Restituční úklid

17. února 2012, 12:08 - Táňa Králová
17. února 2012, 12:08

Pozemkový fond

Přes 24 milionů korun se podařilo vyřešit, 36 milionů je dále ve hře. Takové je aktuální skóre v nápravě podvodů u pražských restitucí, kterých se v minulosti dopustili dnes již bývalí pracovníci Pozemkového fondu (PF). Protiprávně nadhodnocovali majetkové nároky restituentů tím, že pole vyvlastněná v okolí Prahy oceňovali jako stavební parcely v hlavním městě. Je ale dost pravděpodobné, že z 36milionového balíku toho státní fond už moc neuhraje.
„Řada případů je u soudu. Zatím jsme nebyli úspěšní,“ konstatuje první náměstek ředitele PF Petr Šťovíček. První žaloby, v nichž fond zpochybňuje vlastní smlouvy, soudci v prvostupňovém rozhodnutí zamítli. „Budeme se odvolávat a zřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ předpokládá Šťovíček. Státu ovšem mohla vzniknout mnohem vyšší škoda. Kontrola, kterou spustil šéf PF Radim Zika (ODS) brzy po svém příchodu na fond v roce 2009, vyčíslila poškození na 114 milionů. Následovala čistící akce, při níž se ve prospěch státu podařilo zachránit desítky milionů. Některé nároky byly přeceněny na správnou výši. Restituenty, kteří již neprávem „přifouknuté“ nároky stihli proměnit na peníze nebo pozemky, fond opakovaně vyzýval, aby nadhodnocený majetek vrátili, nebo rozdíl doplatili. Učinila tak jen část. Někteří dodatečně doložili doklady, jimiž svůj nárok obhájili. „Snažili jsme se napravit chyby a současně nepoškodit klienty,“ připomíná Zika.
Na machinace u pražských restitucí upozornil týdeník Euro už téměř před třemi lety. Průběžně pak sledoval, jak fond svůj průšvih napravuje včetně propuštění vysoce postavených úředníků. Teprve minulý týden si staré kauzy všimly Hospodářské noviny a použily ji jako střelivo k útoku na Pozemkový fond, který bez základní orientace v restitucích soustavně vedou po několik týdnů. Za „kouzla“ s pražskými restitucemi nebudou viníci nejspíše potrestáni. Je totiž nad síly policistů proniknout do složitých pletich. Trest nedostihl ani strůjce takzvaného zvláštního režimu, při kterém fond před sedmi lety přihrál spekulantům lukrativní pozemky na okraji Prahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem…
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít