Ropa může stát až šedesát dolarů za barel

03. března 2003, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
03. března 2003, 00:00

Po ukončení konfliktu by mohly jít ceny benzinu výrazně dolůRůst cen ropy v posledních dnech nabírá na obrátkách. Důvodem jsou obavy z případné války v Perském zálivu a zároveň i současné nízké zásoby černého zlata.Kam se trh s ropou dále vydá, bude záležet na dalším vývoji irácké krize.

Po ukončení konfliktu by mohly jít ceny benzinu výrazně dolů

Růst cen ropy v posledních dnech nabírá na obrátkách. Důvodem jsou obavy z případné války v Perském zálivu a zároveň i současné nízké zásoby černého zlata.

Kam se trh s ropou dále vydá, bude záležet na dalším vývoji irácké krize. Dokud se situace v Perském zálivu neuklidní, ceny zůstanou vysoko. S každou novou informací, která by nasvědčovala tomu, že se válka v Perském zálivu znovu rozhoří, poskočí ceny ropy mírně nahoru. Ve chvíli, kdy už bude téměř jisté, že k válce skutečně dojde, se bude barel ropy prodávat už za více než 40 dolarů. Další vývoj cen pak bude záviset na tom, zda bude válka blesková nebo naopak zdlouhavá s nejasným výsledkem. Obavy z vleklé války či nějaké neočekávané komplikace by mohly na velmi krátkou dobu vyhnat cenu ropy dokonce až k 60 dolarům za barel. V případě, že by se však zdálo, že válka bude záležitostí dnů a ne měsíců, ceny ropy začnou ihned klesat.

Po ukončení konfliktu by přišlo zlevnění

Po skončení případné války v Perském zálivu by se díky tomu cena ropy na světových trzích pohybovala hluboko pod dnešní úrovní. Krom jiného by k tomu přispěly i obnovené dodávky ropy z Venezuely, jejichž výpadek byl na trhu v předešlých měsících velmi citelný. K poklesu cen ropy by po případné vleklé válce také vedlo to, že by konflikt výrazně oslabil celosvětové hospodářství. Slabá ekonomika by tak poptávala méně ropy než v minulosti. Organizace OPEC by proto pravděpodobně po válce snížila své těžební kvóty, aby zabránila dalšímu poklesu cen. Vývoj cen ropy na světových trzích se samozřejmě odrazí do cen pohonných hmot v ČR. Naštěstí růst cen ropy na světových trzích na nás nedopadá plnou vahou, protože značná část podražení ropy je pro nás z velké míry vykompenzována slabším dolarem. Tento trend by přitom měl pokračovat. Dolar totiž na každý válečný konflikt reaguje výrazným oslabením. Cena litru naturalu by se tak po vypuknutí války mohla na pár dní vyšplhat mírně nad 30 korun a výš by stoupla jen v případě, že by se ukázalo, že válka bude mít velmi těžký průběh. Ve chvíli, kdy by se však již rýsoval na obzoru konec války, by ceny naturalu začaly rychle klesat a po skončení války by se v průměru pohybovaly jen kolem 23 korun.

Ropa ovlivní i inflaci

Rostoucí ceny pohonných hmot se skrze vyšší dopravní náklady odrazí ve většině cen v ekonomice, což povede k růstu inflace. Z pohledu ČR, kde je v současnosti inflace záporná, by to byl ale účinný lék na deflaci, která ekonomiku trápí. Z pohledu světové ekonomiky by to však přineslo jen negativa, protože vyšší náklady by se projevily v nižší poptávce a pomalejším růstu hospodářství. Případná válka v Perském zálivu by se také odrazila v zahraničním obchodu. Vyšší ceny ropy by se projevily ve vyšších importech a klesající celosvětová poptávka v nižších exportech. Výsledkem by tak bylo prohloubení deficitu běžného účtu platební bilance ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít