Renesance Letohrádku a muzea

30. června 2003, 00:00 - Petr Bým
30. června 2003, 00:00

MusaionLetohrádek Kinských v Praze na Smíchově někdy od šedesátých let minulého století chátral a peníze na jeho opravu dlouho nebyly. Teprve loni se situace změnila a od příštího roku má zase sloužit veřejnosti.

Musaion

Letohrádek Kinských v Praze na Smíchově někdy od šedesátých let minulého století chátral a peníze na jeho opravu dlouho nebyly. Teprve loni se situace změnila a od příštího roku má zase sloužit veřejnosti.

V roce 1922 v Letohrádku nalezlo útočiště Národopisné muzeum a jeho vzácné sbírky lidových krojů, nábytku, keramiky, lidového umění, dokladů tradičních zvyků i předmětů denní potřeby. V poslední generaci muzeum prošlo těžkou zkouškou, kdy se hledaly peníze na opravu budovy a vedla vleklá jednání o jeho budoucnosti. Díky vytrvalosti odborníků i veřejnosti se podařilo v roce 2002 začít velkorysou generální rekonstrukci cenné stavby pro nové Národopisné muzeum. Nová expozice ponese jméno Musaion (z řeckého „museion“ - chrám múz). Kromě standardních postupů a nástrojů projekt Musaionu počítá s řadou dalších možností, jak vtahovat návštěvníka do specifického světa lidových tradic - živým představením špičkové rukodělné tvorby, folklorními koncerty, činností edukační a odborně společenskou. Tyto i další aktivity budou programově propojeny do jednoho celku s expozicí vybraných sbírek z rozsáhlých fondů Národopisného oddělení Národního muzea. Zvláštní díl expozice bude věnován lidovému umění a dokladům duchovní kultury se zaměřením na lidové zvyky v průběhu roku i lidského života. Významné tematické celky budou exponovány v dioramatech doplněných klasickou expoziční technikou se soustředěním na detaily a sbírkové unikáty. V blízké budoucnosti se chystá další část expozice v Kinského zahradě, kde se představí kultura Slovanstva a ostatních národů Evropy. Přípravy vlastního Musaionu v Letohrádku Kinských jsou z hlediska stavební rekonstrukce i nové expozice v plném proudu. Otevření tohoto nově pojatého národopisného celku Národního muzea se plánuje na 15. května příštího roku.

Jižní svahy Petřína byly na počátku XIX. století ještě vně městských hradeb a jako pražský „venkov“ byly oblíbeným výletním místem. I to byl důvod, proč právě tady hrabě Kinský, jeden ze zakladatelů Matice české, založil sady. V nich dal v letech 1827-1831 vystavět pro potřeby své rodiny letohrádek, který je dnes jedním ze skvostů českého empiru. V následujících letech se zahrada dále rozšiřovala, vybudovány byly jezírka, vodopády a také průchod v Hladové zdi do Petřínských sadů. Od roku 1902 letohrádek sloužil jako k umístění a vystavování sbírek národopisného oddělení Národního muzea. Vzhledem k tomu bylo okolí stavby neustále kultivováno, mj. byl v roce 1929 nedaleko postaven dřevený kostelík sv. Michala, který sem byl přenesen z tehdejší Podkarpatské Rusi.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít