Rozhodnutí pana krále Dobeše

09. března 2012, 04:42 - Zina Plchová
09. března 2012, 04:42

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Legendární věta krále z pohádky Pyšná princezna možná zní pravidelně i z chodeb paláce v pražské Karmelitské ulici. Právě tam totiž sídlí úřad ministra školství.

Foto: ČTK

Josef Dobeš připomíná krále, otce princezny Krasomily, nejen svou výškou, ale i neustálou změnou názorů. To, co platilo včera, dnes už neplatí. Jak to bude zítra, neví možná ani sám ministr. Odvolávání slíbeného, slibování odvolaného se přitom týká snad všech oblastí, které rezort zahrnuje.

Jen vzpomeňme na nápad zkrátit přestávky, který vydržel ministrovi jen pár hodin, záměr omezit možnosti dalšího studia méně nadaným žákům základních škol, kteří nezvládnou státní testy, nebo aktuální otázku školného na vysokých školách. Platby za semestr, které Dobeš tvrdošíjně prosazoval řadu měsíců, jsou ze dne na den zapomenuty. Místo nich přichází platby za prodloužení studia, které jsou pro vysokoškolskou komunitu přijatelnější. Kdo by čekal, že právě tady přijdou pohádkový happyend a závěrečné titulky, mýlí se.

Pravá zápletka přichází jen pár hodin poté v podobě další tiskové zprávy ministerstva. V ní Josef Dobeš přidává další novinku, kterou je zavedení zápisného. To budou studenti platit „při zápisu ke studiu a při vstupu do každé jeho další části, zpravidla semestru“. Platba za semestr už se tedy nejmenuje školné, ale zápisné. Že změnu postoje ministr neprojednal se svými koaličními partnery ve vládě, je v tomto kontextu nepodstatný detail. I přesto, že školné bylo dojednaným kompromisem a zmiňuje ho i programové prohlášení kabinetu.

Ani teď ale není třeba se nechat zneklidnit. Vždyť i teď možná zazní: Odvolávám, co jsem odvolal. Nezbývá než doufat, že i do Karmelitské co nejdřív dorazí mladý král Miroslav, který tam udělá konečně pořádek a starého pana krále pošle na zasloužený odpočinek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít