Reuters: Na růst franku doplatí vývozci a cizinci se švýcarskou hypotékou

15. ledna 2015, 17:48 - čtk
15. ledna 2015, 17:48

Něco takového se téměř nestává. Švýcarský frank během pouhých dvaceti minut vystřelil raketově vzhůru a euro vůči němu spadlo z 1,20 na zhruba 0,86 CHF. Vzápětí se kurz stabilizoval kolem 1,03 CHF, což pro švýcarskou měnu znamenalo nárůst o 16,5 procenta za jediné dopoledne. Takhle nějak to vypadá, když kapituluje centrální banka. Ta švýcarská (SNB) totiž až doteď vytrvale bránila strop 1,20 CHF, který zavedla v září 2011.

Jak ale napsal v komentáři Reuters Breakingviews redaktor Edward Hadas, ta stará politika byla naprosto logická. SNB mohla bezplatně tisknout franky a nakupovat za ně zahraniční měny. Při úrovni blízko 1,28 CHF měli švýcarští vývozci z této stability radost, což podle odhadu švýcarské banky UBS odpovídá paritě kupní síly.

Rozhodnutí chránit hodnotu měny pod úrovní, kterou by jinak stanovil trh, však mělo nepříznivé vedlejší účinky. Centrální banka nahromadila devizy v hodnotě skoro 500 miliard CHF, což je dost velký balík na to, aby hrozilo narušení domácí ekonomiky, kdykoli by jej zredukovala.

Ceny realit ve Švýcarsku prudce vzrostly s tím, jak se je v době levného franku snažili pořizovat cizinci. A frank slábl vůči americkému dolaru spolu s eurem, což vyvolávalo nespokojenost švýcarské veřejnosti, která si cení silné měny.

Kurz švýcarského franku k euru

Předpokládaný blížící se začátek kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB) by tato negativa ještě prohloubil. ECB by v rámci tohoto kroku tiskla eura, aby za ně pak nakupovala státní dluhopisy zemí eurozóny, především od bank. Mnoho z těchto zbrusu nových eur by nakonec našlo cestu do extrémně bezpečných a podhodnocených švýcarských franků. Což se teď nestane.

Růst ohrozí zahraniční dlužníky

Náhlý nárůst hodnoty švýcarské měny bude tvrdý pro vývozce i pro všechny Středoevropany, kteří mají hypotéku ve švýcarských francích. Z těchto dlužníků prakticky nikdo nepocítí vyvažující účinek v podobě snížení depozitní úrokové sazby, kterou SNB posunula o půl procentního bodu na minus 0,75 procenta.

SNB slibuje, že na mezinárodním měnovém trhu „zůstane aktivní“. Přímo to neřekla, mohla by ale zavést i nový limit, kdyby to považovala za vhodné. Ty dnešní prudké výkyvy kurzu by ale pravděpodobnost takového kroku mohly snížit. Pro zahraniční investory, kteří hledají měnovou stabilitu, se teď Švýcarsko stává méně předvídatelným útočištěm.


Čtěte také:

Švýcarsko šokovalo trhy: frank vyletěl o 30 procent, koruně situace svědčí

Švýcarská národní banka je ostře proti referendu o zlatu

Švýcaři chtějí omezit růst franku. Zavádějí zápornou úrokovou sazbu

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít