Robert Half: Vývoj mezd na pracovním trhu 2011

16. února 2012, 10:03 - Profit, kmb
16. února 2012, 10:03

Jak se vyvíjely mzdy v obchodu a marketingu, IT nebo administrativě v roce 2012? Z průzkumu Salary & Benefits Guide 2011–2012 mezinárodní personální agentury Robert Half, vyplynulo, že loni byla extrémní poptávka po programátorech a v IT potvrdilo růst mzdy 46 % respondentů, zatímco v administativě růst platů potvrdilo pouze 35 % respondentů.

Foto: Profimedia.cz

Rok 2011 přinesl v oblasti obchodu a marketingu jak nárůst, tak snižování mezd na jednotlivých pozicích. Zatímco navyšování se týkalo hlavně obchodníků v sektoru FMCG (rychloobrátkové zboží) a specifických technických obchodních pozic, ke snižování mezd docházelo v technických oborech a na některých pozicích v marketingu a službách. Mezi trvale stabilní obory patří farmacie, kde v loňském roce nedošlo k výraznějším změnám ve mzdách.

Podle průzkumu došlo v roce 2011 ke zvýšení mzdy u 36 % respondentů. Docházelo ale i ke snižování mezd, které potvrdilo 18 % dotazovaných. Pokles se projevil jednak ve fixní složce mzdy, to se týká hlavně technických oborů, a také v bonusové složce, což postihlo převážně pozice v marketingu,“ říká Aleš Křížek, ředitel Robert Half International pro Českou republiku, k situaci na trhu práce v loňském roce.

K oživení českého pracovního trhu došlo díky většímu množství nově otevřených obchodních pozic. „V průběhu roku 2011 se projevoval nedostatek kvalifikovaných odborníků a seniorních zaměstnanců. Loňský rok byl vstřícnější pro vysokoškolské absolventy, kterým se otevřely nové pracovní příležitosti. Podmínkou ovšem byla komerční praxe získaná při studiu,“ dodává Aleš Křížek. Jedním z výraznějších trendů loňského roku byla i větší obliba pracovních úvazků na dobu určitou, kterými si zaměstnavatelé nechávali otevřené možnosti pro případné zhoršení ekonomických podmínek na trhu.

Větší opatrnost ze strany zaměstnavatelů je očekávána i v průběhu letošního roku. Předpokládáme, že uchazeči budou ale více flexibilní a ochotnější ke změně zaměstnání. Trend loňského roku založený na snižování fixní mzdy a zvyšování bonusové složky u obchodníků bude pokračovat. Nadále se v oblasti obchodu a marketingu bude projevovat nedostatek kvalifikovaných odborníků, zejména v technických oborech a sektoru rychloobrátkového zboží (FMCG).

Mzdy: IT a telekomunikace

Rok 2011 znamenal pro trh práce v oblasti informačních technologií (IT) extrémní poptávku po programátorech a testerech. Právě tyto pozice zaznamenaly v uplynulém roce v České republice nejvyšší mzdový nárůst (o 10-15 %). Tím se tyto pozice dostaly zpět do předkrizového období do roku 2008 a tím do role hlavních tahounů IT trhu. Naopak stabilní poptávka, podobná situaci v roce 2010, je po správcích systémů, obchodnících a manažerech. Kromě poptávky se u nich nezměnilo ani mzdové ohodnocení, které zůstalo na srovnatelné úrovni s předešlými lety. „Loňský rok byl charakteristický zejména tím, že zaměstnavatelé pociťovali celkový nedostatek kvalifikovaných IT specialistů,“ popisuje Křížek, situaci na trhu práce v IT za uplynulý rok.

Mezi nejlépe placené pozice patřily vloni, stejně jako v roce 2010, seniorní Java vývojáři a architekti, databázoví administrátoři a vedoucí týmů pro vývoj softwaru. „Měsíční hrubá mzda se u těchto pozic v loňském roce pohybovala mezi 50-90 tisíci korunami,“ doplňuje Aleš Křížek. Ze strany zaměstnavatelů byl největší zájem o programátory (Java/J2EE, C/C++, C#), business analytiky a nově i o testery. U těchto pracovních míst se společně se specialisty na vývoj a administraci databází také nejvíce zvyšovaly jednotlivé mzdy. „Stabilní mzdy odpovídající předchozímu roku 2010 se udržely u správců systémů a pracovníků v managementu. U obchodníků v oblasti IT došlo v uplynulém roce ke snížení fixní části mzdy a navýšení její bonusové složky. Cílem je zvýšení motivace zaměstnanců,“ dodává Aleš Křížek.

V letošním roce je očekávána stabilizace poptávky po testerech a vývojářích softwaru, stále však bude poptávka převyšovat nabídku. Vyhledávat se budou vedoucí nově vzniklých týmů. Vzhledem k situaci na trhu roste zájem o projektové zaměstnávání IT odborníků. Situace na pracovním trhu se zlepšila i pro vysokoškolské absolventy, u kterých je stále podmínkou komerční praxe získaná již během studia.

Mzdy: Administrativa, lidské zdroje, zákaznický servis, logistika, právo, technické pozice

V  loňském roce vzrostly mzdy u 35 % respondentů, což je nejvíce od roku 2009. Nárůst se týkal především zkušených pracovníků s 3-5letou praxí v administrativě, logistice a lidských zdrojích. Nadále pokračoval nedostatek kvalifikovaných odborníků. „Oproti předchozím rokům 2009 a 2010 došlo ke stagnaci poptávky po zaměstnancích v zákaznickém servisu. Naopak se v průběhu loňského roku opět zvedl zájem o kandidáty na pozicích HR manažerů, HR generalistů a HR specialistů,“ říká Aleš Křížek, ředitel Robert Half International pro Českou republiku. „Nové pozice se vytvářely zejména v administrativě, logistice a v rámci technických pozic. V oblasti firemního práva bylo více příležitostí i pro juniorní kandidáty,“ dodává Křížek.

V oblasti administrativy jsme zaznamenali nejvyšší nárůst mezd na pozicích výkonných asistentů (až o 3 tisíce korun). Atraktivním oborem je stále oblast lidských zdrojů, kde zájem kvalifikovaných uchazečů výrazně převyšuje počet nabídek ze strany zaměstnavatelů. Pracovní nabídky jsou v tomto oboru často na dobu určitou. Ve většině případů je důvodem zástup za zaměstnance, kteří odcházejí na mateřskou dovolenou. Měsíční hrubá mzda u pozic HR specialistů se oproti roku 2010 navýšila až o 7 tisíc korun.

Přes stagnaci poptávky po zaměstnancích v zákaznickém servisu byl v roce 2011 zájem o pracovníky v call centrech. Mzda na těchto pozicích byla srovnatelná s rokem 2010. Vyhledávanými se stali kandidáti se specifickými jazykovými znalostmi jako je maďarština nebo polština. V logistice došlo k navýšení mezd až o 3 tisíce korun u specialistů s praxí 3-5 let v oboru. Naopak mzdy se snížily u logistických manažerů. Mírný pokles poptávky po zaměstnancích zaznamenala oblast advokacie. Mzdy se ale v právním sektoru udržely stabilní. „Obvyklé mzdové rozpětí u zkušených kandidátů v advokacii s délkou praxe v oboru nad 5 let se pohybovalo mezi 70-180 tisící korunami,“ dodává Aleš Křížek.

Největší nedostatek kvalifikovaných odborníků pocítil v loňském roce technický sektor. V důsledku toho docházelo k přímému oslovování kandidátů ze strany firem a jejich přeplácení. Obecně byly ale mzdy na technických pozicích srovnatelné s rokem 2010. K výraznějšímu oživení došlo v oblasti výroby.

Očekáváme, že stejně jako v předchozích letech si zkušení kandidáti budou moci vybírat z více pracovních nabídek. Při rozhodování o změně zaměstnání ale budou opatrnější. Jedním z důležitých faktorů bude kromě výše nabízené mzdy i balíček zaměstnaneckých výhod,“ doplňuje Aleš Křížek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít