Rozdováděná Angelina před Rudou zemí

01. listopadu 2007, 16:18 - Jana Šprunková spolupracovnice redakce
01. listopadu 2007, 16:18

Tři obrazy českého výtvarníka v hollywoodském filmu

Nestává se často, aby se český umělec prosadil do hollywoodského trháku. Malíři Dominiku Marešovi se to podařilo. „Možná jsem šťastné dítě, ale člověk tomu štěstí jít musí dost naproti,“ říká o své „filmové“ kariéře pětatřicetiletý výtvarník. Do hollywoodského filmu vstoupil nikoli jako herec či komparsista, ale svými obrazy.
Tři Marešova plátna zdobí jednu ze scén filmu Wanted, který letos v létě natáčel jako svou první práci pro Hollywood úspěšný ruský (přesněji kazachstánský) režisér Timur Bekmambetov s americkou hvězdou Angelinou Jolie i v Praze. Snímek vzniká na základě úspěšného komiksu, a tak současný sexsymbol planety prý před Marešovými plátny provádí pěkně divoké kousky. „Jde o závěrečnou scénu, kdy Jolie vyskakuje z rozjetého vlaku a skáče do kanceláře, kde okolo stolu sedí dvanáct kravaťáků. A právě na stěnách za nimi visí moje obrazy,“ shrnul úlohu svých pláten Mareš. O kvalitě filmu Wanted si nedělá příliš velké iluze, jak říká, raději by byl, kdyby jeho plátna hrála třeba u Bergmana. Ale na Wanted se podívat půjde.
Jak se díla českého malíře dostanou do hollywoodské produkce? Mareš spolupracuje s Barrandovem už osm let. Díky tomu se o něm zřejmě dověděla společnost Stillking Films, která měla na starost celou produkci amerického snímku. A při výběru důležitých rekvizit sáhla po jeho plátnech. Prakticky bez ohlášení se v Marešově pražském ateliéru objevil odborník z Londýna, který měl výběr rekvizit na starosti. Nejprve si dal stranou deset obrazů, pak pět, až zůstaly tři: Rudá zem, Dvojnice a Moje duše. A ty hrají. „Plátna měla být nejdříve zapůjčená na týden, ale pak se to protáhlo. A každý den byl dobře placený. Nemohu říct, kolik jsem dostal, ale v konečném výsledku to bylo, jako bych jeden obraz prodal. Za peníze jsem nakoupil materiál na dva roky dopředu,“ konstatuje Dominik Mareš. A ještě mu zbude na cestování. Rád by se na konci roku zase podíval do jihovýchodní Asie. „Už jsem tam byl třikrát, a když to vyjde i tentokrát, budu moct říct, že jsem v Asii prožil rok.“ Marešovy obrazy jsou v několika českých galeriích. Pokud jde o soukromé sbírky, vlastní je vedle českých i sběratelé například v Itálii, Francii, Kanadě či Spojených státech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít