Reportáž E15: Byli jsme až u provazu, pochvalují si Zemanovci

08. března 2013, 15:18 - Petr Horký
08. března 2013, 15:18

„Cigarety pryč kluci, my jsme všichni nekuřáci,“ směje se jeden ze skupinky bodrých mladíků, když si je chci vyfotografovat u stánku, kde se prodává pivo, gulášová polévka a klobásy. „Mluvit bude tady táta,“ říká nakrátko ostříhaný muž s náušnicí. Celá parta má kolem krku červeno-modro-bílé šály s portrétem Miloše Zemana, nového českého prezidenta, který před pár okamžiky složil slavnostní přísahu. A hned vedle jeho portrétu je na šále vyšité logo strany SPOZ neboli „Zemanovců“.

Byli to právě oni, kdo byl při slavnostní inauguraci na jinak poloprázdném Pražském hradě nejvíce vidět. Miloš Zeman přitom ve svých projevech opakuje, že není napojen na žádnou politickou stranu.

„Autobusem nás přijelo čtyřicet,“ říká Jaroslav Smolař, který na Hrad přijel z Dolního Žandova v okrese Cheb. „Z každého kraje měly přijet dva autobusy. Od nás dva dojely,“ pochvaluje si důchodce.

„V Praze to bylo organizované. Místa jsme měli domluvená. Miloš Zeman je náš čestný předseda. Měli jsme to privilegium se dostat až k tomu provazu,“ dodává Smolař, který je v Dolním Žandově předsedou místní organizace SPOZ.


OBRAZEM: Studentky v uniformě, cyklista ze Zvíkova i stovky „ošálených“ Zemanovců na Hradčanech


Zemanovců do Prahy přijelo několik stovek z celé republiky. Náklady hradí stranická kasa. Aby se na Hrad dostali včas, příznivci Miloše Zemana vstávali velice brzy ráno.

„Vzbudil jsem se ve tři hodiny ráno,“ říká předseda SPOZ v Karlovarském kraji. „Přijeli jsme sem od Aše přes Mariánské lázně, Františkovy lázně, Cheb, Sokolov, Karlovy Vary…takhle jsme to sbírali. Celkem je nás 82,“ vysvětluje krajský předseda „Zemanovců“ Josef Kvasnička.

Po příjezdu na Hrad se většina fanoušků Miloše Zemana v šálách s jeho podobiznou odebrala na třetí nádvoří Pražského hradu, zbytek zůstal na Hradčanském náměstí. Zástupy lidí v šálách s Milošem Zemanem doslova lemovaly červený provaz, za kterým stáli shromáždění na Hradě. Členové SPOZ měli od Hradu přidělená specializované místo, kam se dostali jen oni.

„Bylo dané, že budeme na nádvoří a měli jsme přislíbeno, že budeme v prvních řadách. A abychom byli rozpoznatelní, tak jsme měli tyto šály, vyrobené v Karlovarském kraji,“ říká Kvasnička, který v Praze dohadoval organizaci už v úterý.
Po skončení slavnostní inaugurace se lidé v šálách pomalu trousili zpátky k autobusům zaparkovaným na odlehlém konci Hradčanského náměstí. Někteří si ještě kupovali pivo a klobásy.

„Ve půl třetí budeme doma, v Chomutově. Vstávali jsme v půl páté ráno. Na tom nádvoří jsme stáli hned u provazu. Moc se nám to líbilo. A nejvíc projev pana prezidenta. Já věřím, hodně ze svých slibů splní,“ věří důchodkyně Jana Paldusová.


K inauguraci Miloše Zemana čtěte více:

Zeman chce bojovat s kmotry, neonacisty i médii „vymývajícími mozky“

Zeman: Milosti a amnestie udělovat nebudu, je to monarchistické

Miloš Zeman složil slib a ujal se úřadu prezidenta

Z paneláku až na Hrad: den inaugurace Miloše Zemana

Střídání strážců Hradu: Václav Klaus odchází, Miloš Zeman přichází


Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít