkoly. Například na ten, který mají před sebou. Ekonomický cyklus se pomalu otáčí a podle většiny prognóz nás čeká cesta vzhůru. A co se bude dít teď? Už na sklonku existence Nečasovy vlády se začalo i z těch nejortodoxnějších stran pravicového spektra ozývat, že škrty nebyly dobrý nápad a že by se snad měla začít podporovat ekonomika. Budiž. Hospodářská politika má být sice v první řadě anti-cyklická, což by se vyhazováním peněz v této době opět porušilo, ale dobrá. Pořád to lze považovat za lepší, než aby vláda křehké ekonomice dál podkopávala nohy. To bychom se žádného oživení také dočkat nemuseli.

Jenže nově rodící se koalice pod taktovkou ČSSD a ANO na to jde zcela od boku. Přijme rozpočet z dílny Jana Fischera, který zvyšuje výdaje o 60 miliard korun (nutno říct, že velmi nestrategicky – například na vyšší důchody nebo mimořádné dotace v dopravě, zemědělství a zdravotnictví). Aby však nikdo nemohl protestovat, že se peníze vyhazují do kanálu, zrodil se v hlavách stranických ekonomů plán. Sebrat prostředky jednotlivým resortům ve výši deseti až 15 procent a vytvořit z ní takzvaný finanční polštář.

Nezdravě veselé měsíce

Dovedete si představit, jak bude v příštím roce vypadat hospodářská politika? Ministerstva budou dál utahovat opasky, zastavovat investice, škrtat zakázky atd. Na druhé straně vláda jako taková bude prohlubovat dluh a vytvářet zbytečné výdaje. Některé prvky Fischerova rozpočtu byly samy o sobě velmi podivuhodné, ale v kombinaci s tímto Plánem s velkým P nás ve státní správě roku 2014 zřejmě čekají nezdravě veselé měsíce.

Na druhou stranu, vzhledem k frekvenci porušování dohod v poslanecké sněmovně zcela reálně hrozí, že se žádný rozpočet přijmout nestihne. To by znamenalo rozpočtové provizorium. Snad první rozpočtové provizorium v novodobé historii, které by ve skutečnosti bylo tou lepší variantou.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Propad ekonomiky a vadné předpovědi

Zvol si svého nepřítele

Za spory kolem České televize můžeme být jen rádi


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat…
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít