RosUkrEnergo neustupuje

16. ledna 2009, 13:50 - István Lékó
16. ledna 2009, 13:50

Záhadná firma se nechce nechat vyšachovat ze stamilionové hry

Když premiér Mirek Topolánek minulý týden hřímal před poslanci Evropského parlamentu, že je třeba proti ukrajinskému Naftogazu a ruskému Gazpromu začít podnikat tvrdší kroky, zapomněl na třetí firmu, která ve velké plynové hře hraje minimálně stejně důležitou roli. Ne-li nejdůležitější. Tato záhadná firma se jmenuje RosUkrEnergo.
Je zaregistrována ve Švýcarsku, neví se, kdo ji ve skutečnosti vlastní, ale zato od roku 2006 zprostředkovává veškerý obchod s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou. RosUkrEnergo podle médií vydělává stamiliony eur ročně. Loni na podzim se premiéři Vladimir Putin a Julija Tymošenková dohodli, že tento zastrčený mezičlánek musí zmizet. Ale on zmizet nechce. Znalci plynárenského byznysu se shodují na tom, že krize trvá tak dlouho proto, aby RosUkrEnergo zůstal ve hře.
Kancelář premiérky Tymošenkové zveřejnila prohlášení, podle kterého současná krize byla možná pokusem různých zprostředkovatelů, jako je RosUkrEnergo, znovu se etablovat na ukrajinském trhu. Stejný názor vyplývá ze stanoviska Gazpromu. Mluvčí koncernu prohlásil, že příčinou krize nebyl spor o ceny a tarify, ale skutečnost, že se určité politické síly na Ukrajině všemi prostředky a za každou cenu pokoušely ochránit postavení dosavadních zprostředkovatelů.
Za nejsilnějšího ochránce firmy RosUkrEnergo je považován prezident Viktor Juščenko. Ten je na Ukrajině obviňován, že zabránil tomu, aby byl dluh země vůči Gazpromu ve výši 180 milionů dolarů včas uhrazen. Premiérka Tymošenková chtěla dluh zaplatit úvěrem od státem kontrolované banky, jenže Juščenko byl proti.
RosUkrEnergo obklopují nejrůznější spekulace. Jak uvádí německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), jeho úlohou před dvěma lety bylo vyřešit cenový spor mezi Kyjevem a Moskvou tak, že drahý ruský plyn přimíchával do levnějšího ze střední Asie. Tak klesla cena pro Kyjev a Gazprom nemusel jako dodavatel ruského plynu poskytnout žádnou slevu. Tato konstrukce tehdy přispěla k řešení krize, ale něco na tomto zprostředkovateli bylo podivuhodného. K tomu patřila otázka, kdo shrábl jeho enormní zisky. Polovinu firmy kontroluje Gazprom, u té druhé byl zpočátku vlastník neznámý. Objevily se spekulace o černých fondech a jako patroni byli jmenováni prezident Juščenko spolu s Putinem, mezi nimiž tato konstrukce vznikla. Premiérka Tymošenková, která v této době vedla opozici, začala kritizovat mocné kriminální struktury, jež se dle ní za RosUkrEnergo skrývaly, a hned jmenovala údajného osnovatele celé sítě: Semjona Mogileviče, po kterém americká FBI již dlouho pátrala kvůli obchodu se zbraněmi, drogami, praní peněz a podvodům s akciemi. Jména mužů, jimž patří druhá polovina RosUkrEnergo, jsou mezitím známá: jde o ukrajinské obchodníky Ivana Fursina a Dmytrije Firtaše.
Jenže Mogilevič byl v lednu 2008 v Moskvě zadržen. Putin souhlasil v memorandu k obchodu s plynem, na kterém se s Tymošenkovou shodl loni 2. října, s vyřazením všech prostředníků. Dohodu přivítal i Juščenko. Pak začalo jednání, jež po třech měsících z nejasných důvodů ztroskotalo. Firma RosUkrEnergo, která je bohatá a má silné politické krytí, nemá zájem na tom, aby obchod s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou probíhal bez její účasti. A velké peníze znamenají velký vliv na politiku. Souboj Juščenka s Tymošenkovou ruský premiér Putin nedávno označil za bitvu o získání finančních zdrojů. Hraje se o to, kdo odnese velký vývar a komu zůstane černý Petr.
Premiér Topolánek by ale měl každopádně absolvovat pár kol jednání i s majiteli RosUkrEnergo. Pokud je najde.

FAKTA
RosUkrEnergo Vlastníci:
- Gazprom 50 procent
- Dmytrij Firtaš 45 procent
- Ivan Fursin 5 procent
Zisk: 795 milionů dolarů (2007)
Pramen: Handelsblatt

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít