Restituční úklid

17. února 2012, 12:08 - Táňa Králová
17. února 2012, 12:08

Pozemkový fond

Přes 24 milionů korun se podařilo vyřešit, 36 milionů je dále ve hře. Takové je aktuální skóre v nápravě podvodů u pražských restitucí, kterých se v minulosti dopustili dnes již bývalí pracovníci Pozemkového fondu (PF). Protiprávně nadhodnocovali majetkové nároky restituentů tím, že pole vyvlastněná v okolí Prahy oceňovali jako stavební parcely v hlavním městě. Je ale dost pravděpodobné, že z 36milionového balíku toho státní fond už moc neuhraje.
„Řada případů je u soudu. Zatím jsme nebyli úspěšní,“ konstatuje první náměstek ředitele PF Petr Šťovíček. První žaloby, v nichž fond zpochybňuje vlastní smlouvy, soudci v prvostupňovém rozhodnutí zamítli. „Budeme se odvolávat a zřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ předpokládá Šťovíček. Státu ovšem mohla vzniknout mnohem vyšší škoda. Kontrola, kterou spustil šéf PF Radim Zika (ODS) brzy po svém příchodu na fond v roce 2009, vyčíslila poškození na 114 milionů. Následovala čistící akce, při níž se ve prospěch státu podařilo zachránit desítky milionů. Některé nároky byly přeceněny na správnou výši. Restituenty, kteří již neprávem „přifouknuté“ nároky stihli proměnit na peníze nebo pozemky, fond opakovaně vyzýval, aby nadhodnocený majetek vrátili, nebo rozdíl doplatili. Učinila tak jen část. Někteří dodatečně doložili doklady, jimiž svůj nárok obhájili. „Snažili jsme se napravit chyby a současně nepoškodit klienty,“ připomíná Zika.
Na machinace u pražských restitucí upozornil týdeník Euro už téměř před třemi lety. Průběžně pak sledoval, jak fond svůj průšvih napravuje včetně propuštění vysoce postavených úředníků. Teprve minulý týden si staré kauzy všimly Hospodářské noviny a použily ji jako střelivo k útoku na Pozemkový fond, který bez základní orientace v restitucích soustavně vedou po několik týdnů. Za „kouzla“ s pražskými restitucemi nebudou viníci nejspíše potrestáni. Je totiž nad síly policistů proniknout do složitých pletich. Trest nedostihl ani strůjce takzvaného zvláštního režimu, při kterém fond před sedmi lety přihrál spekulantům lukrativní pozemky na okraji Prahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít