Román pro muže - trpká komedie bez životního nadhledu

06. října 2010, 16:52 - Profit
06. října 2010, 16:52

Film vyvolal pozornost svým plakátem, kde má Miroslav Donutil u kolen dámu s odhaleným ňadrem. Zatímco na Slovensku jsou plakáty zakázány, v Česku je jich nedostatek, staly se totiž doslova trofejní záležitostí a lidé je kradou. Ano, Saudkové se povedl velmi zajímavý plakát, o filmu už se to bohužel říct nedá.

Autor: Bontonfilm

Knižní předloha Románu pro muže nebyla mezi čtenáři přijata zrovna jako Vieweghova nejlepší a film, vyšperkovaný vulgárním humorem, to jen potvrzuje. Vše stojí a padá na sobecké postavě Cyrila v podání Miroslava Donutila. Oblíbenému herci sice chcete v průběhu filmu přijít na chuť, ale on vám tu chuť kazí svojí cynickou zahořklostí, penězi a neskutečnou arogancí. Celkem smutný příběh se tu zachraňuje plejádou vtipů, které Cyril sype z rukávu svého předraženého saka. Tomu smutně přihlíží těžce nemocný bratr Bruno (Miroslav Vladyka) a životní realitou sepraná setra Aneta (Vanda Hybnerová). I když mají jen sami sebe, protože o rodiče přišli v dětství, bližší cestu k sobě nacházejí jen velmi těžko.

Cyril, jako nejstarší bratr, se rozhodne dopřát Brunovi trochu toho štěstí a odveze ho i se sestrou Anetou do Tater. Aby Brunovi zpříjemnil poslední dny života, vezmou s sebou předplacenou internetovou prostitutku Ali (Taťána Pauhofová). Tady začíná být patrné, že Román pro muže ani není moc pro ženy, pokud se tedy nechtějí potkat s faktem reality některých žen po pětatřicítce, které si začnou hořce uvědomovat, co kterému partnerovi obětovaly, aby nakonec zůstaly samy.

Ona to vlastně ani není komedie, protože pár vtipných momentů, vulgarismů a frků nezachrání fakt, že je to docela neveselý příběh, který může potkat kohokoli z nás. Na druhou stranu se ale Miroslav Donutil zhostil své sobecké postavy natolik věrohodně, že se ve druhé polovině filmu možná přistihnete, jak je vám náš oblíbený komik pěkně nesympatický. Stejně tak Miroslav Vladyka je tak těžce nemocný, že nevíte, kdy vydechne naposledy. Zároveň vás donutí přemýšlet, proč si těch pár posledních měsíců neužije raději podle svých vlastních představ.

Dech vám ale zaručeně vezmou krásné exteriéry v Tatrách, které navíc našim hrdinům opravdu dodají pocit bezvýznamnosti v jejich mravenčích životech a starostech. Ještě jedno musím filmu nechat, většinu z vás přiměje zamyslet se nad vlastním osudem. Jen chybí špetka životního nadhledu, aby se ta krutá realita dala o něco lépe strávit.

Román pro muže se proto stává zářným příkladem aktuálního stavu českého filmu, točí se jich poměrně mnoho, ale jejich kvalita už neodpovídá poptávce. Proto nevěřte filmovým plakátům, lžou nám a dávají iluze, že si kupujeme lístek na výbornou komedii, která je spíš počátkem konce českého kvalitního filmu. Ne všechno, co se napíše, by se taky mělo natočit, a to už vůbec ne proto, že je to Viewegh.

Celkové hodnocení 40%

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít