Rizikový kapitál lákají hlavně biotechnologie

26. ledna 2004, 00:00 - Dana Rybáková
26. ledna 2004, 00:00

VĚTŠINA FIREM FINANCOVANÝCH PROSTŘEDNICTVÍM RIZIKOVÉHO KAPITÁLU LETOS OČEKÁVÁ, ŽE PŘÍLIV INVESTIC DO OBLASTI RIZIKOVÉHO KAPITÁLU SE ZVÝŠÍ. VÝVOJ POSLEDNÍCH MĚSÍCŮ JE V TOM PODPORUJE.

Financování prostřednictvím rizikového kapitálu, který se zaměřuje na vyšší rizika s očekáváním vysokých zisků, je ve světě opět na vzestupu. Další navýšení finančních prostředků do konce letošního roku předpokládají 52 procenta firem financovaných tímto způsobem. Vyplývá to z výhledové studie společnosti Ernst & Young sestavené na základě odpovědí 257 respondentů průzkumu zaměřeného na firmy investující do rizikového kapitálu a financované jeho prostřednictvím. Získávání zdrojů pro rizikové investice bylo srovnatelné ve Spojených státech i v Evropě. V USA potvrdila, že chce zvýšit do konce roku 2004 zdroje, 53 procenta respondentů, v Evropě 48 procent dotázaných. V prvních třech čtvrtletích loňského roku dosáhly investice získané prostřednictvím fondů rizikového kapitálu v USA 3,4 miliardy dolarů, což je velmi málo. Stejně na tom byla Evropa s 803 miliony eur. Na lepší časy se začalo blýskat až v posledním čtvrtletí v USA. Ze studie vyplynulo, že deset procent respondentů z celého světa začalo vloni vyvíjet mimořádnou aktivitu k získání investic.

INVESTOŘI ZŮSTANOU OPATRNĚJŠÍ Dobrá zpráva je, že zlepšení zaznamenaly investice do začínajících podniků. „Téměř desetina respondentů očekává zvýšení úspěšnosti současných společností financováním prostřednictvím rizikového kapitálu s tím, že nejméně čtyřicet procent jejich nynějších investic má dobrou pozici pro letošní start,“ uvedla vedoucí divize Corporate Finance společnosti Ernst & Young Petra Wendelová. Investoři v posledních letech omezili umísťování svých prostředků do soukromého vlastního jmění a rizikového kapitálu. Nyní jsou však opět připraveni investovat, i když zřejmě ne na tak vysoké úrovni jako v letech 1999 až 2000. S tím, jak poroste aktivita v získávání prostředků, bude se zvyšovat i aktivita investorů do rizikového kapitálu. „Oblast tohoto kapitálu se konečně začíná chovat tak, jak se od ní předpokládá. Zaměřuje se opět na podporu inovací a na budování samostatných firem s dlouhou životností. S tím souvisejí také realističtější očekávání investorů i firem financovaných prostřednictvím rizikového kapitálu,“ řekla Wendelová. Po propadu předchozích tří let lze vidět v aktivitách v oblasti rizikového investování v posledních dvou čtvrtletích určité znaky optimizmu. Dnešní podnikatelé řídí kvalitnější společnosti s větší kapitálovou přiměřeností a s technologiemi odpovídajícími potřebám trhu. A díky tomu lze očekávat globální zvýšení investic do začínajících podniků. VÝZVOU JE ČÍNA A INDIE

„Příští rok rovněž přinese výzvy - vznik nových globálních inovačních center, jako jsou Čína a Indie, potřebu financování přípravy společností na start v novém právním prostředí a pokračující konsolidaci odvětví investic do rizikového kapitálu,“ podotkla Wendelová.

NOVÝCH INVESTORŮ MNOHO NEPŘIBUDE

Výsledky studie ukazují, že investoři do fondů rizikového kapitálu budou z velké části pocházet z řad těch stávajících. Asi 57 procent firem financovaných přes rizikový kapitál očekává návrat padesáti až sta procent svých současných investorů. Firmy předpokládají, že získají prostředky na srovnatelné úrovni jako vloni. Více než polovina firem (55 procent) financovaných prostřednictvím rizikového kapitálu plánuje navýšení zdrojů o méně než sto milionů dolarů. Jen sedm procent firem využívajících tyto peníze pak očekává, že jejich finanční zdroje překročí 350 milionů dolarů. Konkrétně jde o sedm firem z USA a devět evropských.

VEDOU BIOTECHNOLOGIE A INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE

Třetina respondentů považuje za nejslibnější investiční sektor letošního roku zdravotnictví a farmacii, zejména biotechnologie. To odpovídá charakteru investic v posledních čtvrtletích. Mimo to 34 procenta investorů uvedla, že jejich firmy letos zvýší investice do společností zabývajících se zdravotnictvím, biotechnologií a zdravotnickou technikou. 59 procent bude do těchto oborů investovat stejně jako vloni. Populární zůstávají také informační technologie. Šedesát procent firem chce udržet loňskou úroveň investic do IT a 28 procent investic do této oblasti zvýší. Pokud jde o Českou republiku, rizikový kapitál u nás hraje specifickou roli mimo jiné i proto, že dosud žádná česká firma nezískala akciový kapitál veřejným úpisem. Stejně jako jinde ve světě i v tuzemsku fondy rizikového kapitálu v uplynulých letech utrpěly značné ztráty při investicích do „virtuálních“ projektů v období boomu nových technologických firem. „Vrací se proto ke konzervativnějším odvětvím a solidně předpověditelným výnosům. Poptávka po vhodných projektech však v České republice i nadále převyšuje nabídku,“ konstatovala Wendelová. Investoři zájem o tuzemsko mají. Například i proto, že vstup Česka do Evropské unie z nás dělá „plnohodnotější“ zemi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít