Resuscitaci potřebují i zahrady

20. prosince 2004, 00:00 - PETR BÝM
20. prosince 2004, 00:00

Brownfield může být i zahradní pozemek. A prvním krokem jeho regenerace výstava uměleckých artefaktů. Praktickým příkladem je expozice "Nic na odiv?" v pražské Kateřinské zahradě.Na území od pražské ulice Na bojišti k Albertovu není o zahrady nouze - dokonce v této lokalitě vytvářejí takřka souvislý pás ve tvaru písmen W.

Slavík: Ceny okolních nemovitostí výrazně stoupnou.

Brownfield může být i zahradní pozemek. A prvním krokem jeho regenerace výstava uměleckých artefaktů. Praktickým příkladem je expozice „Nic na odiv?“ v pražské Kateřinské zahradě.

Na území od pražské ulice Na bojišti k Albertovu není o zahrady nouze - dokonce v této lokalitě vytvářejí takřka souvislý pás ve tvaru písmen W. Jde ovšem o prostory využívané jen minimálně. Přitom se jedná o pozemky velmi cenné. Vnitřní Praha nepřekypuje ani zelení, ani prostory pro dětská hřiště či důchodcovské posezení na lavičce. To byly hlavní motivy vzniku občanského sdružení „Dvojka sobě“. „Důvodů je víc: bydlím tady, jsem vystudovaný historik umění a také se mi chtělo udělat konečně něco konkrétního,“ líčí okolnosti, které stály v roce 2001 u zrodu sdružení jeho ředitel Ivo Slavík. Dlouholeté zkušenosti z oblasti public relations tak začal úročit na ryze nekomerčním poli. Partnerů k jednání bylo dost. Město je poměrně složitý mechanismus, a tak bylo nutné angažovat obec, tedy Prahu 2, magistrát, památkáře a také uživatele, což jsou obvykle zdravotnická zařízení. „Zpočátku to bylo dosti obtížné. N arážel jsem na nedůvěru, rozpaky a také na neochotu, protože jsme nejrůznějším institucím prostě přidělávali práci,“ líčí celodenní pracovní úvazek v posledních dvou letech Slavík. Měsíce jednání nakonec přinesly výsledek v podobě již několikrát zmíněné výstavy „Nic na odiv?“. Na první pohled dosti hubené žně. „Šlo hlavně o to, aby bylo vidět, že to vůbec jde, že ten projekt není jen nějakou chimérou,“ říká Slavík. Nutno dodat, že řada institucí už projekt revitalizace zahrad podpořila. Ministerstvo životního prostředí, nadace VIA, Open Society Fund a Partnerství, dánská vládní agentura Depa a například také Metrostav. Z jejich příspěvků se financovalo především zpracování architektonické studie. „V ize je jasná: zahrady zkultivovat a regenerovat veškerou jejich vegetaci. A celý prostor oživit: malé výstavy, komorní kulturní akce. Samozřejmě by tam měla být kavárna nebo něco podobného, kde bychom chtěli připravit pracovní možnosti pro zdravotně handicapované,“ líčí dlouhodobé cíle sdružení Slavík. Projekt evidentně prospěšný z hlediska sociálního, kulturního i urbanistického má i ekonomický rozměr. „Až se nám podaří zahrady oživit a přitáhnout sem návštěvníky, hodnota všech komerčních realit v okolí výrazně stoupne,“ věří Ivo Slavík. Téměř určitě má pravdu. Reality v centru jsou drahé právě proto, že v jejich okolí se denně pohybují tisícovky lidí - potenciálních zákazníků.

Exponáty se možná stanou součástí zahradního inventáře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít