Roste Telecomu konkurence?

07. března 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. března 2005, 00:00

Aliatel a GTS už jsou spojeny pod jednou značkou GTS Novera. Chtějí zvýšit podíl na trhu až na 30 procent.

FÚZE OPERÁTORŮ

Největší sloučení dvou alternativních operátorů v dějinách Česka nabývá konkrétních rozměrů. Společnosti GTS a Aliatel již nesou značku GTS Novera a faktická integrace obou společností by měla proběhnout do konce letošního roku. Spojení obou firem, respektive oznámení koupě Aliatelu společností GTS, se uskutečnilo v prosinci loňského roku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obchod schválil letos v únoru.

Aliatel byl podle tržeb od roku 2003 největším alternativním operátorem, dvojkou byla právě společnost GTS. O prodeji firmy se spekulovalo už delší dobu, důvodem byla nedobrá finanční situace. Akcionáři Aliatelu dokonce museli kapitalizovat firemní dluhy za více než dvě miliardy korun. Málokdo čekal, že kupcem se stane právě GTS. Favoritem byl jiný konkurent - eTel. Byl však GTS na poslední chvílí přeplacen. Cenu akvizice žádná z firem nezveřejnila, ale podle neoficiálních informací se pohybovala kolem 1,8 miliardy korun.

Nástupnická společnost má smělé plány. Hodlá si ukousnout na trhu firemních zákazníků třetinový podíl. Doplatit by na to měl zejména Český Telecom, který má dominantní pozici jak mezi domácnostmi, tak i firmami. „Naše velikost a stabilita zákaznické základny nám dovolí zásadním způsobem ovlivňovat situaci na českém trhu. A přímo konkurovat Českému Telecomu, aniž bychom ztratili výhodu flexibilního přístupu,“ řekl k plánované expanzi generální ředitel GTS Novera Milan Rusnák. Už dnes však má firma zhruba 12procentní podíl na trhu, což představuje kolem dvaceti tisíc firemních zákazníků.

Sloučená firma má také licenci na poskytování mobilních služeb. Nebude stavět novou GSM síť, ale pronajímat si kapacity od současných operátorů a pak je dále prodávat. Fungovaní GTS Novera jako virtuálního mobilního operátora je však ještě během na dlouhou vzdálenost. Vše se ještě musí vyřešit s operátory, případně s Českým telekomunikačním úřadem. Cílem průniku na tento segment trhu je nabídnout zákazníkům kompletní telekomunikační řešení od pevných linek až po mobilní telefonování.

GTS také podle dřívějších informací plánuje v příštích letech jednat o nákupu dalších telekomunikačních firem. Do tří let předpokládá zvýšení tržeb na osm až devět miliard korun. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít