Román pro muže - trpká komedie bez životního nadhledu

06. října 2010, 16:52 - Profit
06. října 2010, 16:52

Film vyvolal pozornost svým plakátem, kde má Miroslav Donutil u kolen dámu s odhaleným ňadrem. Zatímco na Slovensku jsou plakáty zakázány, v Česku je jich nedostatek, staly se totiž doslova trofejní záležitostí a lidé je kradou. Ano, Saudkové se povedl velmi zajímavý plakát, o filmu už se to bohužel říct nedá.

Autor: Bontonfilm

Knižní předloha Románu pro muže nebyla mezi čtenáři přijata zrovna jako Vieweghova nejlepší a film, vyšperkovaný vulgárním humorem, to jen potvrzuje. Vše stojí a padá na sobecké postavě Cyrila v podání Miroslava Donutila. Oblíbenému herci sice chcete v průběhu filmu přijít na chuť, ale on vám tu chuť kazí svojí cynickou zahořklostí, penězi a neskutečnou arogancí. Celkem smutný příběh se tu zachraňuje plejádou vtipů, které Cyril sype z rukávu svého předraženého saka. Tomu smutně přihlíží těžce nemocný bratr Bruno (Miroslav Vladyka) a životní realitou sepraná setra Aneta (Vanda Hybnerová). I když mají jen sami sebe, protože o rodiče přišli v dětství, bližší cestu k sobě nacházejí jen velmi těžko.

Cyril, jako nejstarší bratr, se rozhodne dopřát Brunovi trochu toho štěstí a odveze ho i se sestrou Anetou do Tater. Aby Brunovi zpříjemnil poslední dny života, vezmou s sebou předplacenou internetovou prostitutku Ali (Taťána Pauhofová). Tady začíná být patrné, že Román pro muže ani není moc pro ženy, pokud se tedy nechtějí potkat s faktem reality některých žen po pětatřicítce, které si začnou hořce uvědomovat, co kterému partnerovi obětovaly, aby nakonec zůstaly samy.

Ona to vlastně ani není komedie, protože pár vtipných momentů, vulgarismů a frků nezachrání fakt, že je to docela neveselý příběh, který může potkat kohokoli z nás. Na druhou stranu se ale Miroslav Donutil zhostil své sobecké postavy natolik věrohodně, že se ve druhé polovině filmu možná přistihnete, jak je vám náš oblíbený komik pěkně nesympatický. Stejně tak Miroslav Vladyka je tak těžce nemocný, že nevíte, kdy vydechne naposledy. Zároveň vás donutí přemýšlet, proč si těch pár posledních měsíců neužije raději podle svých vlastních představ.

Dech vám ale zaručeně vezmou krásné exteriéry v Tatrách, které navíc našim hrdinům opravdu dodají pocit bezvýznamnosti v jejich mravenčích životech a starostech. Ještě jedno musím filmu nechat, většinu z vás přiměje zamyslet se nad vlastním osudem. Jen chybí špetka životního nadhledu, aby se ta krutá realita dala o něco lépe strávit.

Román pro muže se proto stává zářným příkladem aktuálního stavu českého filmu, točí se jich poměrně mnoho, ale jejich kvalita už neodpovídá poptávce. Proto nevěřte filmovým plakátům, lžou nám a dávají iluze, že si kupujeme lístek na výbornou komedii, která je spíš počátkem konce českého kvalitního filmu. Ne všechno, co se napíše, by se taky mělo natočit, a to už vůbec ne proto, že je to Viewegh.

Celkové hodnocení 40%

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít