REPORTÁŽ: V barech už destiláty tečou, hospody zatím čekají

28. září 2012, 00:06 - Petr Horký
28. září 2012, 00:06

Na pulty českých barů se po dvou týdnech prohibice vrátil tvrdý alkohol. Nabídka je však zatím omezená, podniky nabízejí jen část svých zásob. Smějí totiž prodávat jen „ověřené“ lahve. Tedy lihoviny, které byly vyrobeny před koncem loňského roku, anebo kořalku letošní, pokud k ní mají „rodný list“ o jejím původu. Klasické hospody tvrdý alkohol většinou zatím nenabízejí, čekají, až budou v obchodě moci koupit alkohol nový a čerstě okolkovaný.

„Prodáváme rum Havana Club, tequillu Olmecu, Absolut vodku, whisky. K lahvím jsme si přes den u dodavatelů a výrobců sehnali a vytiskli rodokmen a zjišťovali datum výroby,“ říká František, manažer klubu Nebe v centru Prahy.

OBRAZEM: Do pražských barů se vrátil tvrdý alkohol

„Hodně toho ale stále chybí, prodáváme tak 20 procent toho, co normálně,“ dodává. Zatím v nabídce chybí Jim Beam, Jack Daniels nebo Metaxa. Z českých chybí fernet. Drinky, ke kterým zatím chybí rodné listy dokazující nezávadnost lihu, ze kterého byly vyrobeny, se mají na barovou poličku postupně vracet během příštího týdne.

Pivnice čekají

Zcela jiná je ale situace v klasických hospodách, kam se chodí zejména na pivo. „Já zatím tvrdý alkohol pro jistotu neprodávám vůbec. Není tu šéf a já sama nemám spolehlivé informace, co se smí a co ne. Sama si to nechci vzít na triko,“ říká barmanka Eva z hospody U Žaludů. „Lidi po mně tu kořalku stejně tolik nechtějí,“ říká. Kdy se U Žaludů bude zase prodávat rum nebo vodka si Eva odhadnout netroufá.


Čtěte také:

Ministr Heger omezil prohibici

Na pulty se vrátí asi třetina uskladněného alkoholu

Prokázat stáří některých lahví s alkoholem bude obtížné


Podobná situace panuje v hospodě U Rotundy. Destiláty nad 20 procent tu zatím nemají. „Bude se muset koupit nový alkohol. Sehnat šarže k tomu všemu bude ale strašně složité. A co zabrání hospodským v tom, aby si do těch nových flašek s novými kolky přelili ten starý alkohol? Hospodští nebudou těmi nejvzornějšími na světě,“ klade řečnickou otázku výčepní Tomáš. „My tu ale žijeme z piva,“ usmívá se.

Lidé se zatím drží piva

V koktejlovém baru Al Capone's v Bartolomějské ulici je plno, nedá se ale říci, že by zrovna destiláty tekly proudem. „Lidé si dávají hlavně víno a pivo, protože moc nevědí, že už prohibice skončila nebo myslí, že drinky zatím nejsou,“ říká jedna ze dvou brunetek za barem. „Stáhli jsme proto prohibiční nápojové lístky, aby je to nemátlo. A taky obcházíme stoly a nabízíme koktejly,“ říká barmanka. Hodně se podle ní pije Cuba Libre a zdejší vyhlášený Long Island Ice Tea.

„Není kahlua, triple sec, havana. Chybí také drahé rumy, které mají výrobní šarži, ze které nepoznáme, kdy byly vyrobeny,“ uzavírá barmanka. Nabídka je oproti normálu zhruba čtvrtinová, nejpozději v neděli by ale podle barmanek už měl být sortiment kompletní.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít