Resuscitaci potřebují i zahrady

20. prosince 2004, 00:00 - PETR BÝM
20. prosince 2004, 00:00

Brownfield může být i zahradní pozemek. A prvním krokem jeho regenerace výstava uměleckých artefaktů. Praktickým příkladem je expozice "Nic na odiv?" v pražské Kateřinské zahradě.Na území od pražské ulice Na bojišti k Albertovu není o zahrady nouze - dokonce v této lokalitě vytvářejí takřka souvislý pás ve tvaru písmen W.

Slavík: Ceny okolních nemovitostí výrazně stoupnou.

Brownfield může být i zahradní pozemek. A prvním krokem jeho regenerace výstava uměleckých artefaktů. Praktickým příkladem je expozice „Nic na odiv?“ v pražské Kateřinské zahradě.

Na území od pražské ulice Na bojišti k Albertovu není o zahrady nouze - dokonce v této lokalitě vytvářejí takřka souvislý pás ve tvaru písmen W. Jde ovšem o prostory využívané jen minimálně. Přitom se jedná o pozemky velmi cenné. Vnitřní Praha nepřekypuje ani zelení, ani prostory pro dětská hřiště či důchodcovské posezení na lavičce. To byly hlavní motivy vzniku občanského sdružení „Dvojka sobě“. „Důvodů je víc: bydlím tady, jsem vystudovaný historik umění a také se mi chtělo udělat konečně něco konkrétního,“ líčí okolnosti, které stály v roce 2001 u zrodu sdružení jeho ředitel Ivo Slavík. Dlouholeté zkušenosti z oblasti public relations tak začal úročit na ryze nekomerčním poli. Partnerů k jednání bylo dost. Město je poměrně složitý mechanismus, a tak bylo nutné angažovat obec, tedy Prahu 2, magistrát, památkáře a také uživatele, což jsou obvykle zdravotnická zařízení. „Zpočátku to bylo dosti obtížné. N arážel jsem na nedůvěru, rozpaky a také na neochotu, protože jsme nejrůznějším institucím prostě přidělávali práci,“ líčí celodenní pracovní úvazek v posledních dvou letech Slavík. Měsíce jednání nakonec přinesly výsledek v podobě již několikrát zmíněné výstavy „Nic na odiv?“. Na první pohled dosti hubené žně. „Šlo hlavně o to, aby bylo vidět, že to vůbec jde, že ten projekt není jen nějakou chimérou,“ říká Slavík. Nutno dodat, že řada institucí už projekt revitalizace zahrad podpořila. Ministerstvo životního prostředí, nadace VIA, Open Society Fund a Partnerství, dánská vládní agentura Depa a například také Metrostav. Z jejich příspěvků se financovalo především zpracování architektonické studie. „V ize je jasná: zahrady zkultivovat a regenerovat veškerou jejich vegetaci. A celý prostor oživit: malé výstavy, komorní kulturní akce. Samozřejmě by tam měla být kavárna nebo něco podobného, kde bychom chtěli připravit pracovní možnosti pro zdravotně handicapované,“ líčí dlouhodobé cíle sdružení Slavík. Projekt evidentně prospěšný z hlediska sociálního, kulturního i urbanistického má i ekonomický rozměr. „Až se nám podaří zahrady oživit a přitáhnout sem návštěvníky, hodnota všech komerčních realit v okolí výrazně stoupne,“ věří Ivo Slavík. Téměř určitě má pravdu. Reality v centru jsou drahé právě proto, že v jejich okolí se denně pohybují tisícovky lidí - potenciálních zákazníků.

Exponáty se možná stanou součástí zahradního inventáře

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít