Robert Half: Vývoj mezd na pracovním trhu 2011

16. února 2012, 10:03 - Profit, kmb
16. února 2012, 10:03

Jak se vyvíjely mzdy v obchodu a marketingu, IT nebo administrativě v roce 2012? Z průzkumu Salary & Benefits Guide 2011–2012 mezinárodní personální agentury Robert Half, vyplynulo, že loni byla extrémní poptávka po programátorech a v IT potvrdilo růst mzdy 46 % respondentů, zatímco v administativě růst platů potvrdilo pouze 35 % respondentů.

Foto: Profimedia.cz

Rok 2011 přinesl v oblasti obchodu a marketingu jak nárůst, tak snižování mezd na jednotlivých pozicích. Zatímco navyšování se týkalo hlavně obchodníků v sektoru FMCG (rychloobrátkové zboží) a specifických technických obchodních pozic, ke snižování mezd docházelo v technických oborech a na některých pozicích v marketingu a službách. Mezi trvale stabilní obory patří farmacie, kde v loňském roce nedošlo k výraznějším změnám ve mzdách.

Podle průzkumu došlo v roce 2011 ke zvýšení mzdy u 36 % respondentů. Docházelo ale i ke snižování mezd, které potvrdilo 18 % dotazovaných. Pokles se projevil jednak ve fixní složce mzdy, to se týká hlavně technických oborů, a také v bonusové složce, což postihlo převážně pozice v marketingu,“ říká Aleš Křížek, ředitel Robert Half International pro Českou republiku, k situaci na trhu práce v loňském roce.

K oživení českého pracovního trhu došlo díky většímu množství nově otevřených obchodních pozic. „V průběhu roku 2011 se projevoval nedostatek kvalifikovaných odborníků a seniorních zaměstnanců. Loňský rok byl vstřícnější pro vysokoškolské absolventy, kterým se otevřely nové pracovní příležitosti. Podmínkou ovšem byla komerční praxe získaná při studiu,“ dodává Aleš Křížek. Jedním z výraznějších trendů loňského roku byla i větší obliba pracovních úvazků na dobu určitou, kterými si zaměstnavatelé nechávali otevřené možnosti pro případné zhoršení ekonomických podmínek na trhu.

Větší opatrnost ze strany zaměstnavatelů je očekávána i v průběhu letošního roku. Předpokládáme, že uchazeči budou ale více flexibilní a ochotnější ke změně zaměstnání. Trend loňského roku založený na snižování fixní mzdy a zvyšování bonusové složky u obchodníků bude pokračovat. Nadále se v oblasti obchodu a marketingu bude projevovat nedostatek kvalifikovaných odborníků, zejména v technických oborech a sektoru rychloobrátkového zboží (FMCG).

Mzdy: IT a telekomunikace

Rok 2011 znamenal pro trh práce v oblasti informačních technologií (IT) extrémní poptávku po programátorech a testerech. Právě tyto pozice zaznamenaly v uplynulém roce v České republice nejvyšší mzdový nárůst (o 10-15 %). Tím se tyto pozice dostaly zpět do předkrizového období do roku 2008 a tím do role hlavních tahounů IT trhu. Naopak stabilní poptávka, podobná situaci v roce 2010, je po správcích systémů, obchodnících a manažerech. Kromě poptávky se u nich nezměnilo ani mzdové ohodnocení, které zůstalo na srovnatelné úrovni s předešlými lety. „Loňský rok byl charakteristický zejména tím, že zaměstnavatelé pociťovali celkový nedostatek kvalifikovaných IT specialistů,“ popisuje Křížek, situaci na trhu práce v IT za uplynulý rok.

Mezi nejlépe placené pozice patřily vloni, stejně jako v roce 2010, seniorní Java vývojáři a architekti, databázoví administrátoři a vedoucí týmů pro vývoj softwaru. „Měsíční hrubá mzda se u těchto pozic v loňském roce pohybovala mezi 50-90 tisíci korunami,“ doplňuje Aleš Křížek. Ze strany zaměstnavatelů byl největší zájem o programátory (Java/J2EE, C/C++, C#), business analytiky a nově i o testery. U těchto pracovních míst se společně se specialisty na vývoj a administraci databází také nejvíce zvyšovaly jednotlivé mzdy. „Stabilní mzdy odpovídající předchozímu roku 2010 se udržely u správců systémů a pracovníků v managementu. U obchodníků v oblasti IT došlo v uplynulém roce ke snížení fixní části mzdy a navýšení její bonusové složky. Cílem je zvýšení motivace zaměstnanců,“ dodává Aleš Křížek.

V letošním roce je očekávána stabilizace poptávky po testerech a vývojářích softwaru, stále však bude poptávka převyšovat nabídku. Vyhledávat se budou vedoucí nově vzniklých týmů. Vzhledem k situaci na trhu roste zájem o projektové zaměstnávání IT odborníků. Situace na pracovním trhu se zlepšila i pro vysokoškolské absolventy, u kterých je stále podmínkou komerční praxe získaná již během studia.

Mzdy: Administrativa, lidské zdroje, zákaznický servis, logistika, právo, technické pozice

V  loňském roce vzrostly mzdy u 35 % respondentů, což je nejvíce od roku 2009. Nárůst se týkal především zkušených pracovníků s 3-5letou praxí v administrativě, logistice a lidských zdrojích. Nadále pokračoval nedostatek kvalifikovaných odborníků. „Oproti předchozím rokům 2009 a 2010 došlo ke stagnaci poptávky po zaměstnancích v zákaznickém servisu. Naopak se v průběhu loňského roku opět zvedl zájem o kandidáty na pozicích HR manažerů, HR generalistů a HR specialistů,“ říká Aleš Křížek, ředitel Robert Half International pro Českou republiku. „Nové pozice se vytvářely zejména v administrativě, logistice a v rámci technických pozic. V oblasti firemního práva bylo více příležitostí i pro juniorní kandidáty,“ dodává Křížek.

V oblasti administrativy jsme zaznamenali nejvyšší nárůst mezd na pozicích výkonných asistentů (až o 3 tisíce korun). Atraktivním oborem je stále oblast lidských zdrojů, kde zájem kvalifikovaných uchazečů výrazně převyšuje počet nabídek ze strany zaměstnavatelů. Pracovní nabídky jsou v tomto oboru často na dobu určitou. Ve většině případů je důvodem zástup za zaměstnance, kteří odcházejí na mateřskou dovolenou. Měsíční hrubá mzda u pozic HR specialistů se oproti roku 2010 navýšila až o 7 tisíc korun.

Přes stagnaci poptávky po zaměstnancích v zákaznickém servisu byl v roce 2011 zájem o pracovníky v call centrech. Mzda na těchto pozicích byla srovnatelná s rokem 2010. Vyhledávanými se stali kandidáti se specifickými jazykovými znalostmi jako je maďarština nebo polština. V logistice došlo k navýšení mezd až o 3 tisíce korun u specialistů s praxí 3-5 let v oboru. Naopak mzdy se snížily u logistických manažerů. Mírný pokles poptávky po zaměstnancích zaznamenala oblast advokacie. Mzdy se ale v právním sektoru udržely stabilní. „Obvyklé mzdové rozpětí u zkušených kandidátů v advokacii s délkou praxe v oboru nad 5 let se pohybovalo mezi 70-180 tisící korunami,“ dodává Aleš Křížek.

Největší nedostatek kvalifikovaných odborníků pocítil v loňském roce technický sektor. V důsledku toho docházelo k přímému oslovování kandidátů ze strany firem a jejich přeplácení. Obecně byly ale mzdy na technických pozicích srovnatelné s rokem 2010. K výraznějšímu oživení došlo v oblasti výroby.

Očekáváme, že stejně jako v předchozích letech si zkušení kandidáti budou moci vybírat z více pracovních nabídek. Při rozhodování o změně zaměstnání ale budou opatrnější. Jedním z důležitých faktorů bude kromě výše nabízené mzdy i balíček zaměstnaneckých výhod,“ doplňuje Aleš Křížek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít