Rozdělení majetku bývalého SSM stále není vyřešeno

04. srpna 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
04. srpna 2003, 00:00

Fond dětí a mládeže byl zřízen už v roce 1993 proto, aby spravoval majetek bývalého Socialistického svazu mládeže, který se měl postupně převádět na dětské a mládežnické organizace.

Poslanci diskutují o zrušení Fondu dětí a mládeže. Většinu jeho majetku chtějí převést na mládežnické organizace, dvě budovy by chtěli ponechat státu.

Značná část majetku již převedena byla - nejvíce dostala největší dětská sdružení Junák a Pionýr. Zkrátka však nepřišli ani Mladí sociální demokraté, ani Mladí konzervativci. Prioritou současného návrhu je přerozdělit zbylý majetek mezi menší organizace.

Dvě budovy ministerstvu školství

„Zákon prodlužuje lhůtu pro ukončení likvidace Fondu do 30. června 2004 a určuje termín vyhlášení třetího kola výběrového řízení pro zájemce o nabytí objektů. Dvě nemovitosti (Senovážné náměstí 977 v Praze 1 a na České ulici 166 v Brně) by měly přejít do vlastnictví státu, konkrétně ministerstva školství, a dále sloužit k účelům pro práci s mládeží,“ říká poslankyně Hana Šedivá (ČSSD). Ministryně školství Petra Buzková před časem ubezpečovala, že ministerstvo o žádný z objektů zájem nemá. Proč tedy nebudou všechny objekty předány mládežnickým organizacím? Buzková tvrdí, že ministerstvo školství po budovách netouží nadále, protože výsledkem by prý bylo jen více práce pro snižující se počet úředníků. „Chápu však motivaci předkladatelů návrhu. Pokud se ukáže, že takovéto řešení je pro organizace pracující s dětmi a mládeží nejvýhodnější, jsem ochotna na něj přistoupit,“ dodává.

Zalepí se jen díry v rozpočtu?

Poslanec Zbyněk Novotný (ODS) má výhrady k prodloužení existence Fondu. „Očekávání, že bude Fond spravovat majetek ve prospěch dětí a mládeže, se nenaplnilo. Pod jeho vedením se hodnota majetku nejenže nezvýšila, ale výrazně snížila,“ připomíná. Způsob nakládání s nepřevedeným majetkem řeší návrh zákona převodem na stát, zastoupený ministerstvem financí, kde bude uložen do vydání zvláštního právního předpisu, ve kterém vláda na návrh ministerstva školství určí jeho využití na podporu práce s dětmi a mládeží. „Jak je u této vlády zvykem, neřídí se ani rozhodnutím vlastních usnesení. Z tohoto důvodu se nedomnívám, že by takto získané finanční prostředky byly skutečně použity pro práci s dětmi a mládeží. Naopak je pravděpodobné, že by při současném stavu státních financí byly použity na zalepení nějaké díry v rozpočtu, a toto rozhodnutí by bylo nám i veřejnosti prezentováno jako výhodné a prozíravé ekonomické řešení,“ neskrývá Novotný obavy. Poslanci se budou návrhem na zrušení Fondu znovu zabývat po parlamentních prázdninách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít