Robbins místo Chamberse. Gigant Cisco střídá kapitána

 Sedlák 12. května 2015, 06:36  -  Jan Sedlák
12. května 2015, 06:36

Po dvaceti letech v čele firmy již John Chambers není schopen adekvátně reagovat na výzvy dnešního IT světa. Tak zní názor řady analytiků i akcionářů amerického Ciska. Vliv odcházejícího výkonného šéfa však zůstane obrovský. Střídá jej muž z nejloajálnějších, Chuck Robbins.

S Johnem Chambersem jsem se poprvé osobně setkal před pár lety na konferenci v San Diegu. Jako novinář jsem čekal v první řadě na jeho vystoupení před několika desítkami tisíc lidí. Prohlížel jsem si poznámky a hleděl si svého, když mi najednou někdo zaklepal na rameno. „Co byste chtěl dnes slyšet? O čem bych měl mluvit?“ ptal se se zvídavým výrazem aktivní šedesátník. Byl to Chambers, který se zrovna chystal na pódium a procházel hledištěm. Se značným překvapením jsem se zmohl pouze na to, že bych rád slyšel „cokoli“.

Od té doby jsem měl možnost s dlouholetým šéfem jedné z největších a nejúspěšnějších technologických firem světa mluvit několikrát, ať na podobných akcích nebo při pravidelných kvartálních konferenčních hovorech k finančním výsledkům. Vždy jsem si všímal jeho nepředstírané přívětivosti a zájmu o to, co protistrana říkala, jaké měla poznámky a na co se ptala. I proto byl ve firmě oblíbený.

John Chambers, nyní už bývalý ředitel Cisco.


Na vysoké noze

Chambers stál v čele gigantu Cisco Systems od roku 1995 a firma za jeho vedení měla velice úspěšné období. Akcie za tu dobu vyrostly ze čtyř dolarů za kus na současných téměř třicet dolarů. Rok před Chambersovým nástupem do funkce Cisco vykazovalo roční tržby ve výši 1,2 miliardy dolarů, v loňském roce to bylo přes 47 miliard. Společnost má nyní hodnotu na burze kolem 150 miliard dolarů. Chambers byl při tom, když mělo Cisco auru jako dnes o generaci mladší technologické společnosti Google či Facebook. Cisco definovalo éru síťové komunikace a i dnes přes switche, routery a další „krabičky“ Cisco proudí významná část internetových dat a funguje na nich řada firemních počítačových sítí.

Do veleúspěšného byznysu Ciska nicméně v posledních letech začaly promlouvat výrazné novinky na síťovém trhu (sítě už nemusí být nutně spojeny pouze s hardwarem). Mnoho akcionářů a odborníků si už delší dobu přálo, aby pětašedesátiletý Chambers odešel do důchodu a pozici výkonného ředitele uvolnil někomu mladšímu. Bylo mu vytýkáno, že pouze reaguje na změny, než aby určoval vývoj. Manažerovi se základním ročním platem přesahujícím 20 milionů dolarů se ale na odpočinek vůbec nechtělo a svůj odchod neustále oddaloval. Život výkonného šéfa jedné z nejvýznamnějších firem světa se mu zamlouvá. Cisco mělo a má dopad na americkou ekonomiku a Chambers se skrze tento vliv snažil prosazovat změny pomocí politiky. Naposledy se zasazoval o nižší zdanění příjmů ze zahraničí. Cisco ostatně jistý čas kupovalo firmy pouze mimo Spojené státy.

Proč tolik pozornosti odcházejícímu šéfovi? Je to jednoduché – Chambers nastavil Ciscu takový kurz a ponechal si v něm takový vliv, že Chuck Robbins, který za pár týdnů na nejvyšší křeslo usedne, bude z Chambersova odkazu těžit minimálně několik let.

Udělej z nás číslo jedna!

Robbins bude podléhat Chambersově vlivu a umožní mu podílet se na chodu Ciska, shodují se mnozí zaměstnanci. Chambers se své moci skutečně nechce vzdát, a i když už nebude ředitelem, ponechal si pozici výkonného předsedy představenstva. Z ní bude do poměrů ve firmě nadále mluvit a bude chtít cestovat a setkávat se s významnými zákazníky a představiteli vlád. Odstupující výkonný šéf v konferenčním hovoru sám uvedl, že 50 až 75 procent svého času chce věnovat práci pro Cisco a že novému šéfovi bude chtít „rok nebo dva“ pomáhat.

„Budeš řídit tuhle společnost. Udělej z ní IT firmu číslo jedna,“ sdělil Chambers Robbinsovi při symbolickém předávání žezla. Udělat z Cisca největší technologickou firmu světa, ať se to definuje jakkoli, byl Chambersův ambiciózní plán. „Jsme společnost, která se neustále mění a zlepšuje a která ví, jak zůstat v kurzu,“ řekl při mé poslední prosincové návštěvě v sídle společnosti v San José.

Chuck Robbins má tento plán realizovat. „Věřím, že naše strategie funguje,“ uvedl a jasně tak naznačil, že chce ve stopách svého předchůdce pokračovat. Robbins byl ostatně z velké části spolutvůrcem aktuálního Ciska. Do firmy přišel dva roky po Chambersovi (1997) a v posledních letech působil jako viceprezident pro mezinárodní obchod a partnery. Během restrukturalizace postupně změnil fungování obchodních týmů ve firmě a dokázal pro Cisco udržet ony partnery. Jde o kritickou část byznysu, přes kterou stále teče 80 procent všech tržeb. Robbinsovi se vedle toho podařilo rozšířit i přímé prodeje. Sekce, které Robbins doposud šéfoval, pohání celé Cisco.

Jako vystudovaný matematik a softwarový inženýr to Robbins mimo jiné dobře umí s tabulkami. Po škole se několik let živil jako vývojář bankovních aplikací a několikrát prokázal, že technologiím a trendům kolem rozumí. V posledních letech stál za velkou řadou akvizic, v rámci nichž společnost získala zajímavé inovace. Jde mimo jiné také o pražskou Cognitive Security, na jejímž základě Cisco vybudovalo na Karlově náměstí výzkumné a vývojové centrum pro kybernetickou bezpečnost. To je oblast, kterou Robbins aktivně budoval a prosazoval (vedle nástrojů pro komunikaci a spolupráci).

Chuck Robbins, nový šéf Cisco.


Cesta na vrchol IT branže pro Robbinsovo Cisco nebude v žádném případě jednoduchá. „V poslední době se dějí největší změny, které se v IT kdy děly. Šéfové IT oddělení tlačí na dodavatele a neustále říkají, abychom byli rychlejší,“ řekl mi Robbins nedávno v rozhovoru. A právě požadavek na rychlost ne vždy Cisku svědčí. Tradiční podnik bojuje s mladou konkurencí a novými poměry na trhu, což někdy bolí.

Síťové technologie stále tvoří kolem 70 procent tržeb společnosti. Chuck Robbins nyní hodně mluví o tématech, jako jsou chytré senzory, čipy a internet věcí. Když se z nich budou generovat data, bude je třeba někudy (sítěmi) přenášet a někde zpracovávat a skladovat (na serverech Ciska, což je aktuálně velice rostoucí divize).

Žertéř v čele reorganizace

I kvůli změnám na trhu došlo v Cisku na masivní reorganizaci, v níž Robbins hrál významnou roli. Cisco propustilo 25 tisíc lidí a od podzimu vyměnilo 30 procent manažerů. Jednotlivé týmy byly přestavěny tak, aby více spolupracovaly a dělaly na více integrovaných systémech. Z celkových 75 tisíc zaměstnanců se přesuny dotkly 30 tisíc lidí. Cisco v posledních dvou letech realizovalo více než deset akvizic a vše potřebovalo sladit. Restrukturalizace pokračuje i letos a vyjít má až na 600 milionů dolarů. Robbins bude chtít (a bude muset) více investovat do softwaru, bezpečnosti a integrovat a zjednodušit nabídku.

I tak je ale pro mnohé jmenování Chucka Robbinse na pozici výkonného ředitele překvapením. Chambers na veřejnosti častěji prezentoval jiné osobnosti, technologickou šéfku Padmasree Warriorovou a viceprezidenta pro vývoj Roba Lloyda. Své ale jistě sehrál již zmiňovaný fakt, že Robbins byl Chambersovi oddaný a že nehodlá nijak výrazně odbočovat z narýsované cesty.

Robbins je v Cisku i mezi zákazníky a partnery oblíbený díky velikému smyslu pro humor. Během mé poslední návštěvy v centrále společnosti neustále vtipkoval a dokázal pohotově reagovat na okolí. Skoro to vypadá, jako by nic nebral vážně. To je ale jenom zdání. Cisco má ve svém sídle profesionální studio, kde se natáčejí pořady a materiály pro zákazníky, partnery a veřejnost. Společně s Robbinsem jsem se jednoho takového natáčení zúčastnil. Zrovna měl jako hosta jednoho z ředitelů basketbalové ligy NBA, protože sport je oblast, kde se přenosy dat a internet věcí hodně řeší. Ještě před zapnutím kamer byl Robbins samý vtípek. Jakmile se rozsvítilo červené světýlko, stal se z něj odměřený profesionál.

Chuck Robbins (49)
» vyrostl v Západní Virginii, vystudoval univerzitu v Severní Karolíně se zaměřením na matematiku a počítačové vědy
» po škole pracoval jako vývojář pět let pro North Carolina National Bank, dnes Bank of America
» před příchodem do Cisca pracoval také pro konkurenta Wellfleet
» do Cisca nastoupil v roce 1997, prošel několika pozicemi a naposledy působil jako viceprezident pro obchod a partnery
» je aktivním členem organizace proti domácímu násilí na ženách, její členové poskytují pomoc a přístřeší týraným ženám
» na Twitteru je pod jménem @ChuckRobbins

Čtěte také:

Cisco bude mít nového výkonného šéfa, Chambers odchází

České Cisco konečně našlo nového šéfa, bude jím ředitel VMwaru

Cisco chce být největší IT firmou světa

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít