Role Pelikána při vyjednávání o únosu aneb Jak vzniklo prohlášení ODS

 Hrbáček 02. března 2016, 11:15  -  Jan Hrbáček
02. března 2016, 11:15

Včerejší večerní mediální klid narušila zpráva, že ODS chce vědět, jestli ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zapojil do případu vyjednávání unesených Čechů v Libanonu svého bratra – arabistu a honorárního konzula Súdánu Petra Pelikána. S touto třaskavou informací vystoupila místopředsedkyně poslaneckého klubu Jana Černochová. Předseda strany Petr Fiala ji pak doplnil, že toto zjištění vnáší do kauzy nové pochybnosti a rozměr.

„Na ty informace musí reagovat ministr spravedlnosti a pan premiér, pokud ty informace jsou pravdivé, tak jsou velmi závažné,“ uvedl Fiala. Prohlášení občanských demokratů ale vychází z novinářských dotazů.

Aby bylo zřejmé, na čem ODS staví, je nutné znát, jak celý příběh o vyjednavači Petru Pelikánovi vznikal. Týdeník Euro získal počátkem týdne z důvěryhodných zdrojů informace, že měl ministr spravedlnosti 19. ledna napsat dokument „Pověření k jednání“.


Přečtěte si: Propuštění Čechů souvisí s Fajádem, připustil Stropnický. Pelikán to odmítá


V dokumentu mimo jiné stojí: „Se souhlasem předsedy Vlády České republiky pověřuji pana Petra Pelikána, aby jednal ve věci osvobození Jana Švarce, Martina Psíka, Adama Homsiho, Pavla Kofroně a Miroslava Dobeše v souvislosti s vydáním pánů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího k trestnímu stíhání do USA. Rozhodnutí o vydání pánů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabiho je plně v mé výhradní kompetenci. Petr Pelikán má moji plnou důvěru a závazky, které který mým jménem přijme, dodržím.“

Týdeník Euro předesílá, že informace obdržel z důvěryhodných zdrojů z Poslanecké sněmovny, navíc se snažil verifikovat pravost poznatků, před tím, než by o problému psal.

Nic o tom nevíme, ale zajímá nás to

Na ministerstvo spravedlnosti proto putovaly otázky, zda ministr toto, či podobné rozhodnutí vydal, nebo připravoval. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová ovšem tyto dotazy diplomaticky odbyla. „Převoz pěti českých občanů z Libanonu do České republiky byl v gesci Ministerstva zahraničí. Vaše otázky proto nemůžeme komentovat,“ zareagovala Schejbalová.

Další sada dotazů proto vzápětí zamířila na členy sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, kteří se případem intenzivně zabývají. Vyjádřili se pouze dva – předseda Bohuslav Chalupa a sociální demokrat Antonín Seďa. Oba víceméně ve stylu, „nic o tom nevíme, ale zajímá nás to, pošlete dokumenty“.

„Žádnou „důvěryhodnou“ informací, o níž prohlašujete, že ji máte, nedisponuji a o této skutečnosti jsem do této chvíle neměl žádnou povědomost. Pokud takový dokument máte k dispozici, ocenil bych, kdybyste mi jej v kopii zaslali,“ odpověděl Chalupa.

A pokračoval: „Z vašeho sdělení není zřejmé, jak byl podle vás pan Petr Pelikán pověřen - zda ústně, nebo jak se zmiňujete „minimálně písemně“ - neznám znění takové písemnosti a logicky se k něčemu, o čem nemám informaci, nemohu vyjádřit. Stejně tak nemohu, v uvedeném kontextu, objektivně posoudit míru oprávněnosti takového kroku a eventuálního střetu zájmů a bezpečnostních rizik z toho plynoucích,“ podotkl poslanec ANO. Z vyjádření Chalupy také vyplynulo, že se o tutéž věc zajímá ještě druhé médium – Parlamentní listy.

Narazila na skandál

Členka komise a poslankyně ODS na otázky týdeníku Euro nezareagovala, pouze v kopii obdržela reakci Bohuslava Chalupy. V podvečer ovšem Černochová oznámila médiím, že narazila na skandál.

„Přijde nám nemorální, že by ministr pověřoval kohokoliv ze svého příbuzenstva. Zpochybňuje to roli bezpečnostních složek,“ prohlásila Černochová s odkazem, že se ní prý v úterý obrátila dvě média s dotazem, zda je pravda, že v kauze Fajád figuroval Pelikánův bratr. „Nevíme, zda je ta informace pravdivá. Nevíme, jestli Pelikánův bratr do Libanonu skutečně jel. Jako poslanci bychom se měli dozvědět víc,“ pokračovala Černochová.

Na její vystoupení zareagoval i sám Petr Pelikán, okolo něhož se případ točí. „Abych řekl pravdu, tak mě bratr do případu samozřejmě zapojil. Dal mi číslo rodinného švýcarského konta a pověřil mě, abych odjel do Libanonu a tam dohodl co nejvyšší sumu, za kterou on tady pustí všechny Libanonce a kterou nám potom zaplatí a o kterou se šábneme v poměru on čtyři a já tři díly. A mně se dokonce podařilo vyjednat, že je zaplatí pouze dva a ten třetí jede šupem do Ameriky,“ řekl serveru Novinky.cz v nadsázce Petr Pelikán.

A podotkl, že se ho bratr pouze neoficiálně ptal na jeho názor. Uvedl také, že když se celá kauza řešila, byl v Íránu jako tlumočník. „Klidně vám ukážu pas,“dodal.

Vyšetření záležitosti

Jana Černochová přes výše uvedené informace týdeníku Euro tvrdí, že prohlášení o údajném zapojení Petra Pelikána do vyjednávání o unesených Češích v Libanonu disponuje už zhruba dva týdny a s aktuálními otázkami novinářů přímo nesouvisí. Potvrdila, že na výboru pro obranu a bezpečnost se pokusí vyvolat vyšetření této záležitosti. Ministr Robert Pelikán je mimo kancelář a osobně se zatím ke zjištěním o angažmá jeho bratra při vyjednávání v takzvané kauze Fajád nevyjádřil.


Čtěte také:

Identitu agenta Psíka prozradil web českého ministerstva obrany

Pětice Čechů propuštěných v Libanonu je zpátky doma

Soud propustil Libanonce Fajáda z vazby, Pelikán nepovolil vydání do USA

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít