Roste zájem o speciální produkty

31. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
31. července 2006, 00:00

HYPOTÉKY Hypoteční banky hlásí enormní nárůsty objemů poskytnutých půjček. Česká spořitelna zaznamenala u privátních hypoték meziroční růst 50 procent, Hypoteční banka 78 procent, GE Money Bank 21 procent a Raiffeisenbank dokonce 140 procent.

HYPOTÉKY

Hypoteční banky hlásí enormní nárůsty objemů poskytnutých půjček. Česká spořitelna zaznamenala u privátních hypoték meziroční růst 50 procent, Hypoteční banka 78 procent, GE Money Bank 21 procent a Raiffeisenbank dokonce 140 procent.

Trh občanských hypoték jenom v letošním prvním čtvrtletí vzrostl objemově o 32 procent a z hlediska počtu úvěrů o 37 procent. Celkově se objem tuzemských hypoték meziročně zvýšil o 45 procent (kompletní údaje za pololetí ještě nejsou k dispozici).

POPULÁRNÍ ZVLÁŠTNOSTI

„Z naší speciální nabídky je zájem především o novomanželskou hypotéku, jejíž podmínky jsou velmi výhodné. Letos jsme jich poskytli za 1,7 miliardy korun, což představovalo desetinu všech poskytnutých hypoték,“ komentuje pololetní výsledky České spořitelny Klára Gajdůšková. Celkově na trhu samozřejmě neustále převažují klasické hypotéky (ke koupi nemovitosti, v hodnotě do 70 či 100 procent ceny), ale stále větší poptávka je právě po „specialitách“.

„Třeba hypotéka bez dokládání příjmů už dnes tvoří výraznou část naší produkce,“ tvrdí Jan Sadil z Hypoteční banky. Nabízí ji i ČSOB. „Tento produkt je určen těm, kteří by standardním schématem prověřování bonity neprošli, nebo osobám, které své příjmy vykazovat nechtějí,“ vysvětluje Kateřina Bednářová z ČSOB.

V Česku se tento typ hypoték na celkovém objemu podílí už osmi procenty. Stejně populární je i hypotéka „2 v 1“ - kombinace účelové a neúčelové půjčky, jež dnes představuje devět procent v letošním hypotečním portfoliu ČSOB. O hypotéky neúčelové (takzvané americké) je zájem ještě větší - v prvních šesti měsících se na celku podílely 12 procenty. Znamená to, že v ČSOB se zvláštní hypotéky na prodeji podílejí už třetinou. Podobně to vypadá i jinde. „Jenom americké hypotéky, jejichž prostřednictvím lze financovat cokoli, už tvoří pětinu všech poskytnutých úvěrů,“ potvrzuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

BOOM TRVÁ

Dostupnost a produktová diverzifikace na jedné straně, na druhé pak zájem o vlastnické bydlení poskytují hypotečnímu trhu značný prostor k dalšímu růstu. I přes očekávané zvýšení úroku. Potenciální zákazníci více vnímají hrozbu zvýšení DPH na bytovou výstavbu. Podle průzkumu Hypoteční banky takřka 16 procent populace si hodlá koupit či rekonstruovat byt ještě letos, před pravděpodobným růstem DPH.

Hypoteční konjunktuře nahrává i to, že zadlužení českých domácností je stále nízké. Zatímco celkový objem hypoték v Unii představuje průměrně 33 procent HDP, u nás tento ukazatel ještě nepřekročil deset procent. Banky mají o obchody zjevně postaráno. Nejdůležitější je překonat obavy klientů, že na úvěr nedosáhnou. Přitom milionovou hypotéku lze získat už s příjmy kolem deseti tisíc korun čistého měsíčně,“ říká Kateřina Bednářová z ČSOB.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít