Roste poptávka po kvalitě

23. května 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
23. května 2005, 00:00

Prakticky v celém Česku se staví stále více nových kanceláří. Dávno neplatí, že vznikají pouze v Praze. Ani v hlavním městě totiž už není tak snadné pronajmout kanceláře, jako tomu bylo ještě před několika lety. Nároky nájemníků stále rostou. Pražský trh s kancelářemi je stále leadrem.

Prakticky v celém Česku se staví stále více nových kanceláří. Dávno neplatí, že vznikají pouze v Praze. Ani v hlavním městě totiž už není tak snadné pronajmout kanceláře, jako tomu bylo ještě před několika lety. Nároky nájemníků stále rostou.

Pražský trh s kancelářemi je stále leadrem. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze dokončilo zhruba 32 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch. Velká je i obsazenost kanceláří, většina projektů s ní zatím nemá potíže. Je ale nutné zdůraznit slovíčko „zatím“. Podle některých odborníků totiž zároveň s množstvím nabízených kancelářských ploch narůstají i požadavky nájemců. C o pro ně bylo dobré před několika lety, již nestačí.

To je také jeden z důvodu trendu stěhování velkých firem z centra města, kam přišly na počátku 90. let, do administrativních komplexů v okrajových částech Prahy. Tento trend samozřejmě neplatí pouze pro Prahu, kanceláře se totiž stále více začínají stavět zejména v atraktivních krajských městech jako je Brno, Hradec Králové či Plzeň.

Mění se ale také poptávka po velikosti kanceláří. Zatímco na konci 90. let byla nejlépe pronajímatelná plocha kolem 900 metrů čtverečních, dnes se s tlakem velkých společností a s podmínkou expanze toto číslo zvětšuje, pronajímají se větší celky. Proto také nově vznikající komplexy počítají většinou jak s pronájmem menších prostorů pro menší firmy, tak s pronájmem velkých prostorů. U nájemníků má šanci uspět jen objekt, který je na tom dobře s bezpečností ve všech podobách, s dobrou dopravní dostupností a v atraktivní lokalitě.

Pokud jde o vybavení samotných kanceláří, stále více se prosazují moderní technologie, které si žádají své - od velkokapacitních komunikačních sítí až po nové a nové kusy nábytku na počítač, skener, tiskárnu a podobně. Ale pozor - ve všem platí, že nic se nemá přehánět. Interiéroví architekti radí, že kanceláře potřebují i dostatek volného prostoru, aby se v nich dalo „dýchat“.

Právě dýchání v pravém slova smyslu souvisí u nových administrativních budov opět s moderními technologiemi. Tyto většinou skleněné budovy totiž obvykle nemají otevírací okna a výměna vzduchu se řeší důmyslnou klimatizací. Ta umí v létě chladit, v zimě ohřát a ještě se postará o výměnu vzduchu v kancelářích. Klimatizace se ale nedá většinou montovat do starších administrativních budov, což je dalším důvodem pro jejich postupné opouštění.

A jak bude vypadat kancelář budoucnosti? To je sice spíše otázka pro věštce a prognostiky, jedno je ale jisté. Její obyvatel bude mít k dispozici stále více a více výdobytků moderní civilizace a třeba jedna magnetická karta mu časem nahradí nespočet různých klíčů či číselných kódů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít