Rod, který půjčoval panovníkům

29. července 2011, 05:11 - Renata Lichtenegerová
29. července 2011, 05:11

Rodině Fuggerových byl v 15. a 16. století zavázán nejeden evropský panovník, který se ocitl ve finančních potížích či potřeboval prosadit nějaký svůj zájem. Fuggerovi obchodovali se vzácným zbožím, těžili drahocenné kovy a ovlivňovali dějiny.

Foto: Wikipedia

V polovině 16. století se stali nejvýznamnějšími evropskými finančníky. Byli věřiteli panovníků i papeže, měli podniky v Německu, ve španělsku a na Slovensku. Řeč je o rodu Fuggerových, jehož nejslavnějším členem byl bezpochyby Jakub Fugger zvaný Bohatý.

Sázka na drahé kovy

Jakub se narodil v německém Augsburgu v roce 1459 jako předposlední z celkově 11 dětí Jakuba Fuggera staršího a jeho ženy Barbary. Jeho dědeček, Hans Fugger, přišel do Augsburgu v roce 1367 z nedaleké vsi. Brzy získal plná měšťanská práva a začal obchodovat s plátnem a přízí. Už jako movitý muž se stal členem městské rady. Jakub Fugger starší se později zaměřil především na obchod s vlnou, kořením a hedvábím. Ze svého stejnojmenného syna chtěl mít kněze. Jakub Fugger mladší ale studium teologie nedokončil a začal otci s obchodem pomáhat. Spolu s bratry Ulrichem a Georgem také realizoval první bankovní půjčky a obchody s habsburským rodem a papežskou kurií.

Sám se pak rozhodl vsadit na drahé kovy a v roce 1487 určil obchodní politiku firmy a směr, kterým se bude ubírat. To mělo za následek, že se z běžného obchodního podniku stala významná firma evropského formátu s výrazným podílem v báňském a bankovním sektoru.

Vděční Habsburkové

V roce 1491 se Jakubovi podařil skutečně výhodný obchod, když výměnou za koncesi na stříbrné doly v Tyrolsku poskytl

přes 100 tisíc zlatých římskému králi Maxmiliánovi I. Habsburskému. Panovník se tehdy nacházel v nezáviděníhodné finanční situaci, která se mohla stát zkázou pro celý jeho rod. Kromě práva těžit stříbro tak Jakub Fugger získal bonus v podobě vděku celé habsburské dynastie.

Kromě Tyrolska těžili Fuggerovi drahé kovy také na Slovensku, kde mohutnými investicemi vybudovali bezkonkurenčně největší podnik. Slovensko se díky tomu v té době stalo největším producentem mědi na světě. Firma rodiny Fuggerů pak dokonce dočasně získala téměř monopolní postavení na evropském trhu s mědí. Tu ze slovenských dolů vyvážela s pomocí portugalských mořeplavců především do východní Indie. Za přispění španělů expandovala rovněž do Ameriky, kam kromě kovů exportovala také tkaniny, cenné koření a další zboží.

Trilionový majetek

Pod vedením Jakuba se firmám rodiny Fuggerů dařilo. V letech 1511 až 1527 vydělávalo ročně jeho impérium zahrnující doly, banky, manufaktury a obchody o polovinu více, než kolik Jakub do podnikání investoval. V dnešním měřítku by jmění jeho společností přesahovalo jeden trilion eur. Prostřednictvím svých filiálek v Římě, ve Vídni a v Augsburgu dával Jakub do oběhu peníze ve formě směnek svých firem, které lidé neváhali vyvažovat zlatem.

Svojí finanční podporou Habsburků ovlivňoval evropskou politiku. Kromě financování vzestupu Maxmiliána I. „zaplatil“ i za zvolení jeho vnuka, španělského krále Karla I., pozdějšího Karla V., císařem Svaté říše římské. Trvalou popularitu si pak Jakub Fugger zajistil v roce 1521 zřízením dobročinné nadace. Ta založila v Augsburgu předměstí Fuggerei, v němž za symbolický nájem bydleli chudí augsburští občané společně s řemeslníky a nádeníky. Toto sídliště funguje dodnes a je nejstarší lokalitou pro sociální bydlení na světě.

Doba se změnila

V roce 1498 se téměř čtyřicetiletý Jakub Fugger oženil s osmnáctiletou Sybillou Artztovou z bohaté augsburské rodiny. Díky tomuto sňatku získal, stejně jako jeho dva starší bratři Ulrich a Georg, přístup k využívání Augsburského panského výčepu. Manželství ale zůstalo bezdětné – když Jakub Fugger v roce 1525 zemřel, neměl přímého následovníka. Majetek tak přešel do rukou jeho synovců Antona a Raymonda Fuggerových s tím, že v čele společnosti stanul starší Anton. Tomu se ale příliš nedařilo. Částečně proto, že evropské doly se začaly dostávat do problémů pod přílivem zlata z Ameriky. Na rozdíl od svého strýce se pak Antonovi příliš nepovedl obchod s panovníkem, když Ferdinandu I. půjčil milion zlatých, které pak už nikdy neviděl.

Anton zemřel v roce 1560 a s ním skončil i slavný věk podnikatelských aktivit rodu Fuggerů. Antonovi nástupci se pak angažovali v jiných oblastech podnikání, především jako majitelé pozemků a panství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít