Rodinná firma Sedlák: splněný sen o vlastním řeznictví

08. dubna 2009, 13:00 - Lukáš Kropík
08. dubna 2009, 13:00

Návrat k poctivému řeznickému řemeslu vynesl loni manželům Sedlákovým vítězství v soutěži Vodafone Firma roku v Libereckém kraji.Nebáli se totiž konkurence v podobě maloobchodních řetězců a zahájili v Jablonci nad Nisou vlastní výrobu uzenin.

Rodinnou firmu Řeznictví a uzenářství Sedlák rozjeli manželé Gabriela a Marek Sedlákovi v roce 2003. Tehdy se jim podařilo pronajmout prostory na pěší zóně v centru Jablonce na Nisou pro chod řeznictví a uzenářství. „Ze dne na den jsme měli zodpovědnost za devět zaměstnanců, s nimiž jsme začínali, a k tomu plán, jak to finančně rozpočítat,“ vzpomíná jednatelka firmy Gabriela Sedláková.

Sehnat peníze na rozjezd podnikání bylo podle Sedlákové dost obtížné.„Pokud totiž nepodnikáte alespoň dva roky, a v těchto letech nedosáhnete zisků, nemáte šanci dostat od banky úvěrové krytí,“ říká Sedláková.

Navázali na tradici

Otevřít si domácí řeznictví a uzenářství byl odjakživa velký sen Marka Sedláka, který se rozhodl jít ve stopách svého dědečka a vyučil se v oboru řezník. „Manžel vystudoval střední průmyslovou potravinářskou školu v Praze a zkusil v oboru krátký čas pracovat v Německu,“ vzpomíná Sedláková. Pracovní role si s manželem rozdělili od samého začátku a drží se jich dodnes. Gabriela Sedláková se stará o účetnictví, smlouvy, finance a daně, manžel Marek má na starosti „profesní“ odbornou řeznickou a výrobní stránku firmy.

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

Vedle maloobchodu provozují i velkoobchod s masem pro restaurace. Vlastními dodávkami rozváží Řeznictví a uzenářství Sedlák své produkty do restaurací a hotelů. V zimní turistické sezoně je zaváží i do horských oblastí.

Obrat téměř 50 milionů korun**

Před dvěma lety spustili Sedlákovi výrobnu masných výrobků a uzenin. „Pod naším řeznictvím se uvolnily nebytové prostory, které jsme si pronajali, kompletně zrekonstruovali a vybavili výrobní technologií. Asi to přišlo právě včas, neboť v tomto roce pro nás nebyl problém získat úvěrové krytí,“ konstatuje Sedláková. S 15 zaměstnanci dosáhla rodinná firma loni obratu téměř 50 milionů korun.

O chod prodejny se stará šest prodavaček. Zpracování masa zvládá šest až sedm řezníků. „Manžel je vzhůru šest dní v týdnu od půl páté ráno a nezastaví se až do půl osmé večer. Ráno je s řeznickým personálem, kdy bourají a porcují maso a musí ho připravit pro rozvoz, maloobchod a výrobu. Od půl osmé ráno se už otevírá prodejna. Celý den máme neustálý shon, volají nám velkoobchodní odběratelé, a i těm se snažíme vyhovět,“ vypráví Sedláková. I přes vysoké pracovní vytížení spřádají plány na další růst firmy. Chtějí zprovoznit jídelnu s domácími výrobky z udírny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít