Rok velkých voleb

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

POLITIKA Velmi bouřlivé události lze čekat v právě začínajícím roce na tuzemské politické scéně. Čekají nás totiž parlamentní volby, které vždy na dlouhé měsíce paralyzují zejména Poslaneckou sněmovnu. Dá se očekávat, že už za pár týdnů se poslanecké lavice změní v ring a někdy i věcnou parlamentní diskuzi bude stále více doprovázet vzájemné předvolební hašteření.

**POLITIKA

Velmi bouřlivé události lze čekat v právě začínajícím roce na tuzemské politické scéně. Čekají nás totiž parlamentní volby, které vždy na dlouhé měsíce paralyzují zejména Poslaneckou sněmovnu. Dá se očekávat, že už za pár týdnů se poslanecké lavice změní v ring a někdy i věcnou parlamentní diskuzi bude stále více doprovázet vzájemné předvolební hašteření.

Předpovídat teď výsledek voleb je poměrně těžké. Po období suverénní nadvlády opoziční ODS, které ještě na jaře minulého roku předpovídaly agentury drtivé vítězství, se sociální demokracie během dalších měsíců prakticky dotáhla na pozice občanských demokratů. Může za to nový muž v čele ČSSD (ačkoliv formálně zatím předsedou strany není). Původně podceňovaný premiér Jiří Paroubek díky slibům na všechny strany a rozdávání státních peněz získal voliče zpět na svou stranu. Opět tedy hrozí volební pat. To znamená, že jakákoliv koalice bez účasti či podpory komunistů asi opět získá jen velmi těsnou sněmovní většinu.

Samotný Paroubek chce svolat na jaro mimořádný sjezd strany a chce být zvolen jejím předsedou. Sociální demokraté také plánují (alespoň podle předběžných informací), že na předvolební kampaň dají nejvíce peněz ze všech parlamentních stran - konkrétně 100 milionů korun. Podle současných průzkumů mají šanci dostat se do sněmovny vedle dvou zmíněných nejsilnějších stran již pouze komunisté a lidovci. Unie svobody s největší pravděpodobností z velké politiky navždy zmizí.

První půl rok tedy bude ve znamení předvolebních slibů a šarvátek, další měsíce pak lze čekat možné zdlouhavé sestavování vlády a formování nové sněmovny. Šance na přijetí klíčových zákonů tedy klesají. Pro sociální demokraty by mohla být řešením intenzivnější podpora jejich návrhů ze strany KSČM. Těm by se například zamlouvala majetková přiznání a podobné návrhy (o sbližování ČSSD s komunisty jsme podrobně psali v Profitu č. 41/2005).

Svůj názor na dosavadní činnost zvolených zástupců mohou podnikatelé říci nejen při jarních volbách do Poslanecké sněmovny, ale také na podzim. Uskuteční se totiž dvoje další významné volby: komunální a do jedné třetiny senátu.

Přinejmenším v první polovině roku však bude pokračovat soupeření levicové sněmovny s pravicovým senátem, respektive s vedeními krajských samospráv ovládanými zejména ODS. Velký boj vzplane určitě třeba o budoucnost nemocnic v majetku krajů, kde se střetávají názory hejtmanů a nového ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít