Rizikový kapitál do malých firem

17. ledna 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
17. ledna 2005, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍ Nový program na podporu investic rizikového kapitálu do malých a středních technologických podniků připravila agentura CzechInvest. Její návrh má vláda dostat na stůl v prvním pololetí letošního roku.

PODPORA PODNIKÁNÍ Nový program na podporu investic rizikového kapitálu do malých a středních technologických podniků připravila agentura CzechInvest. Její návrh má vláda dostat na stůl v prvním pololetí letošního roku. Cílem programu je nastartovat investice do menších projektů v hodnotě pět až 25 milionů korun, které zatím fondy rizikového kapitálu působící v tuzemsku nepokrývají. Přístup k tomuto kapitálu by tak mohly získat i začínající firmy. „Program by se měl zaměřit na podporu těch podnikatelských aktivit, které dnes nefinancují ani banky, ani rizikový kapitál, ani veřejné prostředky. Bude se týkat začínajících a dynamických podnikatelů, kteří mají zajímavé, ale rizikové inovační projekty,“ říká generální ředitel CzechInvestu Radomil Novák. Na financování by se měla vedle fondů rizikového kapitálu podílet také Evropská investiční banka a částečně i veřejné rozpočty. PORADENSTVÍ I PRO ZAČÍNAJÍCÍ Od začátku letošního roku funguje v rámci CzechInvestu program Poradenství. V jeho rámci mohou malí a střední podnikatelé získat dotace na poradenské a vzdělávací služby až do výše padesáti procent uznatelných nákladů. Program financuje státní rozpočet. Pro tento a příští rok připadne na Poradenství 30 milionů korun. Lidé, kteří s podnikáním teprve začínají, mohou prostřednictvím tohoto programu získat až dvacet tisíc korun, již existující firmy maximálně padesát tisíc. Přihlásit se lze prostřednictvím sítě regionálních poradenských a informačních center nebo prostřednictvím podnikatelských a inovačních center. REGISTR PORADCŮ

V polovině letošního roku spustí CzechInvest také Registr poradců. Pro podnikatele má být určitým vodítkem při výběru konzultantů. „V nejbližších týdnech se uskuteční výběrové řízení, jehož cílem bude vybrat firmu, která bude kvalitu poradců prověřovat,“ říká Novák. V první fázi projektu obsáhne databáze nejméně 350 subjektů, které pokryjí celou škálu poradenství od počátku podnikání až po zavádění standardů ve firmách. „Očekáváme, že Registr poradců výrazně omezí problémy s neseriózními poradenskými firmami, na jejichž práci si podnikatelé stěžují. Kromě jiného si někteří konzultanti nechávají platit za služby, které naše regionální kanceláře poskytují bezplatně. Nebo dokonce prodávají tištěné materiály CzechInvestu, které jsou také zadarmo,“ upozorňuje Novák.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít