Rodinná firma Sedlák: splněný sen o vlastním řeznictví

08. dubna 2009, 13:00 - Lukáš Kropík
08. dubna 2009, 13:00

Návrat k poctivému řeznickému řemeslu vynesl loni manželům Sedlákovým vítězství v soutěži Vodafone Firma roku v Libereckém kraji.Nebáli se totiž konkurence v podobě maloobchodních řetězců a zahájili v Jablonci nad Nisou vlastní výrobu uzenin.

Rodinnou firmu Řeznictví a uzenářství Sedlák rozjeli manželé Gabriela a Marek Sedlákovi v roce 2003. Tehdy se jim podařilo pronajmout prostory na pěší zóně v centru Jablonce na Nisou pro chod řeznictví a uzenářství. „Ze dne na den jsme měli zodpovědnost za devět zaměstnanců, s nimiž jsme začínali, a k tomu plán, jak to finančně rozpočítat,“ vzpomíná jednatelka firmy Gabriela Sedláková.

Sehnat peníze na rozjezd podnikání bylo podle Sedlákové dost obtížné.„Pokud totiž nepodnikáte alespoň dva roky, a v těchto letech nedosáhnete zisků, nemáte šanci dostat od banky úvěrové krytí,“ říká Sedláková.

Navázali na tradici

Otevřít si domácí řeznictví a uzenářství byl odjakživa velký sen Marka Sedláka, který se rozhodl jít ve stopách svého dědečka a vyučil se v oboru řezník. „Manžel vystudoval střední průmyslovou potravinářskou školu v Praze a zkusil v oboru krátký čas pracovat v Německu,“ vzpomíná Sedláková. Pracovní role si s manželem rozdělili od samého začátku a drží se jich dodnes. Gabriela Sedláková se stará o účetnictví, smlouvy, finance a daně, manžel Marek má na starosti „profesní“ odbornou řeznickou a výrobní stránku firmy.

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

Vedle maloobchodu provozují i velkoobchod s masem pro restaurace. Vlastními dodávkami rozváží Řeznictví a uzenářství Sedlák své produkty do restaurací a hotelů. V zimní turistické sezoně je zaváží i do horských oblastí.

Obrat téměř 50 milionů korun**

Před dvěma lety spustili Sedlákovi výrobnu masných výrobků a uzenin. „Pod naším řeznictvím se uvolnily nebytové prostory, které jsme si pronajali, kompletně zrekonstruovali a vybavili výrobní technologií. Asi to přišlo právě včas, neboť v tomto roce pro nás nebyl problém získat úvěrové krytí,“ konstatuje Sedláková. S 15 zaměstnanci dosáhla rodinná firma loni obratu téměř 50 milionů korun.

O chod prodejny se stará šest prodavaček. Zpracování masa zvládá šest až sedm řezníků. „Manžel je vzhůru šest dní v týdnu od půl páté ráno a nezastaví se až do půl osmé večer. Ráno je s řeznickým personálem, kdy bourají a porcují maso a musí ho připravit pro rozvoz, maloobchod a výrobu. Od půl osmé ráno se už otevírá prodejna. Celý den máme neustálý shon, volají nám velkoobchodní odběratelé, a i těm se snažíme vyhovět,“ vypráví Sedláková. I přes vysoké pracovní vytížení spřádají plány na další růst firmy. Chtějí zprovoznit jídelnu s domácími výrobky z udírny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít