Rozpínavý primátor

24. dubna 2009, 16:10 - Čestmír Klos
24. dubna 2009, 16:10

Ropák 2008

Nad všemi významnými kontroverzními projekty, které jsou na štíru s životním prostředím v hlavním městě, se patronátu překvapivě ujal pražský primátor Pavel Bém. Vyneslo mu to první místo v soutěži o Ropáka 2008 s velkým náskokem před poslanci Milanem Šimonovským a Oldřichem Vojířem.
Občanům posílajícím tipy do ankety o ekologickou anticenu například velice vadí primátorova trvalá podpora výstavby severozápadního úseku silničního okruhu kolem Prahy přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic. Přitom je už v plánech zakreslena i konkurenční severní varianta mimo město, u níž dílčí studie doložily, že je podstatně levnější, dopravně bezpečnější a ekologicky příznivější a splňuje evropské předpisy. Tipujícím občanům rovněž vadí, že navzdory kritice orgánů UNESCO a riziku nevratného narušení pražského panorámatu primátor prosazuje výstavbu dvou mrakodrapů na Pankrácké pláni. S Bémovou podporou tu má vyrůst pětasedmdesátimetrový válcový Epoque Hotel a sto čtyři metrů vysoká budova ve tvaru písmene V jako Epoque bytový dům.
Na primátorův záporný ekologický účet připsali tipující občané i paralelní dráhu ruzyňského letiště, která by byla o 1,5 kilometru blíže k městu. Pro desítky tisíc obyvatel obytné zástavby s velkými sídlišti v Nebušicích, Lysolajích, na Hanspaulce a v Bohnicích by to znamenalo nadlimitní zatížení hlukem. Velkou nelibost ekologicky cítících občanů vyvolává Bém opakovaným prosazováním změn územního plánu, které mají umožnit některé z výše zmíněných staveb a na úkor blízké obytné výstavby a chráněných území rezervovat místo pro skladová a logistická centra či olympijské areály.
Kandidatura poslance Milana Šimonovského na Ropáka byla motivována jeho úsilím prosadit v čele pětice dalších zákonodárců novelu zákona o ochraně přírody, která by zamezila účasti jakýchkoli občanských aktivit na stavebních řízeních. Poslanec Vojíř byl nominován za úsilí prolomit územní limity těžby uhlí a za pokus dát velkým energetickým stavbám punc státního zájmu, aby elektrárenské společnosti mohly vyvlastňovat jakékoli soukromé pozemky.
O výběr Ropáků a Perel došlých od občanů bylo požádáno sto čtrnáct ekologických, uměleckých, vědeckých i politických osobností, hlasovalo jich 106.

Box Zelená perla 2008 „V současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá.“ Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje v rozhovoru pro Český rozhlas 1 – Radiožurnál ze 14. 1. 2008.

Na druhém místě v anketě Zelená perla 2008 se umístil poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon s výrokem: „Uhlí, ropa a plyn zkrátka nedojdou a není žádný rozumný důvod je uměle zdražovat a jinak znevýhodňovat v konkurenci s jinými zdroji energie.“ Třetí „oceněný“ výrok pochází z nejhlubší studnice Zelených perel v historii této ankety – z mnoha navržených čerstvých citátů prezidenta Václava Klause zaujal porotu nejvíc tento: „Princip předběžné opatrnosti, toto dogma environmentalistů, vede k neodůvodnitelné maximalizaci averze k riziku, což může ve svém důsledku vést k zablokování a zákazu téměř všeho.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít