Article, show

RM-Systém loni porazil burzu

22. ledna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
22. ledna 2007, 00:00

VÝNOSY KAPITÁLOVÉHO TRHUObchodování s českými akciemi v RM-Systému mohlo loni vynést investorům i více než třísetprocentní zisk. Menší trh tak překonal burzu, kde takového výnosu dosáhnout nešlo ani optimálním nákupem a prodejem.Investoři na českém kapitálovém trhu mají za sebou proměnlivý rok.

VÝNOSY KAPITÁLOVÉHO TRHU Obchodování s českými akciemi v RM-Systému mohlo loni vynést investorům i více než třísetprocentní zisk. Menší trh tak překonal burzu, kde takového výnosu dosáhnout nešlo ani optimálním nákupem a prodejem. Investoři na českém kapitálovém trhu mají za sebou proměnlivý rok. Prudký růst prvních čtyř měsíců vystřídal ještě prudší dvouměsíční pokles. Druhé pololetí pak dohánělo předchozí propad. Na pražské burze se třem titulům nepodařilo dostat alespoň na cenu z počátku roku 2006. A to akciím operátora Telefónica O2, na jejímž devítiprocentním poklesu se projevila výplata mimořádné dividendy, či Komerční bance, která ztratila deset procent. V neposlední řadě i akciím Philip Morris, které při ztrátě tržního podílu oslabily o 40 procent. Ztrátové byly tyto tituly i v „konkurenčním“ RMSystému. Naopak největší nárůst na burze loni zaznamenaly akcie firem Orco (+ 52 procent) a ČEZ (+ 30 procent). BURZE SE NEDAŘILO Pražské burze cenných papírů se loni vedlo nejhůř za posledních pět let. Její hlavní akciový index PX „přibral“ jen necelých osm procent. Přitom v posledních letech burza investorům přinášela i čtyřiceti- až padesátiprocentní roční zhodnocení. V Praze se loni prodaly a nakoupily akcie za 849 miliard korun. To bylo o 18,5 procenta méně než v rekordním roce 2005. Tehdy obchody přesáhly magický bilion. Zdejším trhem opět hýbala elektrárenská společnost ČEZ. Investorům prošly rukama její akcie za celkových 347,5 miliardy korun. Hodně se obchodovalo také s papíry farmaceutické společnosti Zentiva a Komerční banky. Kolik bylo možné vydělat při optimální době nákupu a prodeje? Nejvíc opět na akciích Orco. Ten, kdo je nakoupil v půlce června za 2044 korun a prodal v říjnu za 2901, vydělal přibližně 60 procent. Až padesátiprocentního výnosu se dalo dosáhnout dobrým nákupem a prodejem akcií Erste Bank, čtyřicetiprocentního u akcií ČEZ. Nákupy bylo zapotřebí provést v červnu, v době největších propadů burzy, a vydržet do konce roku. I celoročně ztrátový Philip Morris mohl vydělat až 30 procent investorům, kteří akcie nakoupili v srpnu a prodali koncem roku. V RM-SYSTÉMU ZAZÁŘILY VÍTKOVICE

Výrazně vyšších zisků bylo možné loni dosáhnout na druhém akciovém trhu - RMSystému. V segmentu EasyClick, kde se obchodují nejlikvidnější tituly, udělaly majitelům největší radost akcie Vítkovic. Za celý rok si připsaly velmi solidních 135 procent, ale možný výnos byl i mnohem vyšší. Podle analýzy Romana Jandíka z RM-Systému se nejlevněji dal tento titul nakoupit v květnu za 190 korun a nejlepší prodej za 829 korun byl v prosinci. Tedy teoreticky se dalo na titulu vydělat dokonce až 336 procent. Druhé místo pomyslného akciového žebříčku RM-S obsadila společnost ČEZ s ročním zhodnocením necelých 29 procent. Při velkém propadu v průběhu května a června se tento titul obchodoval i za 545 korun. Maximálních hodnot dosáhl v prosinci (1038 korun), optimální výnos tak mohl být i 50 procent. TATRA VYDĚLALA AŽ STO PROCENT Třetí místo dle výkonnosti podle Jandíka obsadily akcie Tatry, které si za rok připsaly 18 procent. Dlouho klidné obchody rozhýbala v závěru roku zpráva týkající se dodávky 556 nákladních automobilů pro českou armádu. Nový kontrakt za více než dvě miliardy korun pomohl k růstu titulu až na hladinu 185 korun. Nejlevněji se loni dala Tatra koupit za 91 korun, naopak nejdráž prodat za 185 korun. Možný výnos je tedy v tomto případě více než sto procent. Ve srovnání s úroky na vkladech rovněž velmi pěkný zisk loni přinesly akcie Mittal Steel Ostrava - 17 procent. Nejnižších hodnot dosáhnul kurz v polovině roku (1844 korun), k maximům se dostal v jeho závěru. Tehdy se tyto akcie obchodovaly i za 3200 korun. Teoretický výnos je v tomto případě 74 procent. Střed akciového pelotonu obsadila Česká spořitelna s osmiprocentním ročním výnosem. Konec pomyslného žebříčku odsadily akcie ztrátové, a to Třinecké železárny, Komerční banka a společnost Telefónica O2. Nutno dodat, že poslední tři jmenované emise přinesly majitelům poměrně zajímavou dividendu, kterou je třeba od ztráty odečíst. SMŮLA SE LEPÍ NA CIGARETY**

Nejhůře ze všech jedenácti emisí obchodovaných v EasyClick dopadl Philip Morris ČR. Za loňský rok ztratil 41 procent, tedy přibližně stejně jako na burze. Negativních impulzů, které vedly k prudkému propadu, lze najít několik. Zejména ztráta tržního postavení a s tím spojený pokles zisku a dividendy.

Právě spekulace ohledně budoucí dividendy vedla podle Jandíka k odchodu velkého počtu investorů z tohoto dříve oblíbeného titulu a následnému propadu kurzu. Hospodaření Philip Morris nepomáhá ani neustále se zvyšující spotřební daň z tabákových výrobků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít