Revize je nutná

09. prosince 2008, 14:51 - Dana Trezziová
09. prosince 2008, 14:51

Směrnice Rady 2001/115/ES v podstatě překazila možnost rozsáhlejšího využití e-fakturace

Evropská komise má do 31. prosince 2008 předložit návrh změny takzvané směrnice o fakturaci (Směrnice Rady 2001/115/ES). Podnikatelé ze zemí Evropské unie očekávají, že komise změnami ve směrnici umožní širší použití elektronických faktur a tím dosáhnout významných administrativních úspor.

Neexistence jednotných úprav

Za vydáním původního znění směrnice byl chvályhodný cíl „zjednodušit, modernizovat a harmonizovat podmínky pro fakturaci ve vztahu k dani z přidané hodnoty včetně právních a technických požadavků na elektronickou fakturaci“, v podstatě však překazila možnost rozsáhlejšího využití e-fakturace. A to požadavkem na připojení elektronického podpisu nebo prostřednictvím takové výměny dat (EDI) či využitím takzvané „třetí cesty“ pro zasílání faktur elektronicky – za předpokladu, že bude po celou dobu jejich uchovávání zaručena věrohodnost původu, neporušenost obsahu a čitelnost. Tu mnoho zemí založilo na určité míře využití elektronického podpisu. Všechny tři možnosti však pracují s nutností souhlasu zákazníka s elektronickou fakturací a umožněním různých národních úprav ve specifických oblastech. Směrnice však nedefinuje, zda jde o národní legislativu země dodavatele či odběratele nebo obou najednou. Proto sedm let po vydání směrnice neexistuje v rámci EU jednotná metodika, kdy a jaký dokument je přijatelný jako elektronická faktura. A současně se národní legislativy liší v požadavcích na právní, obchodní, účetní a daňový pohled na elektronické faktury a jejich využití. Na nejednotné úpravy národních legislativ navazují nesmyslné požadavky u fakturace přeshraničních dodávek. Elektronická faktura musí vyhovovat legislativám obou zemí. A například elektronický podpis musí být připojen dvakrát – dle certifikací zemí dodavatele i odběratele zúčastněných na přeshraničním obchodu. Mnoho zemí EU také odmítá vracet DPH dle osmé nebo třinácté směrnice, pokud je faktura vystavena v elektronické podobě. Případná elektronická výměna dat mezi dodavatelem a zákazníkem je v podstatě z ekonomických důvodů nedosažitelná pro menší a střední podnikatele.

Zrušení povinnosti

Podnikatelská veřejnost ze zemí EU již několik let naléhá na jednotný přístup k papírové i elektronické faktuře. Pokud směrnice o fakturaci explicitně nevyžaduje připojení podpisu na fakturu v papírové formě, není důvod, proč by elektronická musela být opatřena elektronickým podpisem. Spočívá-li rozdíl mezi papírovou a elektronickou fakturou pouze ve způsobu zaslání (elektronicky, či poštou). Podnikatelé proto požadují, aby byla zrušena povinnost připojení elektronického podpisu k e-faktuře a nastavena jednoduchá a jednotná pravidla v rámci EU. To by vytvořilo prostředí pro široké využití e-fakturace v podnikatelské praxi.
Lze očekávat, že revidovaná směrnice bude pracovat s možností uzavření smlouvy mezi dodavatelem a odběratelem. A stanoví podmínky vzájemného uznávání elektronicky zasílaných faktur a dalších dokumentů. Expertní skupina, která se zabývá e-fakturací předpokládá vznik modelové smlouvy (EEI Model Agreement), kterou by měly akceptovat všechny členské státy EU pro účely DPH. Elektronické faktury zasílané mezi odběratelem a dodavatelem, kteří tuto smlouvu uzavřeli, by byly považované za doklady s věrohodným původem a neporušeným obsahem.

Odstranění byrokratických bariér

Návrhy podnikatelů však jdou dále. Požadují například standardizaci formátu elektronického podpisu, vzájemné uznávání certifikačních autorit v rámci Evropské unie a e-faktur při proceduře vracení DPH dle osmé a třinácté směrnice, jednotná pravidla pro archivaci v EU a širší definici EDI systému. Zejména menší podnikatelé naléhají na možnost akceptace papírových faktur zaslaných e-mailem (například v pdf formátu).
Pokud revidovaná směrnice o fakturaci bude přijata, lze očekávat i posun v rámci české účetní a daňové legislativy. Směrnice kromě povinného elektronického podpisu či využití EDI systému u takových faktur umožní vystavování e-faktur mezi odběratelem i dodavatelem pouze na základě vzájemného smluvního vztahu. A odstraní byrokratické bariéry pro používání e-fakturace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít