Rozmanité sousedství

06. června 2012, 13:07 - Ferdinand Trauttmansdorff
06. června 2012, 13:07

Nic nesbližuje tolik jako přímá setkávání s obyvateli sousední země

V posledních měsících se proroci zlých zpráv z řad mezinárodních burzovních guru neúnavně kriticky vyjadřovali zvláště k evropskému hospodářství – s ohledem na obtíže v rámci eurozóny. A titulní stránky novin dodaly těmto scénářům dodatečné emoce. Krize v Řecku byla zveličována různými, často ne zcela podloženými teoriemi dominových efektů v eurozóně a následné globální finanční katastrofy. Tato nálada spojená s problémy likvidity mnohých bankovních skupin zanechala svoje stopy ve většině evropských ekonomik. Právě teď se však ukáže, které země mají více vnitřní síly, aby se postavily tomuto vývoji tváří v tvář.

Úzké vazby

Ano, také v České republice a v Rakousku investice klesají a spotřebitelé jsou obezřetnější. I růst české a rakouské ekonomiky už možná mírně slábne, ale na jaké úrovni? Obchodní výměna mezi Rakouskem a Českou republikou s celkovým objemem zhruba deset miliard eur dosáhla v roce 2011 nejvyšší úrovně v historii. Česká republika patří mezi pětici nejdůležitějších obchodních a hospodářských partnerů Rakouska. V rámci evropské sedmadvacítky je třetím nejdůležitějším a v regionu střední a východní Evropy je na první pozici.
Toto úzké hospodářské propojení mezi Rakouskem a Českou republikou je často vnímáno jen velmi málo, a to v obou zemích. Pevné hospodářské vazby, které posiluje také významný turistický ruch, jsou příliš často brány jako samozřejmost. To je nezřídka spojeno s chybným závěrem, že do bilaterálních vztahů už není třeba investovat, že se ekonomice tak jako tak daří dobře. Tento chybný závěr přehlíží, že mají-li být úzké hospodářské vztahy trvalé a prorůstově orientované, potřebují odpovídající pozitivní politické, kulturní a společenské prostředí, zkrátka dobré vztahy mezi oběma sousedy. Diplomatům je toto známo, ale musejí to poznat i politici a média to musejí zprostředkovat dále.
Jsme proto týdeníku Euro velmi vděčni za to, že připravil tuto speciální přílohu k Rakousku, a tedy i k jeho těsným kontaktům s Českou republikou. Nejde přitom o to, malovat si věci na růžovo. Chceme a musíme se také projednávaným otázkám a problémům postavit čelem, nesmíme je potlačovat. Musíme vzít na vědomí množství témat, která se vyplatí aktivně zpracovávat za účelem vytvoření výše zmíněných pozitivních rámcových podmínek pro hospodářství, a to mimo jiné na politické úrovni nebo na úrovni zájmových skupin. To nám však také pomáhá uvědomit si rozmanitost našeho sousedství.
Dovolte mi vybrat si jeden příklad za všechny. V loňském roce padla s vypršením přechodných lhůt k volnému pohybu osob poslední existující bariéra mezi Českou republikou a Rakouskem (a Německem). Už více než rok mohou zaměstnanci z Česka hledat pracovní uplatnění bez omezení u rakouských sousedů. Mnoho Čechů této nové možnosti již využilo. Nicméně jazyková bariéra stále trvá.

Němčina je základ

Ty nejlepší předpoklady pro získání práce v Rakousku, respektive v německojazyčném prostředí v zahraničí, si s sebou přinášejí ti, kteří disponují dobrými znalostmi němčiny. To samé ale platí i pro Čechy, kteří se ucházejí o zaměstnání u některé z firem z prostředí německy mluvících zemí přímo v Česku. Počet těch, kteří se učí německy, však v posledních letech významně poklesl. Jazykem číslo jedna je angličtina, a to jí ani nikdo upírat nechce, v dnešním globalizovaném světě se bez ní obejít nelze. Ale umět německy je právě v České republice s množstvím podniků z německy mluvících zemí a v bezprostředním sousedství se dvěma nejdůležitějšími německojazyčnými trhy důležitou kvalifikací, která může přinést při hledání práce rozhodující výhody. Zhruba osm tisíc firem z Německa a Rakouska dosud v České republice vytvořilo více než 100 tisíc pracovních míst. A ještě mnohem více firem má úzké obchodní vztahy k německojazyčnému prostoru.
Rakouské firmy působící v České republice poukazují stále silněji na klesající tendenci znalostí němčiny u uchazečů o pracovní pozice. Často přitom nejde o perfektní jazykové znalosti, ale o dobrý základ, díky kterému lze ulehčit komunikaci v rámci firmy. Nezřídka jsou proto znalosti němčiny rozhodujícím kritériem pro přijetí do zaměstnání. To platí především pro četné rakouské malé a střední podniky v České republice. Znalosti němčiny však nejsou obohacením pouze v profesní oblasti. Každým rokem jezdí stále více Čechů do Alp a do dalších oblíbených regionů v Rakousku. Ale i opačným směrem z Rakouska do České republiky cestuje stále více turistů. Podobně to platí i pro Německo a Švýcarsko. A to, že turismus drží krok s hospodářským rozmachem v obou našich sousedních zemích, to je obzvláště potěšitelný vývoj. Nic totiž nesbližuje lidi tolik jako přímá setkávání s obyvateli sousední země.
Možná jste již slyšeli o informační kampani na podporu výuky němčiny „Šprechtíme“. Je podporována německými a rakouskými zastupitelskými úřady a zájmovými zastoupeními. Plakáty a rádiovými spoty bychom rádi vyvolali více než jen mediální pozornost. Prostřednictvím akcí v českých regionech chceme svést dohromady zástupce firem, vzdělávací experty a politiky. Obzvláště potěšeni jsme z podpory naší jazykové kampaně ze strany Asociace krajů České republiky. Podpisem memoranda na podporu vícejazyčnosti mezi Asociací krajů ČR a rakouským a německým velvyslanectvím chtějí i kraje vyjádřit podporu výuce německého jazyka. Kraje a jejich hejtmani jsou velmi důležitým pojítkem k lidem v jednotlivých krajích, protože představují správní orgán blízký lidem. Já ale obzvláště neustále poukazuji na to, že by se také v Rakousku mělo více lidí učit česky a že potřebujeme více iniciativ, jako jsou dvojjazyčné školky a školy v pohraničí. Opakuji se, když kritizuji nepoměrně špatnou dopravní infrastrukturu mezi Českou republikou a Rakouskem. Přitom však říkám, že tím nejdůležitějším pojítkem mezi oběma sousedy, které jejich dlouhá historie neustále spojovala a také rozdělovala, jsou srdce. A jazykové znalosti srdce otevírají!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít