Resuscitaci potřebují i zahrady

20. prosince 2004, 00:00 - PETR BÝM
20. prosince 2004, 00:00

Brownfield může být i zahradní pozemek. A prvním krokem jeho regenerace výstava uměleckých artefaktů. Praktickým příkladem je expozice "Nic na odiv?" v pražské Kateřinské zahradě.Na území od pražské ulice Na bojišti k Albertovu není o zahrady nouze - dokonce v této lokalitě vytvářejí takřka souvislý pás ve tvaru písmen W.

Slavík: Ceny okolních nemovitostí výrazně stoupnou.

Brownfield může být i zahradní pozemek. A prvním krokem jeho regenerace výstava uměleckých artefaktů. Praktickým příkladem je expozice „Nic na odiv?“ v pražské Kateřinské zahradě.

Na území od pražské ulice Na bojišti k Albertovu není o zahrady nouze - dokonce v této lokalitě vytvářejí takřka souvislý pás ve tvaru písmen W. Jde ovšem o prostory využívané jen minimálně. Přitom se jedná o pozemky velmi cenné. Vnitřní Praha nepřekypuje ani zelení, ani prostory pro dětská hřiště či důchodcovské posezení na lavičce. To byly hlavní motivy vzniku občanského sdružení „Dvojka sobě“. „Důvodů je víc: bydlím tady, jsem vystudovaný historik umění a také se mi chtělo udělat konečně něco konkrétního,“ líčí okolnosti, které stály v roce 2001 u zrodu sdružení jeho ředitel Ivo Slavík. Dlouholeté zkušenosti z oblasti public relations tak začal úročit na ryze nekomerčním poli. Partnerů k jednání bylo dost. Město je poměrně složitý mechanismus, a tak bylo nutné angažovat obec, tedy Prahu 2, magistrát, památkáře a také uživatele, což jsou obvykle zdravotnická zařízení. „Zpočátku to bylo dosti obtížné. N arážel jsem na nedůvěru, rozpaky a také na neochotu, protože jsme nejrůznějším institucím prostě přidělávali práci,“ líčí celodenní pracovní úvazek v posledních dvou letech Slavík. Měsíce jednání nakonec přinesly výsledek v podobě již několikrát zmíněné výstavy „Nic na odiv?“. Na první pohled dosti hubené žně. „Šlo hlavně o to, aby bylo vidět, že to vůbec jde, že ten projekt není jen nějakou chimérou,“ říká Slavík. Nutno dodat, že řada institucí už projekt revitalizace zahrad podpořila. Ministerstvo životního prostředí, nadace VIA, Open Society Fund a Partnerství, dánská vládní agentura Depa a například také Metrostav. Z jejich příspěvků se financovalo především zpracování architektonické studie. „V ize je jasná: zahrady zkultivovat a regenerovat veškerou jejich vegetaci. A celý prostor oživit: malé výstavy, komorní kulturní akce. Samozřejmě by tam měla být kavárna nebo něco podobného, kde bychom chtěli připravit pracovní možnosti pro zdravotně handicapované,“ líčí dlouhodobé cíle sdružení Slavík. Projekt evidentně prospěšný z hlediska sociálního, kulturního i urbanistického má i ekonomický rozměr. „Až se nám podaří zahrady oživit a přitáhnout sem návštěvníky, hodnota všech komerčních realit v okolí výrazně stoupne,“ věří Ivo Slavík. Téměř určitě má pravdu. Reality v centru jsou drahé právě proto, že v jejich okolí se denně pohybují tisícovky lidí - potenciálních zákazníků.

Exponáty se možná stanou součástí zahradního inventáře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít