Roste poptávka po kvalitě

23. května 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
23. května 2005, 00:00

Prakticky v celém Česku se staví stále více nových kanceláří. Dávno neplatí, že vznikají pouze v Praze. Ani v hlavním městě totiž už není tak snadné pronajmout kanceláře, jako tomu bylo ještě před několika lety. Nároky nájemníků stále rostou. Pražský trh s kancelářemi je stále leadrem.

Prakticky v celém Česku se staví stále více nových kanceláří. Dávno neplatí, že vznikají pouze v Praze. Ani v hlavním městě totiž už není tak snadné pronajmout kanceláře, jako tomu bylo ještě před několika lety. Nároky nájemníků stále rostou.

Pražský trh s kancelářemi je stále leadrem. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze dokončilo zhruba 32 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch. Velká je i obsazenost kanceláří, většina projektů s ní zatím nemá potíže. Je ale nutné zdůraznit slovíčko „zatím“. Podle některých odborníků totiž zároveň s množstvím nabízených kancelářských ploch narůstají i požadavky nájemců. C o pro ně bylo dobré před několika lety, již nestačí.

To je také jeden z důvodu trendu stěhování velkých firem z centra města, kam přišly na počátku 90. let, do administrativních komplexů v okrajových částech Prahy. Tento trend samozřejmě neplatí pouze pro Prahu, kanceláře se totiž stále více začínají stavět zejména v atraktivních krajských městech jako je Brno, Hradec Králové či Plzeň.

Mění se ale také poptávka po velikosti kanceláří. Zatímco na konci 90. let byla nejlépe pronajímatelná plocha kolem 900 metrů čtverečních, dnes se s tlakem velkých společností a s podmínkou expanze toto číslo zvětšuje, pronajímají se větší celky. Proto také nově vznikající komplexy počítají většinou jak s pronájmem menších prostorů pro menší firmy, tak s pronájmem velkých prostorů. U nájemníků má šanci uspět jen objekt, který je na tom dobře s bezpečností ve všech podobách, s dobrou dopravní dostupností a v atraktivní lokalitě.

Pokud jde o vybavení samotných kanceláří, stále více se prosazují moderní technologie, které si žádají své - od velkokapacitních komunikačních sítí až po nové a nové kusy nábytku na počítač, skener, tiskárnu a podobně. Ale pozor - ve všem platí, že nic se nemá přehánět. Interiéroví architekti radí, že kanceláře potřebují i dostatek volného prostoru, aby se v nich dalo „dýchat“.

Právě dýchání v pravém slova smyslu souvisí u nových administrativních budov opět s moderními technologiemi. Tyto většinou skleněné budovy totiž obvykle nemají otevírací okna a výměna vzduchu se řeší důmyslnou klimatizací. Ta umí v létě chladit, v zimě ohřát a ještě se postará o výměnu vzduchu v kancelářích. Klimatizace se ale nedá většinou montovat do starších administrativních budov, což je dalším důvodem pro jejich postupné opouštění.

A jak bude vypadat kancelář budoucnosti? To je sice spíše otázka pro věštce a prognostiky, jedno je ale jisté. Její obyvatel bude mít k dispozici stále více a více výdobytků moderní civilizace a třeba jedna magnetická karta mu časem nahradí nespočet různých klíčů či číselných kódů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít