Riskovat je pro mě přirozené

07. února 2005, 00:00 - ONDŘEJ DRÁBEK
07. února 2005, 00:00

JAKUB ŠPALEK Herce Jakuba Špalka si možná pamatujete z filmu Šakalí léta. Ne už tolik se o něm ví, že řídí společnost s obratem přes deset milionů korun ročně. Samozřejmě - je to divadlo. Divadlo v pražské Celetné hraje přes 400 představení ročně.

**JAKUB ŠPALEK

Herce Jakuba Špalka si možná pamatujete z filmu Šakalí léta. Ne už tolik se o něm ví, že řídí společnost s obratem přes deset milionů korun ročně. Samozřejmě - je to divadlo.

Divadlo v pražské Celetné hraje přes 400 představení ročně. Divadelní spolek Kašpar, který zde má domovskou scénu (ale není jediným souborem, jenž tu hraje), stojí před diváky více než tři sta padesátkrát v roce. Co by za takové vytížení dala jiná divadla a soubory v Česku. Za úspěchem divadla stojí Jakub Špalek a jeho firma Gaspar.

Gaspar je v podstatě servisní společnost divadla. Divadlo v Celené si pronajímá od Divadelního ústavu. To poté pronajímá dál. Stará se o provoz přilehlé kavárny, rekonstrukce, repertoár i produkci. Špalek také stojí v čele občanského sdružení Kašpar, které představuje vlastně samotný soubor, v němž je nyní 36 herců. Do toho sám hraje a režíruje.

„Důvod, proč je divadlo tak podnikatelsky úspěšné, je fakt, že celou práci zvládáme ve velice málo lidech. Člověk v hledišti nepozná, že kolem toho, co se děje na jevišti, běhá hrstka lidí. Jeden člověk má na starosti techniku, další se stará o herecký soubor, jiný člověk dělá propagaci a jeden se stará o peníze. Nevýhodou tohoto systému je, že kdykoliv se něco stane, odnesu to já, protože nemáme žádný systém podšéfů a nadšéfů, který by ten průšvih zbrzdil,“ vysvětluje Špalek.

Jeho den je poměrně nabitý. Do divadla přichází na osmou, od devíti má porady, mezi desátou a druhou odpolení zkouší s herci. Pak až do čtyř vyřizuje záležitosti v divadle. Mezi čtvrtou a šestou spí, pak jde znovu do divadla. Buď sám hraje, nebo jen dohlíží. V noci mezi jedenáctou a jednou si připravuje poznámky pro zkoušení nových her.

„Je mi jasné, že hodně riskuju. Ale to je pro mě přirozená věc. Někdo mi kdysi řekl: Jakube, vy nejednáte podle svých finančních možností. Ale kdybych to dělal, tak jsme nikdy nevznikli a já bych neudělal dvě třetiny práce,“ dodává Špalek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít