Řemesla mladé příliš netáhnou

21. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
21. května 2007, 00:00

PREZIDENT CECHU KAMNÁŘŮ PAVEL RYNDA : Kamnařina patří mezi historicky vůbec nejstarší řemesla. Dnes ale musí stejně jako téměř všechna řemesla čelit minimálnímu zájmu zejména ze strany potenciálních učňů. Podle prezidenta Cechu kamnářů Pavla Ryndy jsou jedinou šancí na to, aby obor přežil, rekvalifikační kurzy.

PREZIDENT CECHU KAMNÁŘŮ PAVEL RYNDA :

Kamnařina patří mezi historicky vůbec nejstarší řemesla. Dnes ale musí stejně jako téměř všechna řemesla čelit minimálnímu zájmu zejména ze strany potenciálních učňů. Podle prezidenta Cechu kamnářů Pavla Ryndy jsou jedinou šancí na to, aby obor přežil, rekvalifikační kurzy.

Kamnáři jsou obecně považováni za zapomenuté řemeslo. Odkdy se píše novodobá historie vašeho Cechu kamnářů?

Náš cech zanikl v roce 1967 poté, co zanikl učební obor kamnář-obkladač. V roce 1995 se podařilo dát dohromady partu nadšenců, kteří se pokusili znovu vzkřísit toto krásné řemeslo.

Když tedy cech kamnářů obnovil činnost, jednou z našich hlavních priorit se stala podpora učňovského školství. Už v roce 1996 se podařilo spustit učební obor v Ostravě, dnes se učni vzdělávají i v Horní Bříze.

Jaký je zájem o učení v tomto oboru?

Zájem samozřejmě absolutně není. Maminky a tatínkové chtějí mít syny na gymnáziích, do učení je nechtějí dát ani náhodou. Zájem je spíše mezi rekvalifikanty. Rekvalifikace trvá přibližně 12 až 15 měsíců. Cech kamnářů má ve stanovách, že člen musí mít výuční list. Dnes je totiž kamnář živností vázanou, dříve byl volnou. Dlouho jsme spolu s Hospodářskou komorou bojovali za to, aby to byla živnost vázaná a nakonec se to v roce 2005 povedlo.

Nehrozí třeba, že obor zcela vyhyne, když není učňovská mládež? Určitě ne. Tento obor vyhynul spíše za komunistů, když se mohutně rušila kamna a všude zaváděla ústřední topení a podobně. Lidé tenkrát zapomněli na to, že existují kachlová kamna nebo krby. Dnes jsou zase v módě. Kdo se může stát členem cechu kamnářů? Členem cechu se může stát každá osoba starší 18 let české národnosti. Musí mít výuční list oboru kamnář. V současné době má cech kolem 150 členů.  Jaký je rozdíl mezi cechem a sdružením podnikatelů?

Myslím, že řemeslná činnost by měla vždy vycházet z cechů tak, jak tomu bylo kdysi. Cech by měl vždy zůstat sdružením řemeslníků daného oboru a jako takový patřit maximálně do Hospodářské komory či do evropské unie kamnářů.

Mělo by být členství v cechu povinné?

Momentálně povinné být nemůže, to by se musel změnit zákon. Například tak, jak je to v Rakousku. Naším cílem je určitě to, aby členství povinné bylo. To by pak mělo návaznost nejen ve vlastním řemesle, ale i pro učňovské školství. Stát by potom musel zajišťovat určitý počet kamnářů.

Je ale případné povinné členství průchodné?

Myslím, že do budoucna to průchodné být musí. Protože dnes to rozhodně nefunguje tak, jak by mělo. Funguje většinou pouze to, co je dané zákonem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít