Rodinná firma Sedlák: splněný sen o vlastním řeznictví

08. dubna 2009, 13:00 - Lukáš Kropík
08. dubna 2009, 13:00

Návrat k poctivému řeznickému řemeslu vynesl loni manželům Sedlákovým vítězství v soutěži Vodafone Firma roku v Libereckém kraji.Nebáli se totiž konkurence v podobě maloobchodních řetězců a zahájili v Jablonci nad Nisou vlastní výrobu uzenin.

Rodinnou firmu Řeznictví a uzenářství Sedlák rozjeli manželé Gabriela a Marek Sedlákovi v roce 2003. Tehdy se jim podařilo pronajmout prostory na pěší zóně v centru Jablonce na Nisou pro chod řeznictví a uzenářství. „Ze dne na den jsme měli zodpovědnost za devět zaměstnanců, s nimiž jsme začínali, a k tomu plán, jak to finančně rozpočítat,“ vzpomíná jednatelka firmy Gabriela Sedláková.

Sehnat peníze na rozjezd podnikání bylo podle Sedlákové dost obtížné.„Pokud totiž nepodnikáte alespoň dva roky, a v těchto letech nedosáhnete zisků, nemáte šanci dostat od banky úvěrové krytí,“ říká Sedláková.

Navázali na tradici

Otevřít si domácí řeznictví a uzenářství byl odjakživa velký sen Marka Sedláka, který se rozhodl jít ve stopách svého dědečka a vyučil se v oboru řezník. „Manžel vystudoval střední průmyslovou potravinářskou školu v Praze a zkusil v oboru krátký čas pracovat v Německu,“ vzpomíná Sedláková. Pracovní role si s manželem rozdělili od samého začátku a drží se jich dodnes. Gabriela Sedláková se stará o účetnictví, smlouvy, finance a daně, manžel Marek má na starosti „profesní“ odbornou řeznickou a výrobní stránku firmy.

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

Vedle maloobchodu provozují i velkoobchod s masem pro restaurace. Vlastními dodávkami rozváží Řeznictví a uzenářství Sedlák své produkty do restaurací a hotelů. V zimní turistické sezoně je zaváží i do horských oblastí.

Obrat téměř 50 milionů korun**

Před dvěma lety spustili Sedlákovi výrobnu masných výrobků a uzenin. „Pod naším řeznictvím se uvolnily nebytové prostory, které jsme si pronajali, kompletně zrekonstruovali a vybavili výrobní technologií. Asi to přišlo právě včas, neboť v tomto roce pro nás nebyl problém získat úvěrové krytí,“ konstatuje Sedláková. S 15 zaměstnanci dosáhla rodinná firma loni obratu téměř 50 milionů korun.

O chod prodejny se stará šest prodavaček. Zpracování masa zvládá šest až sedm řezníků. „Manžel je vzhůru šest dní v týdnu od půl páté ráno a nezastaví se až do půl osmé večer. Ráno je s řeznickým personálem, kdy bourají a porcují maso a musí ho připravit pro rozvoz, maloobchod a výrobu. Od půl osmé ráno se už otevírá prodejna. Celý den máme neustálý shon, volají nám velkoobchodní odběratelé, a i těm se snažíme vyhovět,“ vypráví Sedláková. I přes vysoké pracovní vytížení spřádají plány na další růst firmy. Chtějí zprovoznit jídelnu s domácími výrobky z udírny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít