Renesance Letohrádku a muzea

30. června 2003, 00:00 - Petr Bým
30. června 2003, 00:00

MusaionLetohrádek Kinských v Praze na Smíchově někdy od šedesátých let minulého století chátral a peníze na jeho opravu dlouho nebyly. Teprve loni se situace změnila a od příštího roku má zase sloužit veřejnosti.

Musaion

Letohrádek Kinských v Praze na Smíchově někdy od šedesátých let minulého století chátral a peníze na jeho opravu dlouho nebyly. Teprve loni se situace změnila a od příštího roku má zase sloužit veřejnosti.

V roce 1922 v Letohrádku nalezlo útočiště Národopisné muzeum a jeho vzácné sbírky lidových krojů, nábytku, keramiky, lidového umění, dokladů tradičních zvyků i předmětů denní potřeby. V poslední generaci muzeum prošlo těžkou zkouškou, kdy se hledaly peníze na opravu budovy a vedla vleklá jednání o jeho budoucnosti. Díky vytrvalosti odborníků i veřejnosti se podařilo v roce 2002 začít velkorysou generální rekonstrukci cenné stavby pro nové Národopisné muzeum. Nová expozice ponese jméno Musaion (z řeckého „museion“ - chrám múz). Kromě standardních postupů a nástrojů projekt Musaionu počítá s řadou dalších možností, jak vtahovat návštěvníka do specifického světa lidových tradic - živým představením špičkové rukodělné tvorby, folklorními koncerty, činností edukační a odborně společenskou. Tyto i další aktivity budou programově propojeny do jednoho celku s expozicí vybraných sbírek z rozsáhlých fondů Národopisného oddělení Národního muzea. Zvláštní díl expozice bude věnován lidovému umění a dokladům duchovní kultury se zaměřením na lidové zvyky v průběhu roku i lidského života. Významné tematické celky budou exponovány v dioramatech doplněných klasickou expoziční technikou se soustředěním na detaily a sbírkové unikáty. V blízké budoucnosti se chystá další část expozice v Kinského zahradě, kde se představí kultura Slovanstva a ostatních národů Evropy. Přípravy vlastního Musaionu v Letohrádku Kinských jsou z hlediska stavební rekonstrukce i nové expozice v plném proudu. Otevření tohoto nově pojatého národopisného celku Národního muzea se plánuje na 15. května příštího roku.

Jižní svahy Petřína byly na počátku XIX. století ještě vně městských hradeb a jako pražský „venkov“ byly oblíbeným výletním místem. I to byl důvod, proč právě tady hrabě Kinský, jeden ze zakladatelů Matice české, založil sady. V nich dal v letech 1827-1831 vystavět pro potřeby své rodiny letohrádek, který je dnes jedním ze skvostů českého empiru. V následujících letech se zahrada dále rozšiřovala, vybudovány byly jezírka, vodopády a také průchod v Hladové zdi do Petřínských sadů. Od roku 1902 letohrádek sloužil jako k umístění a vystavování sbírek národopisného oddělení Národního muzea. Vzhledem k tomu bylo okolí stavby neustále kultivováno, mj. byl v roce 1929 nedaleko postaven dřevený kostelík sv. Michala, který sem byl přenesen z tehdejší Podkarpatské Rusi.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít