Revolucionářka a její lidé

30. května 2012, 13:55 - Jan Hrbáček
30. května 2012, 13:55

Dnes vystupuje jako horlivá zastánkyně vlády Petra Nečase s heslem „Chci stavět, už nechci bořit“ a je kritičkou poměrů ve Věcech veřejných (VV), odkud vystoupila. Někdejší členka tvrdého jádra VV Peake přitom ještě loni v říjnu tvrdila, že obdivuje slovenského politika Richarda Sulíka a že véčkaři měli také potopit vládu, a to nejpozději loni v dubnu při sporu o ministerstvo vnitra. Při pokusu o převrat ve VV i vládě v režii Kristýny Kočí a Petra Tluchoře patřila k Bártovým nejvášnivějším spojenkyním.
Zapadnout by neměla ani další epizoda ze života Karolíny Peake. Při diskusích s Bártou a spol. o etickém kodexu vlastní strany v roce 2009 a o „humánním“ předražování veřejných zakázek nejvýše o deset procent kromě jiného napsala: „Tento manuál bych ráda ještě před finalizací kodexu podrobně probrala na jedné z příštích porad tak, aby byla logistika výběrových řízení jasná všem (i mně).“ A mluvila o tom, že se dají některé věci spojencům VV kompenzovat z eráru.
U véčkařů loni na podzim našel uplatnění i její manžel Charles Adam Peake. Ten byl do té doby bez zaměstnání a staral se o jejich dvě děti, zatímco jeho choť vicepremiérovala. Pro VV měl pracovat na předvolební kampani údajně bez nároku na honorář, k dispozici měl jen telefon a kancelář. Nyní Charles Peake ve straně skončil spolu se svojí manželkou a dá se předpokládat, že bude pomáhat s rozjezdem její nové platformy. „Se ženou jsme ty věci samozřejmě probírali. Ale víc bych k tomu říkat nechtěl, to je na Karolíně,“ řekl týdeníku Euro. Peake pro VV hodlal rozjet fundraisingovou předvolební kampaň, plánoval „po americku“ velké mítinky v halách. „Upřímně řečeno, byl tak trochu mimo, systém české politiky moc nenačetl,“ řekl bez uvedení jména týdeníku Euro jeden z jeho blízkých spolupracovníků. Jenže jeho pracovní aktivita zhruba před týdnem ochabla a přestal do centrály VV docházet. Další indicie toho, že odchod jeho manželky nebyl ani zdaleka tak „náhlý a impulzivní“.
Peakova nezaměstnanost nejspíše souvisí s tím, že si v Česku vybudoval pověst kontroverzního manažera. Australan česko-čínského původu v tuzemsku už působil ve společnostech Citibank, Commerzbank, Telekom Austria CZ, Capgemini, Unipetrol, Vodafone a Red Group. Posledním záznamem v jeho profilu na síti LinkedIn je jeho vlastní firma S&T Investors, kterou založil v roce 2005.
V české pobočce společnosti Telekom Austria strávil na začátku nového milénia čtyři a půl roku, během nichž firma pod jeho vedením doslova prohospodařila technologický náskok, pracně vybudovaný ve druhé polovině devadesátých let při vytváření českého internetu. Značka Video On Line (VOL) tehdy jako jediná v zemi dokázala konkurovat Českému Telecomu (dnešní Telefónica) v poskytování vytáčeného připojení k internetu, v červenci 2000 ji pak koupil rakouský Telekom za 8,5 miliardy korun a do ředitelského křesla posadil Peaka. Firma sice během pár let změnila čtyřikrát své jméno, obchodní značku (VOL, Czech On Line, Jet2web, Volny.cz), ale na demonopolizovaném telekomunikačním trhu se obchodně vůbec neprosadila a na konci roku 2008 ji za pár desítek milionů koupila společnost Dial Telecom.
Peake vůbec nevycházel s týmem svých podřízených, jeho systém řízení označují jeho tehdejší kolegové za autokratický a despotický. „Na jednání přicházel s dobře připravenými podklady, byl vždy hodně sebevědomý, ale odborně toho příliš nevěděl, takže žádné dlouhé debaty jsme nevedli,“ zhodnotil setkání s manažerem Charlesem Peakem šéf jedné z konkurenčních telekomunikačních firem.
Po odchodu z Volny.cz našel Peake práci v poradenské společnosti Capgemini, kde vydržel pouhých devět měsíců, a jeho odchod byl údajně dost divoký. Následovala další devítiměsíční anabáze, tentokrát v Unipetrolu. Zaměstnání opustil kvůli podezření z manipulace s veřejnými zakázkami, respektive kvůli údajnému zkreslování podmínek výběrového řízení ve prospěch předem vybraného subjektu. Charles Peake se ale proti podezření tvrdě ohradil.
Poté nastoupil do české pobočky mobilního operátora Vodafone, kde měl na starost především oblast mobilní reklamy. Sám Peake se ve svém profilu na portálu LinkedIn označil za konzultanta a ředitele ve Vodafonu, ze zjištění týdeníku Euro však vyplývá, že manažer v rámci částečného úvazku trávil ve firmě čas jen sporadicky.
Karolína Peake však nenaslouchá pouze hlasu svého manžela. Mezi její blízké patří další nepříliš známí lidé – její náměstek Robert Vacek a šéf jejího úřadu Pavel Kotrba. Vacek dříve působil jako bezpečnostní ředitel ministerstva dopravy. Kotrba byl nejprve asistentem poslance KDU-ČSL a posléze volebního manažera TOP 09 Pavla Severy, angažoval se také ve straně Občané.cz Petra Havlíka.
V okolí Karolíny Peake se pohybuje také kontroverzní lobbistka Jana Mrencová, která navazuje kontakty jak na pravém, tak na levém spektru politiky. Kdysi radila Jiřímu Paroubkovi, blízko měla i ke komunistům. Karolína Peake byla například hostem na soutěži Missis 2012, kterou organizuje Mrencové agentura Profil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít