Řemesla mladé příliš netáhnou

21. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
21. května 2007, 00:00

PREZIDENT CECHU KAMNÁŘŮ PAVEL RYNDA : Kamnařina patří mezi historicky vůbec nejstarší řemesla. Dnes ale musí stejně jako téměř všechna řemesla čelit minimálnímu zájmu zejména ze strany potenciálních učňů. Podle prezidenta Cechu kamnářů Pavla Ryndy jsou jedinou šancí na to, aby obor přežil, rekvalifikační kurzy.

PREZIDENT CECHU KAMNÁŘŮ PAVEL RYNDA :

Kamnařina patří mezi historicky vůbec nejstarší řemesla. Dnes ale musí stejně jako téměř všechna řemesla čelit minimálnímu zájmu zejména ze strany potenciálních učňů. Podle prezidenta Cechu kamnářů Pavla Ryndy jsou jedinou šancí na to, aby obor přežil, rekvalifikační kurzy.

Kamnáři jsou obecně považováni za zapomenuté řemeslo. Odkdy se píše novodobá historie vašeho Cechu kamnářů?

Náš cech zanikl v roce 1967 poté, co zanikl učební obor kamnář-obkladač. V roce 1995 se podařilo dát dohromady partu nadšenců, kteří se pokusili znovu vzkřísit toto krásné řemeslo.

Když tedy cech kamnářů obnovil činnost, jednou z našich hlavních priorit se stala podpora učňovského školství. Už v roce 1996 se podařilo spustit učební obor v Ostravě, dnes se učni vzdělávají i v Horní Bříze.

Jaký je zájem o učení v tomto oboru?

Zájem samozřejmě absolutně není. Maminky a tatínkové chtějí mít syny na gymnáziích, do učení je nechtějí dát ani náhodou. Zájem je spíše mezi rekvalifikanty. Rekvalifikace trvá přibližně 12 až 15 měsíců. Cech kamnářů má ve stanovách, že člen musí mít výuční list. Dnes je totiž kamnář živností vázanou, dříve byl volnou. Dlouho jsme spolu s Hospodářskou komorou bojovali za to, aby to byla živnost vázaná a nakonec se to v roce 2005 povedlo.

Nehrozí třeba, že obor zcela vyhyne, když není učňovská mládež? Určitě ne. Tento obor vyhynul spíše za komunistů, když se mohutně rušila kamna a všude zaváděla ústřední topení a podobně. Lidé tenkrát zapomněli na to, že existují kachlová kamna nebo krby. Dnes jsou zase v módě. Kdo se může stát členem cechu kamnářů? Členem cechu se může stát každá osoba starší 18 let české národnosti. Musí mít výuční list oboru kamnář. V současné době má cech kolem 150 členů.  Jaký je rozdíl mezi cechem a sdružením podnikatelů?

Myslím, že řemeslná činnost by měla vždy vycházet z cechů tak, jak tomu bylo kdysi. Cech by měl vždy zůstat sdružením řemeslníků daného oboru a jako takový patřit maximálně do Hospodářské komory či do evropské unie kamnářů.

Mělo by být členství v cechu povinné?

Momentálně povinné být nemůže, to by se musel změnit zákon. Například tak, jak je to v Rakousku. Naším cílem je určitě to, aby členství povinné bylo. To by pak mělo návaznost nejen ve vlastním řemesle, ale i pro učňovské školství. Stát by potom musel zajišťovat určitý počet kamnářů.

Je ale případné povinné členství průchodné?

Myslím, že do budoucna to průchodné být musí. Protože dnes to rozhodně nefunguje tak, jak by mělo. Funguje většinou pouze to, co je dané zákonem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít