Relax, občerstvení, šatny - jaké zázemí patří na pracoviště?

22. prosince 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
22. prosince 2003, 00:00

SPOLEČNÉ PROSTORY FIRMY JSOU DŮLEŽITÉ NEJEN PRO NÁVŠTĚVNÍKY, ALE PŘEDEVŠÍM PRO ZAMĚSTNANCE. ZANEDBÁVAT SVÉ "VNITŘNÍ KLIENTY", JAK SE DNES ŘÍKÁ ZAMĚSTNANCŮM, SE Z DLOUHODOBÉHO HLEDISKA NEVYPLÁCÍ ŽÁDNÉMU PODNIKATELI.Kolikrát vám někdo na dotaz, proč mění své pracoviště, odpověděl: "Už se to tam nedalo vydržet!

I při přestávce na kávu se dají projednat mnohé firemní záležitosti

PROSTOR KOLEM NÁS

SPOLEČNÉ PROSTORY FIRMY JSOU DŮLEŽITÉ NEJEN PRO NÁVŠTĚVNÍKY, ALE PŘEDEVŠÍM PRO ZAMĚSTNANCE. ZANEDBÁVAT SVÉ „VNITŘNÍ KLIENTY“, JAK SE DNES ŘÍKÁ ZAMĚSTNANCŮM, SE Z DLOUHODOBÉHO HLEDISKA NEVYPLÁCÍ ŽÁDNÉMU PODNIKATELI.

Kolikrát vám někdo na dotaz, proč mění své pracoviště, odpověděl: „Už se to tam nedalo vydržet!“? Ani kafe nebylo kde uvařit. Spokojený pracovník, který si je vědom toho, že se o něj firma dobře „stará“, je velkou devizou. To, jaké světlo svítí nad jeho pracovním stolem, uklizená kancelář a fungující počítačová síť jsou věci stejné důležitosti jako wc, umytí rukou či občerstvení. Co je podceňováno velkou měrou, je drobnost, kterou nazýváme příchozí a odchozí pošta. I dnes v době efektivního emailového spojení s kolegou v Asii je třeba stále zasílat písemné dokumenty, vzorky, reklamní materiály. Ideální je proto věnovat někomu ve firmě ranní starost o poštu tak, aby na váš stůl docházela již roztříděna. Za prvé - hledejme místo pro poštovní přepážku (měl by zde být i stolek, na kterém se dá i případný balíček zabalit, a potřebné pomůcky). Je až neuvěřitelné, kolik času tím ušetříte. Velmi dobrou součástí této místnosti je i skartovací přístroj. Dalším místem, které je dobré vybudovat ve většině firem, je místnost pro zaměstnance. Do této místnosti - může to být například kuchyňka - by nemělo být vidět. Může se zde podávat káva o přestávce, ale ani drobné pracovní porady na tomto místě nejsou raritou. Naopak, neformální prostředí přispívá k uvolněné atmosféře a jednání může být příjemnější a otevřenější. Podmínky v těchto prostorech jsou mnohdy vytvářeny speciálně pro to, aby se zde lidé dlouho nezdržovali. S tím nelze než souhlasit. Ovšem i tak by mělo být vyznění prostoru pozitivní. Velkou roli hraje čistota. Tato místnost je většinou i tzv. sociálkou. Řeší se zde sociální konflikty, které zákonitě propukají v každém kolektivu. Je-li kolem vás neuklizeno - vzplane i ve vás (mnohdy pouze podvědomě) možnost stejně špinavou cestou řešit své pracovní problémy. Tyto prostory jsou vhodné i pro rychlé a okamžité informace pro zaměstnance, například tolik podceňovanou nástěnkou. Ale pozor! Vnitřní informace o podnikových aktivitách jsou mnohdy vodítkem pro nenápadné návštěvníky, kteří se z nenápadných dat dozví o firmě často více, než si dokážete představit. Také nástěnku je potřeba udržovat - a jak? Aktualizovat obsah. „Relaxační“ místnost by měla být doplněna nejenom kávovarem, lehkými židlemi a menším stolkem, ale i květinami, dřezem pro opláchnutí rukou a nezbytným zrcadlem. Možnost nerušeně se upravit uvítají hlavně ženy. Nevkráčejte proto mnohdy do této místnosti jako bolševici do Zimního paláce. Výsledkem by bylo vypíchnuté oko řasenkou nebo snědená rtěnka. Poslední do třetice opomínaného je šatna. Na tu se zapomíná naprosto neprávem. Stačí tmavá místnost s dobrou zářivkou a zrcadlem s malou poličkou. Menší stolek na odložení aktovky a přes místnost dva velké věšáky, tzv. štendry a spoustu ramínek. Pokud je firma velká a nepřehledná, doporučuji zamknout ráno tuto místnost a klíč nechat na recepci.

Příště: Stravování ve firmě Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vaše inspirace, www.imageaudit.info).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít