Riskovat je pro mě přirozené

07. února 2005, 00:00 - ONDŘEJ DRÁBEK
07. února 2005, 00:00

JAKUB ŠPALEK Herce Jakuba Špalka si možná pamatujete z filmu Šakalí léta. Ne už tolik se o něm ví, že řídí společnost s obratem přes deset milionů korun ročně. Samozřejmě - je to divadlo. Divadlo v pražské Celetné hraje přes 400 představení ročně.

**JAKUB ŠPALEK

Herce Jakuba Špalka si možná pamatujete z filmu Šakalí léta. Ne už tolik se o něm ví, že řídí společnost s obratem přes deset milionů korun ročně. Samozřejmě - je to divadlo.

Divadlo v pražské Celetné hraje přes 400 představení ročně. Divadelní spolek Kašpar, který zde má domovskou scénu (ale není jediným souborem, jenž tu hraje), stojí před diváky více než tři sta padesátkrát v roce. Co by za takové vytížení dala jiná divadla a soubory v Česku. Za úspěchem divadla stojí Jakub Špalek a jeho firma Gaspar.

Gaspar je v podstatě servisní společnost divadla. Divadlo v Celené si pronajímá od Divadelního ústavu. To poté pronajímá dál. Stará se o provoz přilehlé kavárny, rekonstrukce, repertoár i produkci. Špalek také stojí v čele občanského sdružení Kašpar, které představuje vlastně samotný soubor, v němž je nyní 36 herců. Do toho sám hraje a režíruje.

„Důvod, proč je divadlo tak podnikatelsky úspěšné, je fakt, že celou práci zvládáme ve velice málo lidech. Člověk v hledišti nepozná, že kolem toho, co se děje na jevišti, běhá hrstka lidí. Jeden člověk má na starosti techniku, další se stará o herecký soubor, jiný člověk dělá propagaci a jeden se stará o peníze. Nevýhodou tohoto systému je, že kdykoliv se něco stane, odnesu to já, protože nemáme žádný systém podšéfů a nadšéfů, který by ten průšvih zbrzdil,“ vysvětluje Špalek.

Jeho den je poměrně nabitý. Do divadla přichází na osmou, od devíti má porady, mezi desátou a druhou odpolení zkouší s herci. Pak až do čtyř vyřizuje záležitosti v divadle. Mezi čtvrtou a šestou spí, pak jde znovu do divadla. Buď sám hraje, nebo jen dohlíží. V noci mezi jedenáctou a jednou si připravuje poznámky pro zkoušení nových her.

„Je mi jasné, že hodně riskuju. Ale to je pro mě přirozená věc. Někdo mi kdysi řekl: Jakube, vy nejednáte podle svých finančních možností. Ale kdybych to dělal, tak jsme nikdy nevznikli a já bych neudělal dvě třetiny práce,“ dodává Špalek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít