Rizikový prodej bytu

02. prosince 2008, 12:35 - Petr Novotný
02. prosince 2008, 12:35

Dobře zajištěný proces jednání se spotřebitelem znamená pro developera právní jistotu

Developeři, kteří se snaží si zajistit co nejsilnější právní postavení, mohou docílit opačného efektu. Značně nevyvážené smlouvy se mohou stát předmětem sporů, do budoucna sehrát klíčovou roli při rozhodování spotřebitele o výběru projektu a ovlivnit jejich financování bankami. S poklesem zájmu o nové byty poroste poptávka po kvalitní smluvní dokumentaci. Dobře zpracovaná a zajištěná smluvní dokumentace pro developera znamená právní jistotu a dnes i konkurenční výhodu.

Rizika

Hlavní české developerské společnosti používají při prodeji bytu ve svých projektech smlouvy, které jim sice přinášejí prvoplánové výhody a silnější pozici vůči zájemci o něj, ale současně i nezanedbatelná rizika. Ta možná nejsou natolik zřetelná jako nevyváženost smluvního postavení mezi developerem a zájemcem, ale o to palčivěji mohou na developerskou společnost dolehnout. Zejména v případě poklesu poptávky a zpomalení růstu segmentu. To ostatně v poslední době ukazují některé indikátory, které jsme zjistili v analýze smluvních vztahů, jež se zaměřila na deset hlavních hráčů na českém trhu.
Nikdo nepochybuje, že se v době největšího boomu na trhu rezidenčních projektů developeři nemuseli klientům podbízet. Charakter analyzovaných smluv, míra jejich nevyváženosti i rozšíření mezi jednotlivými hráči na trhu a výskyt zbytečně rizikových ustanovení byly důvody, proč jsme se rozhodli – původně klientskou – analýzu zveřejnit v médiích.

Podceňování

O revidovaných smlouvách lze obecně říct, že developeři většinou podceňují informační povinnost, transparentní přístup ke spotřebiteli a také průkazné doložení jeho průběžného informování o všech klíčových bodech při koupi nemovitosti. Správně nastavený systém a transparentní přístup může developerovi zajistit stejné garance i výhodně postavenou smlouvu bez právní nejistoty a rizik spojených s porušením ustanovení na ochranu spotřebitele.
Společným jmenovatelem většiny problematických ustanovení zjištěných ve smlouvách se totiž ukázalo přenášení podstatných rizik na zájemce. Většina koupí nemovitostí je prováděna za účelem zajištění bydlení pro vlastní potřebu kupujících. Většinou tedy jde o právní vztah mezi spotřebitelem a podnikatelem.
Co tedy developer skutečně riskuje smlouvami, které na první pohled hrají jen pro něho? Kromě „banality“, jakou je riziko neplatnosti konkrétního ustanovení, také to, že se jí spotřebitel bude dovolávat u soudu. S tím jsou spojené náklady na soudní řízení a právní zastoupení.

Dopady

Mnohem podstatnějším rizikem však pro developera je, že ztrácí právní jistotu ohledně obsahu závazků a neví, jak se smluvní vztah bude vyvíjet. Navíc, pokud soud uzná, že práva spotřebitele byla poškozena, může uložit, aby byl výsledek sporu zveřejněn na náklady developera. Zveřejnění negativních informací o projektu na základě soudního rozhodnutí může zásadně ovlivnit nejen jeho ekonomickou úspěšnost, ale i celkové postavení na trhu.
Navíc platí, že nevyvážené a jednostranné dokumenty s sebou nesou rizika i pro jeho smluvní partnery. Nekvalitní smlouvy mohou ovlivnit vztah developera a financují banky. Před poskytnutím úvěru se banky vyjadřují ke znění smluvních dokumentů. Zjistí-li banka, že smluvní dokumentace obsahuje určitá rizika, tato skutečnost ovlivní poskytnutí úvěru. V kontextu aktuální situace proto charakter smluv uzavřených v rámci předchozího projektu může ovlivnit posuzování situace developera a ochotu bank půjčovat.

Konkurenční výhoda

Je třeba dodat, že zveřejnění analýzy vyvolalo značný ohlas veřejnosti i developerů. Přestože většina médií akcentovala především nevýhodné postavení spotřebitele, zpětná vazba, kterou jsme získali od developerů, svědčí o tom, že zvažují změnu přístupu. A začali reflektovat riziko, které špatně připravené smlouvy představují i pro ně. Dobře zpracovaný a zajištěný proces prodeje a jednání se spotřebitelem pro developera znamená právní jistotu a v rámci reality současného vývoje trhu také konkurenční výhodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít