Rodí se nejkrásnější parlament?

18. března 2010, 01:00 - Jiří Němeček
18. března 2010, 01:00

Jestli projde návrh na povinný podíl žen ve vrcholné politice, bude to směšné, ale demokratické. Jak řekla jedna z oněch vrcholných parlamentních političek, které se neobávají denně nosit svoje názory na trh, čeká nás parlament plný modelek, hokejistů, herců – a snad ti budou umět odhadnout, jak žije „obyčejný“ český člověk.

Prostě pohádka psaná přímo na míru víry, kterou už dlouho nazýváme demokracií. Dobré myšlenky ale mohou být (i v dobré víře) velmi lehce zneužity. V minulých dnech se v médiích objevil návrh, aby ženy zasahovaly do politiky podle svého podílu ve společnosti. Před několika desetiletími přitom ženy musely vybojovat svůj nárok na dnes naprosto jasný a logický požadavek, aby mohly jít k volbám. Aby mohly opustit muže, který jim dělá ze života peklo. Aby se dokonce mohly podílet na tvorbě zákonů a jejich vymáhání.

To všechno nám dnes připadá automatické a normální, i když v mnoha zemích světa to tak bohužel nefunguje. Demokracie si ovšem často podřezává žíly vlastní benevolencí a snahou vyhovět všem. Lidé, včetně politiků, velmi rychle zapomínají na jeden princip – mé právo na svobodu končí tam, kde omezuji jiného člověka. A je úplně jedno, jestli omezuji černocha, cikána, manželku, souseda nebo vlastní dítě. Je nutné znát hranice.

Na stole leží návrh, jak dostat víc žen do vrcholné politiky. Blíží se volby a taková ochota bojovat za práva ženské populace by se mohla vyplatit. Vždyť jich je víc než mužů. Proč na kandidátkách do poslanecké sněmovny nebo Senátu jsou ale v menšině? Aktivita žen v politice odráží většinový názor celé společnosti – lidé na nejvyšších místech politického žebříčku nejsou moc důvěryhodní. Hrají své hry o posty a pomáhají jen tomu, kdo jim slíbí víc prebend. Nervózní šéfové předvolebních kampaní se budou jistě zlobit, najdou plno argumentů a vysvětlí mi, v čem se mýlím. Já ovšem znám osobně i z tisku, internetu a doslechu mnoho žen, které svoje úsilí věnují politice a pomoci svým blízkým. Raději ale pracují jako starostky, ekonomky, účetní a sociální pracovnice ve více než třech tisících malých obcí po celé republice. Nezachraňují denně životy, nevidíme je v televizi a co víc – bereme je jako samozřejmost. Jsou to naše matky, babičky, tety, sousedky. A jsou vážně schopné, tak je neztrapňujme tím, že nařídíme určitý podíl žen mezi poslanci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít