Rovnováha z východu

16. prosince 2010, 16:03 - Kristýna Balajová
16. prosince 2010, 16:03

Asijské masáže získávají stále více příznivců

Brigádníci postávající na hlavních pražských třídách před továrnami na masáž lákají kolemjdoucí turisty i místní, aby si našli alespoň půlhodinku a nechali se oblažit v pohodlných křeslech přímo ve výkladních skříních. Relaxace na východoasijský způsob zachvátila Česko. Kromě této nejviditelnější formy thajského šílenství však funguje mnoho kvalitních asijských salonů, kde můžete zakusit o něco zajímavější zážitek.
Dnešní pracovní tempo představuje pro mnoho lidí obrovský stres. Výbornou pomocí znavenému organismu může být právě dobře provedená masáž. Dokáže napravit ztuhlá záda, ale také ulevit od migrén, psychické nepohody nebo únavy očí. Namísto provedení sériové procedury mají v kvalitních salonech zájem o zdravotní stav klienta a jeho celkové rozpoložení. V souladu s asijskými naukami se snaží navrátit do celého systému těla i duše rovnováhu.

Doteky a tlaky

Při rozhodování, kam zajít a jakou proceduru zvolit, je dobré uvědomit si základní rozdíly v masážních technikách. Jednak existují masáže terapeutické, zaměřené především na zlepšení kondice pohybového ústrojí, a jednak masáže relaxační. Hranice mezi nimi ovšem není jasná a do určité míry se v praxi oba přístupy prolínají. Terapeutické masáže bývají zpravidla razantnější, což ale neznamená, že jsou nepříjemné. Někdo je má naopak raději než jemné procedury založené na lehkém roztírání oleje. „Opravdu záleží na každém, co mu vyhovuje. Někdo se chce protáhnout, má rád pocit, že svaly opravdu pracují, pak je pro něj vhodná například klasická thajská masáž. Někdo jiný bude po takové proceduře nespokojený, protože hledal příjemný voňavý zážitek, a ne zdravotní cvičení na způsob jógy,“ vysvětluje Kateřina Nová, majitelka pražského studia Planet Zen, která léta žila v Thajsku a podle svých slov si na tamních masážích vypěstovala závislost.
Nová doporučuje, aby člověk se sedavým zaměstnáním a nepružným tělem raději začal spíše s masážemi relaxačními. Někteří kolegové z oboru mají ovšem jiný názor. „Thajská masáž, pokud je prováděna správně a citlivě, je dobrá úplně pro každého. Profesionální masérka nebo masér se klienta zeptá na jeho zdravotní stav a ví, kam až může zajít,“ říká Michal Dusil, lektor pražské Dexter Academy. Asijské techniky nabízejí v oblasti léčby různých neduhů obrovské možnosti a nejedná se pouze o nejrozšířenější masáž thajskou. Velmi účinné a propracované jsou postupy čínské, japonské a indické, které se v různých mutacích používají v celé jihovýchodní Asii. Všechny tyto techniky čerpají z poznatků čínské medicíny a jsou součástí staletími prověřených léčebných metod. Pracují s drahami, jimiž v těle proudí energie, a s body, které se na těchto tocích nacházejí.
Jedná se o tentýž princip, na němž funguje akupresura na plosce nohy nebo akupunktura, tedy zásadní postupy čínské medicíny. Doteky nebo tlak v bodech ovlivňují tok energie v těle a působí na různé orgány. „Oproti klasické švédské masáži, která se u nás běžně provádí, je rozdíl v tom, že se terapeut nezaměřuje jen na konkrétní problematické místo, ale pomocí souvisejících bodů léčí příčinu problému,“ tvrdí Kateřina Nová. Sama ostatně nedá na čínskou medicínu dopustit. K zájmu o asijské masáže a léčebné metody ji přivedla vlastní zkušenost; v dětství onemocněla obrnou a pomohla jí tehdy až akupunktura.

Aura jako reklamní klišé

Léčení neboli navozování rovnováhy těla a ducha může v asijských masážích z pohledu našince nabýt někdy až esoterického rázu. V Praze je možné narazit i na maséry volně kombinující různé techniky a pracující s pojmy, jako je čakra nebo aura. Terapie založená na energetickém napojení maséra na ošetřovaného je léčebným rituálem, aniž by přestala být masáží. Zážitek tohoto druhu je těžké popsat slovy a každému, kdo něco podobného nezažil, musí předchozí řádky znít jako reklamní klišé. (Nutno podotknout, že i autorka tohoto článku se původně při četbě materiálů z dílny tohoto masážního studia, v nichž se mluví o práci s energií a vyrovnávání aury, dobře bavila.) Nicméně něco takového skutečně může fungovat, o čemž se lze přesvědčit na vlastním těle například ve studiu Planet Zen v rukou terapeuta z ostrova Mauricius. Zkuste si představit, že vás terapeut při příchodu pozorně prohlédne a diagnostikuje třeba skoliózu. Pomocí pár cviků, které s vámi provede, napraví bolesti v zádech, které pramení z vychýlení páteře a dlouhého sezení u počítače. Poradí, jak se shýbat pro věci, aby se záda nezhoršovala. Pak přijde na řadu více než hodinová masáž, při níž cítíte, že terapeut ví úplně přesně, co potřebujete. Jen si pomyslíte, že to lýtko by bylo třeba promasírovat hlouběji, a najednou se to děje. Navzdory veškerému stresu, s nímž člověk na masáž přijde, vás terapeut dokáže přivést do stavu jakéhosi částečného nevědomí. Když vás probere, máte čistou mysl. Výsledný efekt je fyzická a psychická harmonie, která pár dní vydrží. Celkem nezvyklý pocit.

Jak poznat kvalitu

Pokud nemáte na intenzivní východní rituály odvahu ani chuť, můžete se dobít i jinak. V případě, že vám nejde o okamžitý zdravotní účinek, ale spíš o duševní pohodu, jsou ideální masáže relaxační. V zimním období jsou velmi oblíbené masáže s použitím teplého aromatického vosku, medu nebo nahřátých lávových kamenů z Havaje. Thajská studia nabízejí i olejové masáže, které jsou na rozdíl od klasické thajské procedury podstatně jemnější, více založené na hlazení a méně na protahování šlach a svalů. Na podobné bázi jako thajská olejová masáž jsou také techniky z Bali, Jávy a Sumatry. Velmi účinnou relaxační masáží původem z Indie, která pomáhá při migrénách, stresech a nespavosti, je ajurvédská olejová masáž třetího oka. Při ní se nechává na čelo skapávat přírodní vonný olej, poté se roztírá po obličeji a ramenou. Terapie je do značné míry založená na působení oleje, a proto se doporučuje hned se nesprchovat a nechat ho nějakou dobu působit. Třetí oko a ajurvédské masáže obecně jsou novým objevem mnoha českých masážních studií a je po nich sílící poptávka. „Lidé dnes od masáže čekají opravdu hloubkovou relaxaci. Kromě příjemného tělesného zážitku vyhledávají nápravu duševní rovnováhy. Po ajurvédských masážích je proto obrovská poptávka, provádíme je pět až šest dnů v měsíci a termíny jsou vždy plně obsazené,“ říká Lydie Sobotková z marketingového oddělení pražského body care studia Mystic Temple.
I v případě, že si vyberete masáž relaxační, dobrého maséra nebo masérku poznáte podle toho, že se vás zeptá, zda nemáte nějaké zdravotní potíže. Pokud by otázka nepřišla, je dobré být raději iniciativní a na jakýkoli problém upozornit. Ne vždy totiž terapeut dokáže potíž sám rozpoznat. Přitom masáž v kombinaci s nemocí může uškodit. A podle Michala Dusila je tu ještě jedno kritérium, jak odlišit kvalitu od průměru. „Skutečný profesionál neskončí u toho, že vás namasíruje. Poradí vám také, jaké cviky máte dělat a jak se pohybovat, abyste svůj problém zlepšili. Bez toho samotné masáže pomohou jen chvilkově.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít