Ropa může stát až šedesát dolarů za barel

03. března 2003, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
03. března 2003, 00:00

Po ukončení konfliktu by mohly jít ceny benzinu výrazně dolůRůst cen ropy v posledních dnech nabírá na obrátkách. Důvodem jsou obavy z případné války v Perském zálivu a zároveň i současné nízké zásoby černého zlata.Kam se trh s ropou dále vydá, bude záležet na dalším vývoji irácké krize.

Po ukončení konfliktu by mohly jít ceny benzinu výrazně dolů

Růst cen ropy v posledních dnech nabírá na obrátkách. Důvodem jsou obavy z případné války v Perském zálivu a zároveň i současné nízké zásoby černého zlata.

Kam se trh s ropou dále vydá, bude záležet na dalším vývoji irácké krize. Dokud se situace v Perském zálivu neuklidní, ceny zůstanou vysoko. S každou novou informací, která by nasvědčovala tomu, že se válka v Perském zálivu znovu rozhoří, poskočí ceny ropy mírně nahoru. Ve chvíli, kdy už bude téměř jisté, že k válce skutečně dojde, se bude barel ropy prodávat už za více než 40 dolarů. Další vývoj cen pak bude záviset na tom, zda bude válka blesková nebo naopak zdlouhavá s nejasným výsledkem. Obavy z vleklé války či nějaké neočekávané komplikace by mohly na velmi krátkou dobu vyhnat cenu ropy dokonce až k 60 dolarům za barel. V případě, že by se však zdálo, že válka bude záležitostí dnů a ne měsíců, ceny ropy začnou ihned klesat.

Po ukončení konfliktu by přišlo zlevnění

Po skončení případné války v Perském zálivu by se díky tomu cena ropy na světových trzích pohybovala hluboko pod dnešní úrovní. Krom jiného by k tomu přispěly i obnovené dodávky ropy z Venezuely, jejichž výpadek byl na trhu v předešlých měsících velmi citelný. K poklesu cen ropy by po případné vleklé válce také vedlo to, že by konflikt výrazně oslabil celosvětové hospodářství. Slabá ekonomika by tak poptávala méně ropy než v minulosti. Organizace OPEC by proto pravděpodobně po válce snížila své těžební kvóty, aby zabránila dalšímu poklesu cen. Vývoj cen ropy na světových trzích se samozřejmě odrazí do cen pohonných hmot v ČR. Naštěstí růst cen ropy na světových trzích na nás nedopadá plnou vahou, protože značná část podražení ropy je pro nás z velké míry vykompenzována slabším dolarem. Tento trend by přitom měl pokračovat. Dolar totiž na každý válečný konflikt reaguje výrazným oslabením. Cena litru naturalu by se tak po vypuknutí války mohla na pár dní vyšplhat mírně nad 30 korun a výš by stoupla jen v případě, že by se ukázalo, že válka bude mít velmi těžký průběh. Ve chvíli, kdy by se však již rýsoval na obzoru konec války, by ceny naturalu začaly rychle klesat a po skončení války by se v průměru pohybovaly jen kolem 23 korun.

Ropa ovlivní i inflaci

Rostoucí ceny pohonných hmot se skrze vyšší dopravní náklady odrazí ve většině cen v ekonomice, což povede k růstu inflace. Z pohledu ČR, kde je v současnosti inflace záporná, by to byl ale účinný lék na deflaci, která ekonomiku trápí. Z pohledu světové ekonomiky by to však přineslo jen negativa, protože vyšší náklady by se projevily v nižší poptávce a pomalejším růstu hospodářství. Případná válka v Perském zálivu by se také odrazila v zahraničním obchodu. Vyšší ceny ropy by se projevily ve vyšších importech a klesající celosvětová poptávka v nižších exportech. Výsledkem by tak bylo prohloubení deficitu běžného účtu platební bilance ČR.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít