Řezníků a uzenářů máme dostatek

26. června 2006, 00:00 - admin
26. června 2006, 00:00

JAN KATINA, VÝKONNÝ ŘEDITEL ČESKÉHO SVAZU ZPRACOVATELŮ MASA: Řeznictví bývalo jednou z nejprestižnějších profesí. Zatímco dnes většina výrobních podniků velmi těžko shání zručné manuální pracovníky, v případě řezníků a uzenářů se situace zdá být spíše vyrovnaná.

JAN KATINA, VÝKONNÝ ŘEDITEL ČESKÉHO SVAZU ZPRACOVATELŮ MASA: Řeznictví bývalo jednou z nejprestižnějších profesí. Zatímco dnes většina výrobních podniků velmi těžko shání zručné manuální pracovníky, v případě řezníků a uzenářů se situace zdá být spíše vyrovnaná.

Uzenáři a řezníci byli dříve považováni za jakousi elitu. Jak se jim dnes daří na trhu práce?

V České republice dlouhodobě dochází ke snižování počtu nově vyučených v oboru řezník-uzenář. Výčet všech důvodů by byl zřejmě velmi obsáhlý, nicméně mezi hlavní příčiny se obecně řadí klesající poptávka po vyučených řeznících ze strany tradičních zaměstnavatelů. Z důvodu technologického pokroku a snižování tuzemské produkce masa totiž dochází jednak k redukci pracovních míst ve fungujících společnostech, ale i k zániku celých firem. Dalším důležitým faktorem pak může být neochota mladých spojit své profesní zaměření s oborem, který se vyznačuje fyzicky namáhavou prací a relativně nízkým osobním ohodnocením.

Je tedy v současné době řezníků spíš nedostatek, nebo naopak nadbytek?

Obor jatečnictví a zpracování masa prodělal v posledních dvaceti letech dvě významné vlny utlumení výroby a s tím spojené snížení poptávky po pracovní síle. Došlo k přirozenému poklesu plánovaným hospodářstvím značně předimenzované výroby masa a masných výrobků. Za jinak shodných podmínek by tento vývoj znamenal citelný nárůst nezaměstnanosti v oboru, nicméně zhruba v polovině 90. let prudce vzrostla poptávka po našich kvalifikovaných řeznících v západních zemích Evropy, zejména v Irsku a Německu. Jejich odchod do zahraničí pomohl řešit problém s výše popsaným poklesem počtu pracovních míst v Česku.

Byl pokles natolik výrazný? Za posledních 10 let klesl počet pracovníků v oboru zpracování masa ze zhruba 36 tisíc na současných 28 tisíc. Některé firmy, které utlumily svoji vlastní produkci, nyní dokonce aktivně spolupracují se specializovanými agenturami a organizují uplatnění svých pracovníků v zahraničí. Tím do určité míry dochází k vyrovnání poklesu tuzemských pracovních míst. V této situaci roste význam příležitostných a nevyučených zaměstnanců, kteří jsou při sezonních výkyvech zaškolováni pouze pro konkrétní pracovní úkon. Lze tedy řeznictví a uzenářství považovat za perspektivní obor?

Spotřeba masa v Česku neklesá, za posledních 10 let pouze osciluje mezi 78 a 83 kilogramy na obyvatele a rok. Co určitým způsobem ohrožuje zaměstnanost řezníků a uzenářů? Je to zvýšený odliv jatečných zvířat do okolních zemí. Tato zvířata se tudíž porážejí mimo Českou republiku a zpátky se k nám dovážejí jen produkty ve formě výrobních nebo výsekových mas a masných výrobků.

Přidanou hodnotu tak z významné části stále více realizují zahraniční zpracovatelé, v lepším případě pomocí českých pracovníků. I přes tyto skutečnosti však učební obor řezník-uzenář jistou perspektivu má. Určitý objem produkce masa a masných výrobků se bude i nadále realizovat. Jde tudíž jen o docílení vyvážené bilance mezi poptávkou oboru po odborně zdatných pracovnících a nabídkou těchto pracovníků ze strany učilišť.

Řezníků je tedy zatím dost. Spolupracuje i přesto Český svaz zpracovatelů masa s učilišti?

Náš svaz sdružuje mimo jiné i několik významných učilišť, která vyučují obor řezníkuzenář. Z této pozice je schopen posoudit jednak aktuální potřeby průmyslu, ale i možnosti odborných učilišť. Na základě poznatků z obou těchto směrů pak svaz aktivně spolupracuje s Národním ústavem odborného vzdělávání, který následně pro ministerstvo školství připravuje učební profily. Tímto přístupem se snažíme co nejlépe formulovat aktuální požadavky na vyučeného řezníka-uzenáře, který po vstupu na trh práce snadno nalezne uplatnění. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít