Rok velkých voleb

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

POLITIKA Velmi bouřlivé události lze čekat v právě začínajícím roce na tuzemské politické scéně. Čekají nás totiž parlamentní volby, které vždy na dlouhé měsíce paralyzují zejména Poslaneckou sněmovnu. Dá se očekávat, že už za pár týdnů se poslanecké lavice změní v ring a někdy i věcnou parlamentní diskuzi bude stále více doprovázet vzájemné předvolební hašteření.

**POLITIKA

Velmi bouřlivé události lze čekat v právě začínajícím roce na tuzemské politické scéně. Čekají nás totiž parlamentní volby, které vždy na dlouhé měsíce paralyzují zejména Poslaneckou sněmovnu. Dá se očekávat, že už za pár týdnů se poslanecké lavice změní v ring a někdy i věcnou parlamentní diskuzi bude stále více doprovázet vzájemné předvolební hašteření.

Předpovídat teď výsledek voleb je poměrně těžké. Po období suverénní nadvlády opoziční ODS, které ještě na jaře minulého roku předpovídaly agentury drtivé vítězství, se sociální demokracie během dalších měsíců prakticky dotáhla na pozice občanských demokratů. Může za to nový muž v čele ČSSD (ačkoliv formálně zatím předsedou strany není). Původně podceňovaný premiér Jiří Paroubek díky slibům na všechny strany a rozdávání státních peněz získal voliče zpět na svou stranu. Opět tedy hrozí volební pat. To znamená, že jakákoliv koalice bez účasti či podpory komunistů asi opět získá jen velmi těsnou sněmovní většinu.

Samotný Paroubek chce svolat na jaro mimořádný sjezd strany a chce být zvolen jejím předsedou. Sociální demokraté také plánují (alespoň podle předběžných informací), že na předvolební kampaň dají nejvíce peněz ze všech parlamentních stran - konkrétně 100 milionů korun. Podle současných průzkumů mají šanci dostat se do sněmovny vedle dvou zmíněných nejsilnějších stran již pouze komunisté a lidovci. Unie svobody s největší pravděpodobností z velké politiky navždy zmizí.

První půl rok tedy bude ve znamení předvolebních slibů a šarvátek, další měsíce pak lze čekat možné zdlouhavé sestavování vlády a formování nové sněmovny. Šance na přijetí klíčových zákonů tedy klesají. Pro sociální demokraty by mohla být řešením intenzivnější podpora jejich návrhů ze strany KSČM. Těm by se například zamlouvala majetková přiznání a podobné návrhy (o sbližování ČSSD s komunisty jsme podrobně psali v Profitu č. 41/2005).

Svůj názor na dosavadní činnost zvolených zástupců mohou podnikatelé říci nejen při jarních volbách do Poslanecké sněmovny, ale také na podzim. Uskuteční se totiž dvoje další významné volby: komunální a do jedné třetiny senátu.

Přinejmenším v první polovině roku však bude pokračovat soupeření levicové sněmovny s pravicovým senátem, respektive s vedeními krajských samospráv ovládanými zejména ODS. Velký boj vzplane určitě třeba o budoucnost nemocnic v majetku krajů, kde se střetávají názory hejtmanů a nového ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní…
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít