Rockefellerův pes

24. října 2008, 18:19 - (red)
24. října 2008, 18:19

Kapitola 149

Léčba ženami 2 * Obsitnik poučuje * Kancléř a trh

Léčba ženami 2

V posledním Palubním deníku jsme glosovali možnost, že v Izraeli budou na třech z nejvýznamnějších státních postů ženy. Zmínili jsme tezi profesora Milana Machovce, že za současný neuspokojivý stav světa jsou zodpovědní muži, a že by tudíž měly dostat šanci ženy!
Nevíme, zda jsou Machovcovy filosofické traktáty známé na Islandu, ale dějí se tam zajímavé věci. Do čela dvou bank, znárodněných kvůli dopadům americké finanční krize, byly postaveny ženy. Elín Sigfúsdóttirová a Birna Einarsdóttirová se staly šéfkami Núr Landsbanki a Núr Glitnir. Obě dámy mají bohaté profesionální zkušenosti a měly by „uklidit nepořádek“, který způsobili mladí, sebevědomí, agresivní a fatálně nezkušení absolventi elitních amerických univerzit. Přání je otcem myšlenky nejmenovaného člena islandského kabinetu, že „přichází nová kultura bankovního systému“. A my budeme doufat s ním.
Podobná, dříve těžko představitelná situace nastala již na jaře tohoto roku ve Španělsku. José Luis Zapatero sestavil novou vládu, v níž je poprvé v historii více žen než mužů. V machistickém Španělsku! Ministryní obrany se stala Carmen Chacónová, ke všemu ještě v té době těhotná… Nové ministerstvo pro vědu a inovace má podporovat vývoj nových technologií a pod vedením Cristiny Garmendiaové by mělo pomoci ekonomice k většímu a především lepšímu růstu.
Zajímavé. Že by i Španělé četli Machovce? Spojujícím prvkem těchto jevů bude spíše schopnost kritické a logické reflexe. Potom lze těmto událostem předřadit i Libérii roku 2006. V rámci Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět 2008 byl uveden dokument, jak po čtrnácti letech občanské války byla v Libérii uvedena do prezidentského úřadu Ellen Johnsonová-Sirleafová. Byl to přelomový moment, neboť se stala první demokraticky zvolenou prezidentkou na africkém kontinentě. Tato „africká železná lady“ má bohaté profesionální zkušenosti, kromě jiného ze Světové banky. A mnoho dalších významných postů ve své zemi obsadila také ženami.
Možná jde opravdu již o příznaky nějaké nové „osové doby“ v dějinách. Bylo by nezodpovědné spoléhat pouze na ně samotné, ale rozhodně mohou přispět k vytvoření podstatně důležitých podmínek pro řešení současné šlamastyky. A nejde jenom o ženy. Letos se možná stane americkým prezidentem, stejně jako mistrem světa ve formuli 1, někdo jiný než „bílý muž“. Bylo by však dobře, kdyby se „bílý muž“ nezašprajcoval a nezamindrákoval, ale také, aby k tomu nebyl dohnán. Jinak řečeno, aby s „bílým mužem“ nebylo zacházeno stejně, jako „bílý muž“ zacházel s ostatními. Dokáže se lidstvo dostat na další „level“?

Obsitnik poučuje

Bílé muže, zejména ty, kteří dělají byznys a politiku, dnes charakterizuje hysterie. Taková typicky ženská vlastnost. Že by kapitalismus dělal z muže ženy? Je to úkol pro psychology a filozofy.
Velký pravičák Nicolas Sarkozy hovoří o fundamentálních reformách kapitalismu. V čínské veřejnoprávní televizi se ironicky mluví o americkém prezidentovi, který zestátňuje jednu finanční instituci za druhou, jako o „soudruhu Bushovi“.
Zato americký velvyslanec na Slovensku Vincent Obsitnik je – jak se za komunistů koncem osmdesátých říkávalo hloupým biľakovským kádrům tvrdé ideologické linie – o dvě stranické brožurky nazpět. Obsitnik tvrdě kritizoval premiéra Roberta Fica za to, že jeho vláda naznačila ochotu odkoupit nazpět od zahraničních investorů 49 procent akcií v plynárenské společnosti SPP. „Znárodnění určitě nepatří mezi pozitivní opatření pro podnikatele,“ poučoval americký velvyslanec Fica. Ještěže slovenský premiér taková vyjádření nebere vážně.

Kancléř a trh

K finanční krizi se na stránkách britského levicového deníku vyjádřil i rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. „Zastánci neoliberální hospodářské politiky říkají, že státy by měly být řízeny jako firma a že stát by se měl co nejvíce vyhýbat tomu, aby do chodu ekonomiky zasahoval. A to vše proto, aby trh reguloval sám sebe.“ Jenže nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson již před více než 50 lety odmítl idealizování trhu: „Výsledek absolutní svobody trhu bude vypadat tak, že mléko, které by potřebovaly chudé děti ke zdravému vývoji, schlamstne Rockefellerův pes.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít